ING Bank Śląski

Artykuł pochodzi z czasopisma TyfloŚwiat nr 3 2009. www.tyfloswiat.pl.

W banku ING możemy wybrać, w zależności od naszych preferencji, jeden z czterech rodzajów rachunków osobistych, które posiadają te same funkcjonalności i można nimi zarządzać przez Internet, za pomocą serwisu ING OnLine.

ZAKŁADAMY KONTO

Konto internetowe Direct w banku ING można założyć przez Internet, podpisując, po dopełnieniu formalności drogą elektroniczną, dokumenty dostarczone przez kuriera. W takim przypadku, bank zwraca uwagę na czytelność podpisu. Jeśli konto zakładamy w jednym z oddziałów ING, naszą tożsamość weryfikuje pracownik banku, a składany przez nas podpis stanowi tzw. wzór podpisu. Od tej pory będzie się on wyświetlał w systemie ING jako wzorzec, na podstawie którego pracownicy banku będą weryfikowali nasze pisemne oświadczenia woli.

ING ONLINE

Do korzystania z konta podpis nie będzie nam jednak potrzebny. Wystarczy wejść na stronę www.ing.pl i zalogować się do systemu ING OnLine. Na początek system poprosi nas o podanie tzw. identyfikatora i hasła. Identyfikator składa się z połączonych ze sobą pierwszych trzech liter naszego imienia i nazwiska oraz czterech cyfr nadanych przez bank. Hasło ustalamy sobie indywidualnie, z zastrzeżeniem, że nie może posiadać mniej niż dziesięć znaków.
Po wpisaniu identyfikatora i naciśnięciu przycisku „Dalej”, pojawia się formularz, w którym oprócz pięciu pustych, losowo wybranych pól, wszystkie pozostałe pola zasłonięte są gwiazdkami. Wszystkie pola są ponumerowane i ułożone od strony lewej do prawej. Wystarczy w puste pola wpisać odpowiadające im znaki naszego hasła. Screenreadery doskonale radzą sobie z tym rozwiązaniem. Wolne pola hasła działają tak jak tradycyjne pola formularza, gdzie po wpisaniu znaku, screenreader automatycznie przechodzi na kolejne puste pole. Po wpisaniu ostatniego znaku program automatycznie zatrzymuje się na przycisku OK. System ING OnLine zoptymalizowany jest pod kątem przeglądarki Internet Explorer i dla tego oprogramowania zapewnia dodatkowe aplety Java.
Po zalogowaniu mamy dostęp do praktycznie wszystkich usług i możliwości, jakie oferuje nasze konto. Znajdziemy tu informacje o saldzie, historię transakcji, doładowanie konta telefonu komórkowego, założenie konta oszczędnościowego, zakup funduszy inwestycyjnych, a nawet możliwość zmiany naszego rachunku na inny, zapewniający większą funkcjonalność. Przelewy na dowolne konta, przelewy tzw. wzorcowe, tworzenie własnych zleceń stałych wyglądają niemal identycznie. Po wybraniu np. nowego przelewu, pojawia się przejrzysty formularz, z którym screenreadery nie mają żadnych kłopotów. Po wprowadzeniu niezbędnych danych do wyboru mamy trzy możliwości: – „Zapisz przelew” pozwoli nam zapisać tę transakcję jako wzór do przyszłych operacji lub zamienić ją w zlecenie stałe, – „Anuluj” umożliwi rezygnację z wykonania operacji, – „Wyślij” skieruje nas do dalszego etapu realizacji przelewu. Po wybraniu opcji „Wyślij” uaktywnia się procedura, która określa, czy dana operacja wymaga potwierdzenia kodem SMS czy wystarczy kliknąć ponownie przycisk „Wyślij”, ponieważ należy ona do grupy bezpiecznych transakcji. Dzięki temu algorytmowi oszczędzamy wiele czasu, gdyż przy stałych operacjach nie jesteśmy zmuszani do wielokrotnego przepisywania kodów SMS.

INNE KANAŁY DOSTĘPU

System bankowości internetowej ING OnLine jest bardzo wydajnym narzędziem do zarządzania własnym rachunkiem, ale nie jedynym.
Posiadacze kont w banku ING mogą również korzystać z telefonicznego serwisu Halo Śląski. Usługa ta umożliwia, oprócz telefonicznego uzyskania informacji dotyczących operacji i sald rachunków, także składanie dyspozycji do kont, np. zlecenie przelewu. W systemie Halo Śląski możemy również m.in. zdefiniować przelewy na stałą kwotę czy doładować konto telefoniczne typu prepaid określoną sumą pieniędzy, które później zrealizujemy w dowolnym momencie, używając tonowego wybierania na bankowej infolinii.
Oprócz serwisu telefonicznego, ING posiada również serwis SMS. Za pomocą wiadomości tekstowych, przysyłanych na nasz telefon, jesteśmy informowani o wszelkich operacjach na kontach. Przy jego pomocy możemy także sprawdzić saldo wybranego rachunku.

USŁUGI DODATKOWE

W ramach usług dodatkowych na szczególną uwagę zasługują dwie: wirtualna karta kredytowa, pozwalająca na dokonywanie bezpiecznych zakupów internetowych na całym świecie, oraz pakiet lojalnościowy „Bankujesz Kupujesz”, w którym za zebrane punkty można dokonać zakupów w sklepie internetowym ING.
Mnogość kanałów przeznaczonych do obsługi konta, a zwłaszcza całkowita dostępność systemu ING OnLine dla screenreaderów, czyni ten bank przyjaznym osobom niewidomym.
Piotr Witek