Instalowanie aplikacji w systemach MacOS – Twój pierwszy kęs

Ponieważ w ostatnim czasie wiele osób z pośród Was zaczęło kupować komputery Apple, ja zacząłem dostawać sporo identycznych pytań. Zamiast więc za każdym razem powtarzać to samo, postanowiłem w formie wpisów w Mojej Szufladzie odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania. Zaczniemy od tego – Jak na komputerach Apple zainstalować aplikację?

Na początek należy wyjaśnić, że do dyspozycji mamy kilka sposobów a ja opiszę tylko te dwa najprostsze i najpopularniejsze.

MacAppStore

Jeśli już posiadasz iPhone/iPad/iPod Touch (niepotrzebne skreślić), to jeden sposób już znasz. Jest on identyczny jak instalowanie aplikacji w środowisku iOS, czyli instalacja z poziomu AppStore.

Program AppStore znajdziecie pośród innych aplikacji w katalogu Programy, albo po prostu po naciśnięciu skrótu klawiszowego Ctrl+Option+m jako jedną z pozycji na liście, po rozwinięciu menu Apple.

Gdy już otworzycie aplikację, dalej postępujecie jak w AppStore znanym z iOS. Np. w pole edycyjne na pasku narzędzi wpisujemy nazwę szukanego programu, wśród wyników wybieramy interesującą nas aplikację a następnie klikamy przycisk Instaluj lub po prostu Kup. Tę ostatnią operację oczywiście musimy potwierdzić.

Klasyczna instalacja

Drugi sposób jest równie prosty. Dotyczy aplikacji, które nie znajdują się w AppStore, takie jak np. Skype. Musimy więc zacząć od tego, że w sieci znajdziemy interesujący nas program i pobierzemy go na nasz dysk.

Uwaga 1 – Pamiętajcie, że w środowisku MacOS X nie instalujemy żadnych plików *.exe. Tutaj pobieramy z sieci tzw. obrazy dysku. Najczęściej posiadają one rozszerzenie DMG. Zatem jeśli szukacie jakiegoś programu najlepiej od razu zaznaczyć w wyszukiwarce, że potrzebujecie wersji dla MacOS lub OS X.

Uwaga 2 – Przy pierwszej próbie instalacji oprogramowania niepochodzącego z AppStore zostaniecie poinformowani, że nie możecie tego zrobić. Jest to jedno z wielu zabezpieczeń systemów operacyjnych Apple. W odróżnieniu jednak od środowiska iOS, w MacOS możecie w Preferencjach systemowych zezwolić na instalowanie oprogramowania z innego źródła niż AppStore. Odpowiednie pole wyboru znajdziecie w Preferencje/Ochrona i Prywatność/Ogólne.

Wróćmy jednak do naszej pobranej aplikacji, która zapewne (jeśli nie zdążyliście niczego pozmieniać) zapisała się w katalogu Pobrane. Możecie się do niego dostać przez Findera, naciskając skrót klawiszowy Option+Command+l.

  1. W folderze Programy ustawiamy się na naszym pliku obrazu, np. Skype_7.7.335.dmg i otwieramy go np. naciskając Command+o.
  2. VoiceOver zaanonsuje nam „Przeglądarka obrazków”. Poruszając się strzałkami kursorów zauważymy, że w nowym oknie znajdują się dwa pliki. Jeden to nazwa aplikacji z rozszerzeniem app, w naszym przypadku Skype.app oraz plik o nazwie Applications lub Aplikacje.
  3. Ustawiamy się na pliku naszego programu i kopiujemy go do pamięci komputera naciskając skrót Command+c.
  4. Teraz do wyboru mamy dwa sposoby. Albo ustawiamy się na drugim pliku i naciskając Command+o otwieramy katalog z naszymi programami, albo bez ustawiania się na innym pliku od razu naciskamy Command+Shift+a aby osiągnąć ten sam efekt.
  5. W ten czy inny sposób dotarliśmy do folderu Programy. Gdy teraz naciśniemy skrót Command+v wkleimy do niego naszą aplikację, kończąc tym samym proces instalacji nowego programu.

Podsumowując, w środowisku MacOS aby zainstalować jakąś aplikację, wystarczy skopiować ją do systemowego katalogu Programy.

Jeśli mielibyście jakieś pytania lub propozycję na kolejne wpisy tego typu, dajcie proszę znać w komentarzach lub na mojego maila.

2 komentarzy na temat “Instalowanie aplikacji w systemach MacOS – Twój pierwszy kęs

  1. Michale, tu nawet nie ma materiału na wpis… 😉 W katalogu programy, stojąc na wybranej aplikacji wystarczy nacisnąć skrót klawiszowy Command+Delete, wpisać nasze hasło, nacisnąć Return i już. 🙂

Możliwość komentowania jest wyłączona