Przeciąganie i upuszczanie elementów za pomocą NVDA

Tym razem porada dotycząca funkcji o której większość użytkowników programów odczytu ekranu myśli, że w ogóle nie istnieje. Na szczęście jest dokładnie na odwrót, co możemy, a właściwie musimy coraz częściej wykorzystywać w najróżniejszych aplikacjach webowych. A ponieważ ostatnio w mojej pracy w której nadal używam systemu Windows borykałem się właśnie z podobnym problemem, postanowiłem opisać tę metodę innym użytkownikom NVDA.

Jeśli w jakiejś aplikacji lub formularzu na stronie internetowej traficie teraz na informację w rodzaju: Przeciągnij wybrany element/obiekt/zdjęcie/nazwę (tak naprawdę dowolny obiekt) i upuść go we wskazanym miejscu to jeśli korzystacie z NVDA powinniście zrobić tak:

  1. Zwykłymi strzałkami kursorów klawiatury ustawić się na elemencie który chcecie przesunąć.
  2. Teraz naciskając Insert + Slash umieścić kursor naszej myszki na tym samym obiekcie.
  3. W kolejnym kroku zablokować wciśnięty lewy klawisz myszki poprzez naciśnięcie Shift + Slash.
  4. Skoro wskazany element trzymacie już mocno, teraz ponownie korzystając ze zwykłych strzałek kursora, przechodzicie NVDA do miejsca, w którym będziecie chcieli upuścić wasz element.
  5. Gdy już znajdziecie się w wyznaczonej lokalizacji, ponownie przywołujecie kursor myszki do tego miejsca poprzez naciśnięcie Insert + Slash i zaraz potem odblokowujecie lewy klawisz myszki naciskając Shift + Slash, w ten sposób upuszczając przeciągany element we wskazane miejsce.

Operacja jest banalnie prosta i tak naprawdę może wiązać się tylko z dwoma problemami. Pierwszy to trudność ze zlokalizowaniem miejsca w którym należy upuścić przeciągany element, a drugi to po prostu brak dostępności przeciąganych elementów dla NVDA.

Acha, jeśli w NVDA macie ustawioną klawiaturę typu laptop, to lewy klawisz myszy blokujecie naciskając Capslock+Ctrl+Slash.

Jeśli mielibyście jakieś pytania lub propozycje na kolejne wpisy tego typu, dajcie proszę znać w komentarzach lub na mojego maila.