iPod Touch 4G – Coś więcej niż odtwarzacz

Artykuł pierwotnie opublikowany został dn. 30 grudnia 2010 r. w portalu Tyfloświat.pl

Artykuł: iPod Touch 4G

O produktach z logo nadgryzionego jabłuszka pisaliśmy dość często. Firma Apple to jeden z niewielu producentów, którzy projektując swoje urządzenia zwracają baczną uwagę nie tylko na design, ale także na ich dostępność dla wszystkich klientów. Osoby niewidome i słabowidzące niejednokrotnie mogły się o tym przekonać. Dziś przyjrzymy się najmłodszemu dziecku firmy z Cupertino, przenośnemu odtwarzaczowi iPod Touch 4G.
Pierwsze odtwarzacze plików audio o nazwie iPod zostały wprowadzone do sprzedaży pod koniec 2001 r. Producent szybko zorientował się, iż gusta końcowych odbiorców są bardzo zróżnicowane. Z biegiem lat, do pierwszego iPoda Classic dołączyły kolejne. Wersja Nano, Shuffle i w końcu iPod Touch. Uwagi użytkowników i postęp technologiczny sprawiły, iż każdy z wymienionych modeli doczekał się swoich następców. Były one sygnowane kolejnym numerem i literką „G”, oznaczającą nową generację. iPod Touch 4G został zaprezentowany 7 września 2010 r.
Na początku iPod Touch miał być tylko odtwarzaczem plików audio i plików MP4. Jednak wyposażenie go w łączność bezprzewodową Wi-Fi, przeglądarkę internetową Safari, aplikację umożliwiającą korzystanie z witryny YouTube oraz ekran multidotykowy zupełnie zmieniło wizerunek tego urządzenia. Obecnie iPod Touch to wielofunkcyjny palmtop z systemem operacyjnym typu Unix. Firma Apple podaje, iż do końca 2009 r. sprzedano ponad trzydzieści dwa miliony modeli Touch na całym świecie.
Wersja 4G, oprócz większości wcześniej posiadanych funkcji, wyposażona została w szereg nowych rozwiązań. Czas pracy na baterii został wydłużony do czterdziestu godzin w przypadku audio i siedmiu w przypadku odtwarzania video. Otrzymał nowy ekran dotykowy Retina i dwie kamery do robienia zdjęć i prowadzenia rozmów video. Od wersji 3G ma zainstalowane oprogramowanie VoiceOver, które pozwala na pracę z nim osobom niewidomym i słabowidzącym.
VoiceOver to wspólna nazwa dla całego pakietu różnych opcji ułatwiających dostęp do oprogramowania iPoda. Sam VoiceOver to program odczytu ekranu, który syntetycznym głosem odczytuje nam nazwy elementów dotykanych przez nas palcem na ekranie urządzenia. Różne gesty, wykorzystujące od jednego do czterech palców, umożliwiają nam sprawne i szybkie poruszanie się w obrębie poszczególnych aplikacji i całego systemu. Zoom jest programem, który pozwala osobom słabowidzącym powiększać wybrane obszary ekranu, wskazane elementy itp. Niestety, ponieważ obie aplikacje korzystają z tych samych gestów, nie mogą działać jednocześnie. Dodatkowo do dyspozycji mamy cały szereg różnych opcji ułatwień w rodzaju regulacji wielkości czcionek, kontrastów czy dodatkowych podpowiedzi.
Przy pierwszym kontakcie z iPodem Touch 4G, osoba niewidoma może poczuć się odrobinę niepewnie. Bardzo solidna konstrukcja, chłodna w dotyku obudowa. Niezwykle płaskie urządzenie wielkości smartphone?a. Onieśmiela niewielką liczbą namacalnych klawiszy. Oprócz przycisku włączającego iPoda, dwóch klawiszy regulacji głośności i okrągłego przycisku Home na przednim panelu, reszta jego powierzchni jest zupełnie gładka. Cała niepewność znika zaraz po włączeniu urządzenia z opcją VoiceOver. Ze zdziwieniem stwierdzamy, iż w pełni panujemy nad iPodem Touch. Przesuwając palcem po ekranie, jesteśmy na bieżąco informowani, nad jakim wyświetlanym elementem aktualnie się znajdujemy. Odczytywane są przyciski, suwaki, pola edycyjne. Bez większych kłopotów przekonujemy się, że nie tylko czytanie, ale także pisanie jest w naszym zasięgu. VoiceOver doskonale współpracuje z wirtualnymi klawiaturami QWERTY. Funkcja tzw. ?wirtualne pokrętło? udostępnia nam, w zależności od aplikacji, w jakiej się aktualnie znajdujemy, różne dodatkowe opcje nawigacji. Możemy poruszać się po nagłówkach, linkach, tabelach, elementach formularzy, itp.
Standardowo iPod posiada zainstalowany cały pakiet przydatnych programów. Możemy sporządzać notatki tekstowe. Korzystając z dyktafonu, krótkie nagrania. Do dyspozycji mamy kalendarz, zegary z różnymi opcjami alarmów. Podwójne kliknięcie otwiera nam dostęp do aktualnych notowań giełdowych a przy pomocy kalkulatora możemy określić nasz bilans zysków i strat. Aplikacja Pogoda poda nam wartość temperatury za oknem oraz prognozę na najbliższy tydzień. Program FaceTime umożliwia video rozmowy między posiadaczami iPoda Touch 4G a także pozwala łączyć się przez internet z właścicielami telefonów iPhone wyposażonymi w wersję systemu 4.1 lub nowsze oraz komputerów Mac. Możemy robić zdjęcia, nagrywać video, odwiedzać YouTube, przeglądać strony internetowe przy pomocy przeglądarki Safari oraz prowadzić korespondencję elektroniczną korzystając z aplikacji AppleMail. O podstawowych funkcjach iPoda jak odtwarzanie audio i video nawet nie wspominam. Program ApStore umożliwia nam pobieranie tysięcy darmowych i płatnych aplikacji bezpośrednio ze sklepu Apple. Możemy ściągać i automatycznie instalować gry, np. wykorzystujące czujnik ruchu, aplikacje użytkowe jak np. Allegro do obsługi portalu aukcyjnego. Komunikatory jak skype czy Gadu-Gadu. Przeglądarki programów TV, odtwarzacze internetowych stacji radiowych, czytniki RSS i co tylko nam jeszcze przyjdzie do głowy.
Większość tych funkcjonalności uzyskujemy za sprawą bezprzewodowego dostępu do Internetu. Niestety iPod Touch nie posiada innej formy łączności internetowej, co zmusza nas do korzystania z domowej sieci Wi-Fi lub darmowych Hot Spotów. Jeśli ktoś w domu nie posiada routera Wi-Fi, nie będzie mógł skorzystać z większości możliwości, jakie oferuje iPod Touch.
Największym fenomenem dostępności iPoda Apple jest pełna obsługa wszystkich standardowych i doinstalowywanych aplikacji. Pobierając jakiś nowy program z AppStore, nie musimy się martwić, czy VoiceOver da sobie z nim radę. Inżynierowie firmy z Cupertino dostarczają programistom darmowe narzędzia do tworzenia aplikacji na iPoda i iPhone?a, które zawierają kody źródłowe zapewniające pełną dostępność i kompatybilność nowotworzonych programów.
Biorąc pod uwagę wielofunkcyjność iPoda Touch 4G, trudno w dalszym ciągu nazywać go odtwarzaczem. Posiadający system operacyjny, dostęp do Internetu i multitasking, iPod stanowi niezwykle poręczny palmtop. Wersja 4G często jest porównywana do iPhone 4G. Oczywiście, oprócz funkcji telefonu oba te urządzenia różni kilka elementów. iPod Touch 4G nie został wyposażony w odbiornik GPS ani lampę błyskową. Ma gorszy aparat fotograficzny, a wyświetlacz Retina nie posiada technologii IPS. Dla osoby z dysfunkcją wzroku są to różnice drugorzędne. Istotniejszy jest fakt, iż prezentowany iPod jest średnio trzykrotnie tańszy niż funkcjonalnie niemal identyczny iPhone 4G. Dzięki temu, za naprawdę rozsądne pieniądze możemy mieć niezwykle eleganckiego palmtopa, posiadającego wbudowany program odczytu ekranu i aplikację powiększającą obraz. Książki audio w formatach MP3 odsłuchiwać można przy pomocy podstawowych funkcji odtwarzacza, a nowe pobierać np. z polskiego serwisu iAudioteka lub ze sklepu AppStore. Czytniki E-Książek i E-Prasy nareszcie zapewniają nam dostęp do multimediów, które wcześniej były poza naszym zasięgiem. Żadne mobilne, specjalistyczne urządzenie dedykowane osobom z dysfunkcją wzroku nie daje nam takiego spektrum możliwości, jakie dostarcza nam niepozorny iPod Touch 4G.