Talkie Video Player – Automatyczny odczyt napisów filmowych w systemie macOS

Talkie Video Player to stosunkowo młoda aplikacja, którą opisywałem w kwietniowym numerze Mój Mac Magazyn. Jest to niewielki odtwarzacz, o ciekawych możliwościach, który każdy mac user lubiący oglądać filmy z napisami, powinien posiadać na swoim dysku. Przynajmniej ja go sobie bardzo chwalę.

Logo Mój Mac Magazyn

Automatyczny odczyt napisów filmowych w systemie macOS

Temat automatycznie odczytywanych napisów filmowych kilkukrotnie poruszałem na łamach MMM. Pisałem o nich w kontekście środowisk iOS oraz tvOS, i takich aplikacji jak Netflix czy iTunes. A więc skoro była już mowa o iUrządzeniach oraz Apple TV, przyszła wreszcie pora na komputery Apple.

Dotychczas używanie automatycznego odczytu napisów filmowych w systemie macOS, było oczywiście możliwe, ale nie było ono ani wygodne, ani tak proste jak powinno być na komputerze firmy z Cupertino. Na szczęście ostatnio w Mac App Store pojawił się bardzo przyjazny, niewielki i prosty program o wszystko mówiącej nazwie – Talkie Video Player. TVP – jeśli pozwolicie, że tak obrazoburczo użyję tego akronimu – jest bardzo zgrabnym odtwarzaczem plików video, który poza odtwarzaniem samych filmów, umożliwia jeszcze automatyczny odczyt napisów dołączanych do tychże nagrań. Brzmi skromnie, ale jak się do tego doda, że obsługuje ponad 50 najpopularniejszych formatów video, oraz że wspiera wszystkie najpopularniejsze formaty napisów, to z TVP robi się kawałek na prawdę ciekawego oprogramowania.

Jak to działa?

Jak już wspomniałem – bardzo prosto. Wystarczy uruchomić TVP, otworzyć plik z filmem (Command+o), oraz wczytać plik z napisami dołączony do pliku video (Command+l).. Teraz rozsiadamy się wygodnie, i po kliknięciu w przycisk Play, możemy oddać się przyjemności oglądania filmu i śledzenia akcji, a napisy dołączone do filmu będą nam automatycznie odczytywane przez systemowy syntezator mowy.

Oczywiście przy pierwszym uruchomieniu aplikacji TVP, w preferencjach musimy ustawić interesujący nas język syntezy mowy. Aplikacja obsługuje 40 głosów w 30 językach. Z Polskich głosów do dyspozycji bezpłatnie mamy głos Zosia i Ewa. Jeśli któregoś z nich nie posiadacie, to możecie go doinstalować poprzez Preferencje Systemowe / Dostępność / Mowa. Możecie tam również wstępnie ustawić parametry mowy, choć dla TVP osobne ustawienia głosu znajdziecie także w preferencjach samej aplikacji.

Głosem syntezatora mowy można wygodnie sterować za pomocą klawiszy skrótów. Tak więc bez wstrzymywania seansu głos automatycznego lektora możecie:

  • Command+1 – ściszyć,
  • Command+2 – zgłośnić,
  • Command+3 – zwolnić,
  • Command+4 – przyśpieszyć;

Z kolei do sterowania samym filmem, oprócz przycisków odtwarzacza, używać możemy klawiszy kursorów i spacji. Strzałki w lewo i prawo odpowiadają za przewijanie filmu, a w górę i dół za głośność ścieżki dźwiękowej. Spacją wstrzymujemy i wznawiamy odtwarzanie.

Nikomu nie trzeba tłumaczyć, dlaczego automatyczny odczyt napisów jest fajną funkcją. Warto jednak wspomnieć, że opcja taka jest elementem uniwersalnego projektowania, którego akurat w tym wymiarze zabrakło w systemie macOS. Uniwersalne projektowanie to tworzenie produktów i usług w taki sposób, aby były one dostępne dla jak największej grupy użytkowników, w jak największym zakresie. Akurat Talkie Video Player powstał z myślą o osobach z dysfunkcją wzroku, niewidomych i słabo widzących, którzy nie są w stanie samodzielnie odczytać napisów filmowych. Dzięki temu jednak z automatycznego odczytu napisów filmowych mogą teraz skorzystać wszyscy, tj. dzieci jeszcze słabo lu nieumiejące czytać, ludzie nie znający oryginalnego języka ścieżki dialogowej, osoby słabo widzące, lub po prostu ci, którzy wolą skupiać się na akcji i detalach filmu, zamiast koncentrować się na mrówkach tekstu przemykających po ekranie, a treść filmu chłonąć jedynie kątem oka.

Z mojego punktu widzenia, TVP ma tylko jedną wadę, która pewnie sama zniknie w przyszłości. Interfejs aplikacji jest w języku angielskim. Oczywiście wszystkie podane powyżej skróty w zupełności wystarczą do obsługi TVP, ale to zawsze jakiś dyskomfort dla osób nie znających tego języka.

Talkie Video Player aktualnie można pobrać z Mac App Store w wersji 1.0.1, za niecałe 14 PLN. Osobiście uważam, że warto, więc i Was zachęcam do skorzystania z poniższego odnośnika:

https://itunes.apple.com/pl/app/talkie-video-player/id1449853294?mt=12

UWAGA!!!! Już po opublikowaniu powyższego artykułu, twórca aplikacji ogłosił, że nie będzie dłużej rozwijał Talkie Video Player. Za to na osłodę tej gorzkiej informacji postanowił, że od tej pory program będzie dostępny w Mac App Store zupełnie za darmo. Tak więc nie wahajcie się ani chwili i pobierajcie TVP na swoje Maćki.