Korzystanie z pendrive i innych pamięci masowych przy pomocy VoiceOver w systemie macOS – Twój Pierwszy Kęs

Ostatnio jeden ze świeżo upieczonych, niewidomych użytkowników Macbooka, zasugerował mi abym opisał jak przy wsparciu VoiceOver korzystać z pendrive czy jakichkolwiek innych pamięci masowych w systemie macOS. Tym samym przypomniał mi, że na początku mojej przygody z MBA też miałem z tym problem. Tak więc zapraszam do lektury.

W systemie macOS, dokładnie tak samo jak na innych platformach, do zewnętrznych pamięci możemy się dobrać na dwa podstawowe sposoby. Za pomocą systemowego eksploratora lub innych programów zwanych menedżerami plików. My zaczniemy od aplikacji Finder, czyli natywnego eksploratora plików w systemie macOS.

Finder

  1. Po podłączeniu naszego pendrive do portu USB przechodzimy do okna Findera i fokusem VoiceOver wchodzimy na element, który VO oznajmia jako Pasek Boczny. Jeśli akurat nie jest on wyświetlany, to możemy go włączyć naciskając Option+Command+s.
  2. Po ustawieniu się na Pasku Bocznym wchodzimy z nim w interakcję i zaznaczamy na nim pozycję noszącą nazwę naszej pamięci masowej. Robimy to poprzez umieszczenie na niej fokusa VO. VoiceOver przy nazwie tej pozycji będzie odczytywał dodatkową informację, tj. „Wysuń, wysuń”. Do tego komunikatu jeszcze wrócimy.
  3. Po zaznaczeniu naszej pamięci, wychodzimy z interakcji z Paskiem Bocznym. W tym miejscu przypominam, że w interakcję wchodzimy np. z klawiatury naciskając VO+Shift+strzałka w dół a wychodzimy poprzez naciśnięcie VO+Shift+strzałka w górę. Na gładziku ten sam efekt osiągamy poprzez przeciągnięcie dwoma palcami w prawo aby wejść w interakcję i w lewo aby z niej wyjść.
    W tym momencie w głównym oknie Findera wyświetla się już zawartość naszej pamięci masowej. Poruszamy się po tej zawartości dokładnie tak samo jak po plikach i katalogach naszego dysku.

Gdy już skończymy korzystać z naszej pamięci masowej, to powinniśmy ją „Wysunąć”. Do tej właśnie operacji odnosi się wspomniany powyżej komunikat „Wysuń, wysuń”. Samo określenie pochodzi jeszcze z czasów, gdy wszystkie Maćki wyposażone były w napędy optyczne, a wywołanie tej funkcji powodowało automatyczne wysunięcie się płyty z napędu. Jest to operacja analogiczna do bezpiecznego odłączenia urządzeń w Windows. Możemy ją wykonać na dwa sposoby.
Pierwszy wymaga ustawienia fokusa VoiceOver na Pasku Bocznym, otwarciu menu kontekstowego skrótem VO+Shift+m (wygodniej Capslock+Shift+m) i wybraniu pozycji „Wysuń nazwa pamięci masowej”.
Drugi sposób ogranicza się do naciśnięcia skrótu Command+e gdy jesteśmy w oknie Findera. Szybciej, prawda? 😉

Inne menedżery plików

Finder to oczywiście rozwiązanie natywne i każdy użytkownik systemu macOS może z niego korzystać. Jeśli jednak przesiadacie się z Okienek na nadgryzioną platformę, to zapewne część z Was, podobnie jak ja sam, będzie posiadać przyzwyczajenia związane z używaniem różnego typu menedżerów plików w rodzaju Total Commandera. Kilka takich dostępnych eksploratorów plików opisywałem w grudniowym numerze Mój Mac Magazyn.

W wypadku większości tego typu menedżerów, takich jak Commander One Pro, CRAX Commander czy Moroshka File Manager, będąc w ich oknie wystarczy nacisnąć Option+F1 (lub FN+Option+F1 w zależności od ustawień klawiatury) i z wyświetlonej listy wybrać naszą pamięć zewnętrzną. Dalej postępujemy jak w przypadku plików i folderów zlokalizowanych na naszym dysku.
Na koniec pracy z pamięcią zewnętrzną, tak jak w przypadku Findera, naciskamy Command+e aby odłączyć nośnik.

Jeśli mielibyście jakieś pytania lub propozycje na kolejne wpisy tego typu, dajcie proszę znać w komentarzach lub na mojego maila.