Zaznaczanie wybranych, pojedynczych elementów z VoiceOver w systemie macOS – Twój pierwszy kęs

Nie rzadko dzieje się tak, że dla własnej wygody czy przyśpieszenia pracy chcemy zaznaczyć kilka wybranych elementów aby wykonać z nimi jakąś akcję. Skopiować, skasować, połączyć czy udostępnić. I tak jak w różnej maści menedżerach w rodzaju Commander One Pro wystarczy spacją oznaczyć wybrane pliki, tak oznaczenie przy pomocy VoiceOver wybranych elementów w całym, szeroko rozumianym systemie macOS, już nie jest tak oczywiste.

Może nie jest oczywiste, ale jak to bywa w macOS, jest nad wyraz proste i natychmiast wchodzi w palce do odruchowego użycia. Naturalnie, dopiero wtedy, gdy już się pozna ten trick. 😉

Według Przemka Rogalskiego, który aktualnie z dużą determinacją nadgryza system macOS, aby zaznaczyć wybrany element należy przy włączonym VoiceOver nacisnąć kombinację klawiszy Ctrl+Option+Command+Enter. Niestety mamy tu dwa haczyki, na które chciałbym zwrócić waszą uwagę.

Pierwszy to konieczność bycia w interakcji z danym elementem, na którym operujemy. Czyli jeśli jesteśmy w oknie Findera i chcemy działać np. na plikach czy katalogach, to musimy wejść w interakcję z oknem wyświetlającym tą zawartość. Jeśli tego nie zrobimy, to system wyda tylko niezobowiązujący odgłos i nic się nie stanie.
Jeśli jednak wejdziemy w interakcję, to VoiceOver po użyciu ww. skrótu oznajmi nam: Dodano do zaznaczenia. Komunikat ten poprzedzi nazwą elementu. Analogicznie, jeśli powtórnie naciśniemy ten skrót, to VO poinformuje: Usunięto z zaznaczenia.

Drugi haczyk polega na tym, że nie zawsze pierwszy element od razu się zaznaczy. Dzieje się tak zazwyczaj w Finderze właśnie. Wtedy przy pierwszym naciśnięciu skrótu VoiceOver powie: Zaznaczone, usunięto z zaznaczenia. 0 rzeczy zaznaczone. Wtedy po prostu kolejny raz naciskamy skrót aby usłyszeć: Zaznaczone, Dodano do zaznaczenia, zaznaczonych rzeczy 1.

Powyższego skrótu do zaznaczania pojedynczych elementów można używać w całym systemie macOS. Nie tylko w Finderze, ale również w Kontaktach, Kalendarzu czy Notatkach. Przyśpiesza i usprawnia naszą pracę. Zachęcam do jego przetestowania i używania.

3 komentarzy na temat “Zaznaczanie wybranych, pojedynczych elementów z VoiceOver w systemie macOS – Twój pierwszy kęs

  1. Hej. Dzięki za podpowiedź z tą interakcją. Testowałem opcję o której mowa i z przeprowadzonego przeze mnie testu wynika, że można zaznaczyć dwa wybrane pojedyncze elementy, a jak dla mnie przydałoby się jednak działać w ten sposób na większej ich liczbie. Ciekaw tylko jestem czy tak już po prostu jest, czy można gdzieś zmienić zakres zaznaczania w ustawieniach a ja o czymś nie wiem. Jeśli jednak został z góry narzucony limit jedynie do dwóch elementów, to jest to spore niedopatrzenie czy też brak pomysłowości ze strony Apple i trzeba by zadziałać w tym kierunku ku poprawie sytuacji.

  2. Maćku, spróbuj wykonać dokładnie to samo tylko przy włączonej szybkiej nawigacji. U mnie działa to bez problemu z wieloma elementami. Powodzenia!

  3. O jej. Okazałem się być totalnym niedorajdą za co przepraszam. Oczywiście kiedy używałem szybkiej nawigacji to nie interaktowałem i okazywało się, że tak się nie da działać, a kiedy interaktowałem zgodnie z zaleceniami to znów nie włączałem szybkiej nawigacji tkwiąc w przeświadczeniu że zachowanie szybkiej nawigacji będzie takie samo jak przy wyinteraktowaniu. Rada z szybką nawigacją w połączeniu z zainteraktowaniem danego obszaru okazała się być zbawienną i przeszła powodzenie. Dzięki serdeczne i pozdrawiam. :). Bez interakcji podczas szybkiej nawigacji otrzymywałem informacje o atrybutach danego elementu w układzie tabelarycznym, które to w tym konkretnym przypadku były zbędne. Jeszcze raz dzięki!

Możliwość komentowania jest wyłączona