Artykuł: Miarka – Czyli aplikacja dostępna na miarę XXI wieku

Ponieważ chwilowo znajduję się na długo wyczekiwanym urlopie, spędzając czas na wystawianiu bladego brzucha do słońca, a jednocześnie nie chcąc pozostawić Was bez regularnej, i na pewno z dużą niecierpliwością wyczekiwanej lektury, postanowiłem wrzucić do mojej szuflady kilka popełnionych przeze mnie artykułów z Mój Mac Magazyn. Tak więc dziś zapraszam do zapoznania się z paroma podpowiedziami, ułatwiającymi korzystanie z systemowej aplikacji Miarka na waszych iUrządzeniach.
Logo Mój Mac Magazyn

Miarka – Czyli aplikacja dostępna na miarę XXI wieku

Pisząc do ostatniego numeru MMM o aplikacji Clew, wspomniałem o systemowym programie Miarka. A skoro publicznie wywołałem wilka z lasu, od razu otrzymałem kilka pytań dotyczących zasad obsługi tej aplikacji przez osoby z dysfunkcją wzroku. Zamiast więc odpowiadać każdemu z osobna, poniżej skreślę kilka słów o systemowej Miarce.

Miarka to program wykorzystujący rozszerzoną rzeczywistość, tzw. AR (ang. Augmented Reality). Oznacza to, że jest ona w stanie rzeczywistość widzianą okiem kamery rozszerzyć o elementy generowane cyfrowo, jak np. w tym wypadku różnego rodzaju wirtualne wskaźniki i punkty odniesienia. Jest ona obecna w systemie iOS12, ale nie na wszystkich iUrządzeniach. Znajdziemy ją na iPhone SE, modelach od 6S wzwyż, iPadach od piątej generacji i iPadach Pro.

Zanim jednak dokładnie opiszę jak działa Miarka z systemowym programem odczytu ekranu VoiceOver, musze zaznaczyć i wyraźnie to podkreślić, że rozszerzona rzeczywistość jest w pełni graficznym środowiskiem pracy, co zazwyczaj wyklucza z grona jego użytkowników osoby niewidome i bardzo słabo widzące. Jak jednak po raz kolejny pokazuje firma z Cupertino – są rzeczy niemożliwe, które za sprawą uniwersalnego projektowania Apple dostarcza swym użytkownikom w standardzie.

Lokalizacja aplikacji

Niestety, z doświadczenia bardzo wielu użytkowników wynika, że Miarka może zainstalować się w najdziwniejszych miejscach naszego iUrządzenia. Dlatego jeśli od razu nie znajdziecie jej na którymś z Waszych ekranów, proponuję abyście uruchomili sobie Spot Light i tam wpisali „Miarka”, w ten sposób odnajdując aplikację i jej lokalizację..

Zasady działania

Jeśli Miarkę uruchamia osoba korzystająca z programu odczytu VoiceOver, od samego początku otrzymuje ona różne podpowiedzi kierujące jej dalszymi krokami. Dlatego też pierwszy komunikat brzmi: „Porusz iPhone aby rozpocząć”. I to jest główna zasada działania tej aplikacji. Kolejny komunikat jaki usłyszy użytkownik korzystający z VoiceOver, to: „Znajdź powierzchnię do zmierzenia”.

Podstawowa zasada działania jest bardzo prosta. Po ustaleniu punktu początkowego, wystarczy przeciągnąć iPhone do kolejnego punktu, a w trakcie tego ruchu, VoiceOver na bieżąco oznajmia dystans jaki obiektyw aparatu pokonuje od punktu startowego, do swej aktualnej lokalizacji. Sprawa wydaje się trywialna, ale pamiętajmy że mamy do czynienia z rozszerzoną rzeczywistością i brakiem wzrokowej kontroli. Na szczęście Miarka przewiduje kilka sposobów dokonywania pomiarów, które użytkownik może dopasować sobie do własnych potrzeb i okoliczności.

Pomiar od punktu do punktu

Zacznijmy od najprostszej rzeczy, czyli pomiaru od punktu do punktu, które to punkty niewidomy użytkownik jest w stanie samodzielnie określić. Mam tu na myśli np. sytuację oceny odległości od jednego do drugiego gwoździa, czyli punktów doskonale wyczuwalnych przez niewidomego.

Po uruchomieniu programu należy skierować obiektyw kamery na pierwszy, początkowy obiekt – w naszym wypadku gwóźdź. Obiektyw powinien znajdować się ok. 20 cm od ściany, i wtedy VoiceOver powinien oznajmić: „Fokus na punkcie, na środku ekranu”.
Pamietajmy jednak, że do czynienia mamy z niewielkim obiektem, który może nie zostać wykryty przez aplikację Miarka. Możemy sobie wtedy nieco pomóc, i troszkę oszukać program, przykładając do wspomnianego gwoździa nasz palec. Wtedy program na pewno zareaguje w opisany powyżej sposób.

W tym momencie użytkownik powinien albo stuknąć w znajdujący się na ekranie przycisk Dodaj punkt, albo dwukrotnie, w dowolnym miejscu, stuknąć w ekran dwoma palcami. Efekt będzie dokładnie taki sam, ustawiony zostanie punkt początkowy. Teraz wystarczy, zachowując stałą odległość od ściany, powoli przesuwać obiektyw kamery w stronę drugiego gwoździa, aby VoiceOver na bieżąco informowało odległości między punktem początkowym a aktualną lokalizacją obiektywu. Jest to najprostszy i najszybszy sposób dokonywania pomiaru odległości.

Pomiar od rogu do rogu

Często chcielibyśmy zmierzyć odległość od jednego do drugiego rogu stołu, komody czy innego mebla. W tym wypadku aplikacja Miarka posiada specjalne wsparcie, czyli opcję wykrywania wspomnianych narożników. Aby ją wywołać, przy włączonym VoiceOver należy powoli przesuwać obiektyw w stronę rogu np. stołu, ok. 20 cm nad jego blatem, aż do usłyszenia komunikatu: „Przeciągnięty do narożnika”. Dalsza procedura wygląda dokładnie tak samo jak przy ocenie odległości od punktu do punktu, tj. zaznaczamy wykryty narożnik jako punkt początkowy, i przesuwamy obiektyw do drugiego rogu aby poznać interesującą nas odległość.

Wykrywanie rogu jednak nie zawsze i nie od razu nam zadziała. Szczególnie gdy nie możemy posiłkować się wzrokiem. Początkujący użytkownik na pewno będzie musiał wykonać kilka prób, zanim uda mu się dokonać prawidłowego pomiaru.

Pomiar całych obiektów

Miarka posiada też funkcję umożliwiającą dokonania pomiaru całego prostokątnego obiektu w rodzaju blatu stołu, obrazu, książki itp. Przy włączonym VoiceOver wystarczy umieścić obiektyw nad danym obiektem w taki sposób, aby cała jego powierzchnia znajdowała się w kadrze. Moment ten program odczytu ekranu oznajmi jako: „Wykryto prostokąt”. Gdy wtedy użytkownik dotknie środka ekranu usłyszy: „Fokus na prostokącie, na środku ekranu”. Należy wtedy zareagować tak samo jak w przypadku wstawienia punktu początkowego. Jeśli użytkownik stuknie w ikonkę plusa, anonsowaną przez VoiceOver jako Dodaj Punkt, na ekranie pojawią się dane długości obu boków prostokąta, oraz jego powierzchnia anonsowana jako Obszar. Do tych informacji użytkownicy VoiceOver dotrą wykonując gest przeciągnięcia jednym palcem w lewo, lub poprzez eksplorację ekranu.

Warto wiedzieć

Po pierwszych kilku próbach użycia, obsługa Miarki staje się prosta i intuicyjna. Również dla osób z poważną dysfunkcją wzroku. Program posiada jednak kilka istotnych ograniczeń o których warto wiedzieć, i o których należy pamiętać. A są to:

  • Miarka może zliczać odległości pomiędzy wieloma punktami ustawionymi przez użytkownika, dzięki czemu możliwe jest wykonywanie pomiarów nieregularnych obiektów.
  • Maksymalna odległość pomiędzy punktami jaką jest w stanie zmierzyć aplikacja wynosi 2 m.
  • Dokonane pomiary można zerować stukając na środku ekranu, a następnie w przycisk Wyczyść.
  • Pamiętajmy o tym, że Miarka wirtualizuje wszystkie odległości, więc podawane przez nią dane są tylko szacunkowe. Jeśli zależy nam na dużej precyzji, to zwykła taśma miernicza będzie znacznie lepszym rozwiązaniem.
  • Osoby niewidome powinny się upewnić że pomiarów dokonują przy wystarczającym oświetleniu, oraz że punkty początkowe i końcowe są wystarczająco kontrastowe. Miarka nie zmierzy obwodu białej kartki na białym blacie stołu.

6 komentarzy na temat “Artykuł: Miarka – Czyli aplikacja dostępna na miarę XXI wieku

  1. Witaj Piotrze. Chętnie bym się miarką pobawił, lecz jej u siebie nie znajduję. Mam IPhone 8 z IOS w wersji 12.3.1.Po wpisaniu nazwy do wyszukiwarki nic takiego w wynikach mi się nie pokazuje

  2. Hej! Może już zdążyłeś ją odinstalować?! Zawsze możesz to sprawdzić, i ewentualnie program doinstalować z poniższego odnośnika: Miarka — Apple

  3. Na pewno jej nie odinstalowałem, bo bym o tym wiedział. Już po aktualizacji systemu do wersji 12 próbowałem ją zlokalizować ale bez efektu.

  4. Dzięki Piotrze. Zainstalowałem ją z AppStore. Nie wiem dlaczego nie zainstalowała się podczas aktualizacji systemu. Teraz już jest i umiejscowiła się na ekranie startowym obok innych aplikacji. Na pewno jej nie odinstalowałem, bo nie usuwałem niczego. Twój artykuł mnie zachęcił do przetestowania tej apki, bo do tej pory podchodziłem do niej sceptycznie nie wierząc, że może być ona dostępna dla Voiceovera. A tu proszę jaka niespodzianka.

  5. Super że się udało. Jak wrócę z urlopu, to dodatkowo podlinkuję Miarkę w samym artykule. W

Możliwość komentowania jest wyłączona