Aktualizacja tvOS dla Apple TV a VoiceOver

Wczoraj, czyli 8 grudnia, pojawiła się aktualizacja systemu tvOS dla nowego Apple TV czwartej generacji. Jakie zmiany dla użytkowników VoiceOver przynosi wersja systemu oznaczona numerkiem 9.1?

Zgodnie z tym do czego ostatnio przyzwyczaiło nas Apple, zmiany są niewielkie, by nie powiedzieć kosmetyczne. Na mnie największe wrażenie robią naprawione błędy. Poniżej moje zestawienie na szybko odnalezionych zmian.

Naprawione błędy

 1. Wstrzymanie i ponowne rozpoczęcie odtwarzania z guzika pilota już nie powoduje, że VoiceOver dostaje czkawki.
 2. Wejście w ustawienia regionalne już nie prowadzi do uwięzienia fokusa VoiceOver.
 3. Przy zmianie poziomu głośności VO nie generuje już mega irytującego odgłosu i nie przycisza jak miało to miejsce wcześniej, aktualnie emitowanego dźwięku.

Co mamy nowego?

 1. Przy wyszukiwaniu globalnym klawiatura posiada układ jak w Apple TV 3G, czyli ciągła linia z ATV 4G została złamana na kilka wierszy. Dzięki temu pisze się z poziomu pilota znacznie szybciej. Niestety, zarówno w natywnych aplikacjach jak AppStore, czy zewnętrznych programach jak YouTube klawiatura nadal ma postać i długość wypasionej anakondy.
 2. Można już parować aplikacje Remote Control z iPhone lub iPad’ów. Dzięki temu z poziomu naszego mobilnego urządzenia możemy sterować Apple TV 4G za pomocą gestów ale także wpisywać tekst z klawiatury ekranowej lub po prostu go podyktować.

Czego nie poprawiono?

 1. Nadal przyciski na klawiaturze oznajmiane są po angielsku.
 2. Nie poprawiono komunikatów VoiceOver mówiących o ilości pozycji na liście. Nadal wprowadzają one użytkownika w błąd.
 3. Nadal nie można podłączyć do Apple TV 4G zewnętrznej klawiatury.
 4. Nadal z ATV czwartej generacji nie można sparować Apple Watch jako pilota.

A co zepsuto?

 1. Obecnie przy zatrzymaniu lub rozpoczęciu odtwarzania za pomocą guzika na pilocie otrzymujemy komunikaty w języku angielskim: Pause, Play.
 2. Aktualnie VoiceOver odczytuje tylko pozycję danego elementu na siatce, czyli takie współrzędne tabeli. Nie odczytuje już która jest to pozycja z ilu. Czyli jeśli chcemy się dowiedzieć ile mamy ikon/aplikacji, musimy je sobie policzyć.

Jak więc widzicie, bilans zysków i strat wypada im plus na korzyść użytkowników. Tak więc myślę, że aktualizację tvOS do wersji 9.1 można uznać może jeszcze nie za krok, ale już za mały kroczek w dobrą stronę.