VoiceOver i zaznaczanie tekstu w mobilnych iUrządzeniach

Ponieważ w zeszłym tygodniu pisałem o zaznaczaniu tekstu w środowisku macOS, przyszła pora na mobilny system iOS. Tym razem mogę posłużyć się moim własnym artykułem napisanym do miesięcznika Mój Mac Magazyn. W majowym numerze, który w całości możecie pobrać z Archiwum MMM, dokładnie opisałem jak z VoiceOver możemy zaznaczać tekst w naszych iUrządzeniach.
Zrzut ekranu z iPhone - Otwarta aplikacja Notatki z zaznaczonymi dwoma liniami tekstu

Artykuł – VoiceOver i zaznaczanie tekstu w mobilnych iUrządzeniach

Mobilne iUrządzenia nigdy nie były postrzegane jako idealne narzędzia do pracy z tekstem. Wynika to zapewne z umiarkowanie wygodnego sposobu wprowadzania samych znaków alfabetu. Większość właścicieli tabletów i smartfonów używa ich przede wszystkim do konsumpcji wcześniej stworzonych i rozpowszechnionych treści. Sam jednak z własnego doświadczenia wiem, że w pewnych okolicznościach, mobilne iUrządzenie doskonale sprawdza się jako wygodne narzędzie do tworzenia i edycji tekstów.

Tymczasem z wielu rozmów i zadawanych mi pytań wiem również, że osoby z dysfunkcją wzroku, używające na swych mobilnych iUrządzeniach programu odczytu ekranu VoiceOver, narzekają na trudności napotykane przy edycji tekstu. Są one związane głównie z zaznaczaniem tego ostatniego. A ponieważ bieżący numer MMM skupia się na rozwiązywaniu problemów użytkowników, poniżej podpowiadam jak rozwiązać kwestię wygodnego i precyzyjnego zaznaczania tekstu.

A po co w ogóle zaznaczamy ten tekst? Pytanie trywialne, ale odpowiedzi jest całkiem sporo. Aby go skopiować, skasować, wyciąć, zastąpić, przenieść, zarchiwizować, udostępnić, sformatować, itp. itd. Gdy się temu przyjrzymy bliżej, okazuje się, że zaznaczanie tekstu to nie jest coś, co może nam się przydać jedynie przy edycji dokumentów. Ale jak tego w ogóle dokonać bez pomocy wzroku?

Zaznaczanie tekstu z VoiceOver

Zacznijmy od tego, że mając włączony program odczytu ekranu VoiceOver, otworzymy sobie jakąś treść, którą będziemy chcieli zaznaczyć. Nie jest istotne czy będzie to tekst w polu edycyjnym, na stronie internetowej czy w dokumencie w rodzaju systemowej notatki.

W kolejnym kroku, za pomocą dostępnych na wirtualnym pokrętle opcji nawigacyjnych (znaki, wyrazy, wiersze), ustawiamy fokus VoiceOver na początku tekstu, który chcielibyśmy zaznaczyć. Przy okazji przypominam, że jeśli znajdujemy się w jakimś polu edycyjnym, to możemy szybko przenieść fokus VO na jego początek lub koniec, dwukrotnie stukając jednym palcem w ekran. Program odczytu ekranu poinformuje wtedy użytkownika o zmianie lokalizacji komunikatem „Punkt wstawiania na początku”, lub „Punkt wstawiania na końcu”.

Gdy fokus VoiceOver znajdzie się już w interesującym nas miejscu, na wirtualnym pokrętle ustawiamy opcję Wybór Tekstu. W tym momencie, wykonując gest przeciągnięcia jednym palcem w górę lub dół, możemy wybrać jedną z kilku dostępnych wartości:

  • Wybór znaków,
  • Wybór wyrazów,
  • Wybór linii,
  • Zaznaczenie strony,
  • Zaznacz wszystko;

Jak nietrudno zgadnąć, każda z wymienionych pozycji stanowi potencjalny obszar zaznaczenia. Po ustawieniu się na którejś z nich, gest przesunięcia jednym palcem w prawo od lewej do prawej strony ekranu zwiększa obszar zaznaczenia o jedną z wybranych jednostek, a gest przeciągnięcia w lewo, zmniejsza zaznaczenie o tę samą wartość. W ten sposób możemy zaznaczyć kilka interesujących nas znaków, słów, wierszy czy stron. Jeśli skorzystamy z ostatniej pozycji, to jednym gestem zaznaczymy zawartość całego pola edycyjnego, otwartego dokumentu, notatki czy strony internetowej.

I gdy już mamy zaznaczony interesujący nas tekst, przestawiamy wirtualne pokrętło na pozycję Edycja, a tam gestem przeciągnięcia jednym palcem w górę lub dół wybieramy jedną z dostępnych opcji. Warto jednak wiedzieć, że opcje te różnią się w zależności od miejsca w którym sięgniemy do Edycji.

W przeglądarce internetowej, oprócz zwykłego kopiowania do schowka, dostępne będą dwie opcje, Udostępnij i Definicja. Pierwsza, zgodnie ze swoją nazwą, umożliwia nam udostępnienie zaznaczonego tekstu np. na Twitterze. Druga pozwala sprawdzić definicję np. zaznaczonego wyrazu w słowniku dla danego języka.
Zwykłe pole edycyjne umożliwi nam dodatkowo jedynie wycięcie zaznaczonego tekstu. Za to jeśli znajdziemy się w polu edycyjnym wiadomości, do dyspozycji otrzymamy jeszcze możliwość zastąpienia zaznaczonego tekstu, tekstem ze schowka. Ale to tylko ułamek możliwości jakie pojawiają się w opcjach Edycji w takich aplikacjach jak Mail, Notatki czy Pages. Do naszej dyspozycji otrzymujemy tam możliwość formatowania zaznaczonego tekstu w rodzaju pogrubienia, podkreślenia, pochylenia, wstawiania znaczników cytowania, a nawet utworzenia list kontrolnych. Wystarczy dwukrotnie stuknąć jednym palcem w ekran aby na zaznaczonym tekście wykonać wybraną akcję.

Jednak aby to wszystko zadziałało, musimy wcześniej sprawić, żeby opcja Wybór Tekstu w ogóle znalazła się na wirtualnym pokrętle. Niestety domyślnie nie ma jej tam i aby ją włączyć, musimy się udać do odpowiednich ustawień w naszym iUrządzeniu. W tym celu korzystamy z następującej ścieżki:
Ustawienia / Ogólne / Dostępność / VoiceOver / Pokrętło
A gdy już znajdziemy się w ustawieniach wirtualnego pokrętła, musimy tam jedynie zaznaczyć opcję Wybór Tekstu.

Szybkie kopiowanie tekstu przez VoiceOver

Dla wszystkich użytkowników VoiceOver, którym powyższy opis wydał się zbyt skomplikowany, pociechą i pomocą może okazać się jeszcze jedna niespodzianka umieszczona w tym programie odczytu ekranu.

Po czterokrotnym stuknięciu w ekran trzema palcami, VO skopiuje do schowka ostatnią kwestię wypowiedzianą przez jego syntezator mowy. Oznacza to, że jeśli np. korzystamy z nawigacji wyraz po wyrazie, to po czterokrotnym stuknięciu w ekran trzema palcami, ostatnie wypowiedziane słowo zostanie skopiowane do schowka. W ten sposób kopiować można nazwy ikon na ekranie, nazwy aplikacji w AppStore, numery telefonów, adresy e-mail, hasła autoryzacyjne z wiadomości SMS czy nawet całe akapity tekstu.

Jak zwykle Apple oferuje rozwiązania dla bardziej i mniej wymagających użytkowników. Mam nadzieję, że korzystając z powyższego opisu, osoby z dysfunkcją wzroku również dla siebie znajdą optymalne sposoby ułatwiające im zarządzanie tekstem na mobilnych iUrządzeniach.

2 komentarzy na temat “VoiceOver i zaznaczanie tekstu w mobilnych iUrządzeniach

  1. Znam ten sposób już od długiego czasu i naprawdę polecam, nie raz mi się przydał. 🙂

  2. Jedna uwaga, dość istotna, o której Piotr tutaj nie wspomniał. Gdy kopiujemy tekst przy pomocy gestu czterokrotnego stuknięcia trzema palcami, a w VO mamy także włączone mówienie podpowiedzi, to VO zazwyczaj mówi, jaką czynność możemy wykonać i gdy tapniemy cztery razy trzema palcami to skopiuje się także ta podpowiedź, którą VO do nas powiedział.

Możliwość komentowania jest wyłączona