Ania i Monika – Czyli polskie głosy Acapella dla systemu macOS

Pomimo tego, że w systemie macOS, użytkownicy do swej dyspozycji posiadają kilka bezpłatnych, a przy tym bardzo przyzwoitych głosów, regularnie pojawiają się pytania o inne syntezatory mowy. I oczywiście takie dodatkowe głosy również istnieją. Możemy je sobie nie tylko zakupić, ale także wcześniej bezpłatnie potestować, zanim zdecydujemy się na wydanie naszych pieniędzy.

Poniżej podam instrukcję pobrania i instalacji dwóch żeńskich głosów firmy Acapella. Obie syntezy, Ania i Monika, są bardzo przyjemne, ale jak sami się przekonacie, sposób ich instalacji oraz aktywacji przypomina rozwiązania rodem z połowy lat dziewięćdziesiątych minionego tysiąclecia.

Pobieramy instalator

Wszelkie informacje na temat producenta i oferowanych przez niego rozwiązań, można odnaleźć na stronie:
http://www.assistiveware.com/product/infovox-ivox#pl_PL

Oprócz tego, że pod powyższym adresem możecie posłuchać próbek ponad stu różnych głosów, to znajdziecie tam również bezpośredni odnośnik do pobrania pakietu instalacyjnego dla systemu macOS. Abyście nie musieli go szukać, link ten podaję poniżej.
Pobierz instalator Infovox iVox 4.4 (macOS 10.10 or later)

Instalacja pakietu Voice Manager

  1. Po pobraniu, otwieramy obraz Infovox iVox Voice Manager.dmg, i uruchamiamy znajdujący się w nim instalator Infovox iVox v4.4.pkg.
  2. Jeśli postępować będziemy zgodnie z jego zaleceniami i podamy hasło użytkownika, to po zakończeniu instalacji, w katalogu Aplikacje, odnajdziemy nowy program o nazwie Infovox iVox Voice Manager.
  3. Po jego uruchomieniu, na ekranie znajdziemy listę o nazwie Voices, zawierającą 126 głosów. Możemy ją zawęzić np. wybierając interesujący nas język. Możemy też po prostu, strzałkami góra – dół, ustawić fokus VoiceOver na wybranym głosie. Przy każdym z nich, znajdować się będzie informacja o nazwie głosu, jakim językiem się on posługuje, jakiej jest płci, ile wymaga kredytów do zakupu, czy jest zainstalowany i czy został on aktywowany.
  4. W tym momencie możemy albo wejść w interakcję z listą i za pomocą gestów lub przy użyciu szybkiej nawigacji przejść na przycisk Action, albo z menu wybrać i rozwinąć Voice Action.
  5. Z dostępnych opcji wybieramy tam Download and Install. Teoretycznie po pobraniu, automatycznie przeprowadzana jest instalacja nowego głosu. Ponieważ jednak u mnie nadal przy wybranym głosie widniała informacja „Installed No”, ja ze wspomnianej listy wybrałem jeszcze opcję Instal voice package, i w folderze Pobrane wskazałem ściągnięty pakiet głosu. W moim przypadku był to plik Ania_v7.6.voice_installer.
  6. Po przeprowadzonych działaniach Voice Manager nadal twierdził że głosu nie zainstalowano. Dlatego biorąc pod uwagę prehistoryczny sposób instalacji, postanowiłem w tym momencie po prostu zrestartować system. I to był strzał w dziesiątkę. Po odgłosie uruchamiania systemu, zamiast systemowej Zosi, odezwał się nowy głos Ania, informując mnie:

    To jest demo głosu Ania Acapella

  7. Oczywiście to była tylko taka informacja na rybkę, bo gdy system się w pełni uruchomił, to nadal do czynienia miałem z głosem Zosi. Aby włączyć nową syntezę, musimy najpierw ją aktywować. W tym celu ponownie otwieramy Voice Manager, na liście Voices ustawiamy fokus VoiceOver na zainstalowanym syntezatorze, i po rozwinięciu z menu zakładki Voice Action, wybieramy pozycję Start DemoPeriod (ang. Rozpocznij okres testowy).
  8. W trakcie tej procedury aktywujemy wersję demonstracyjną na okres 30 dni. Manager poinformuje nas jeszcze, że do aktywacji niezbędny będzie dostęp do Internetu, i po kliknięciu przycisku OK, obok wybranego przez nas głosu pojawi się informacja „Activation Demo (30 days left)”.

Zmiana domyślnego głosu VoiceOver

Gdy już wykonamy wszystkie powyższe kroki, możemy zmienić domyślny głos VoiceOver na nowy. W tym celu musimy:

  1. Otworzyć narzędzie VoiceOver – VO FN F8
  2. Przejść strzałką w dół na zakładkę Mowa
  3. Dalej klawiszem tabulatora na Głosy, a następnie, przy włączonej szybkiej nawigacji, strzałkami kursora przejść na zakładkę Język Polski.
  4. Teraz z rozwijanej listy głosów, wybrać nowy syntezator, np. Ania Infovox iVox HQ.

Kupowanie głosu

Oczywiście wersja demo ma swoje prawa i ograniczenia. Najistotniejszym jest to, że regularnie VoiceOver będzie nas informował, iż

„To jest wersja demonstracyjna syntezatora mowy z Acapelli”.


Komunikatu tego możemy się pozbyć, biorąc tzw. kredyt, czyli mówiąc inaczej, kupując sobie wybrany głos.

Ażeby wykupić sobie jeden z syntezatorów Acapella musimy:

  1. Ponownie uruchomić Voice Manager i ustawić fokus VoiceOver na interesującym nas głosie.
  2. Z menu i zakładki Voice Action, wybrać tym razem pozycję Activate.
  3. Manager poinformuje nas, że aby wykupić kredyt, musimy posiadać konto w systemie i zaproponuje nam jego założenie (Add account). Wśród dostępnych opcji pojawią się:
    • Create account and redeem activation code (ang. Utwórz konto i wykorzystaj kod aktywacyjny).
    • Create account and buy credits (ang. Utwórz konto i kup kredyt).
    • Create account only (ang. Jedynie utwórz konto).

  4. Obojętnie którą opcję wybierzecie, przeniesieni zostaniecie do domyślnej przeglądarki internetowej, gdzie już w języku polskim dokonacie rejestracji, i lub ewentualnego zakupu kredytu. Jeśli macie smak na któryś z syntezatorów Acapella, to powinniście skorzystać z drugiej opcji. Aktualna cena za polski głos to około 80 PLN, a dokładnie 18,44 €.

Nawet gdy już dokonacie zakupu, w Voice Managerze nadal będzie widniała informacja, że nie posiadacie żadnych kredytów (0 Voice Credits left). Musicie poczekać aż informacje o płatności przemielą się przez różne młyny systemu, i dopiero wtedy ponownie stojąc na interesującym Was syntezatorze, możecie z menu Voice Action wybrać pozycję Activation i już na stałe uruchomić zakupiony głos. Do tego momentu, co jakiś czas, syntezator Acapelli będzie informował cały świat, że jest on tylko wersją demo. Aby doraźnie pozbyć się tego komunikatu, będziecie musieli wyłączyć i ponownie włączyć VoiceOver.

Wrażenia i uwagi

Niestety, gdy instalowałem u siebie nowy głos Acapella, przypomniały mi się najgorsze czasy i najgłupsze procedury wdrażane w środowisku Windows. Nigdy bym się nie spodziewał, że również w systemie macOS natknę się na podobne archaizmy. Może Mac AppStore przyzwyczaił mnie do prostszej formy pozyskiwania oprogramowania, ale przyznajcie sami, że Acapella zrobiła prawie wszystko co w jej mocy, aby utrudnić nam, lub zniechęcić nas do zakupu jej oprogramowania.

Osobiście bardzo podoba mi się brzmienie syntez Acapella. W polskim wydaniu głosy są niskie i bardzo przyjemne. Próbki umieszczone na stronie nie oddają ich faktycznego brzmienia.

Na uwagę zasługuje również fakt, iż w pakiecie wraz z głosem otrzymujemy osobny słownik wymowy, który możemy sobie dowolnie modyfikować. Jest to o tyle istotne, ponieważ syntezatory Acapella mają bardzo mało zdefiniowanej wymowy, dlatego na początku większość słów takich jak Facebook, będą czytały dokładnie tak jak zostały one napisane. Dla części osób może to być ogromny minus, lecz dla innych użytkowników stanowić to może wielką zaletę. Decyzja jak zwykle należeć będzie do Was.

6 komentarzy na temat “Ania i Monika – Czyli polskie głosy Acapella dla systemu macOS

  1. W jaki sposób kupić głos przez paypal bez podawania karty kredytowej i płacąc ze środków na koncie paypal?6

  2. nie mogę sobie odmówić tego komentarza w świecie WINDOWS jest znacznie gorzej z syntezą acapela ci którzy chcą za instalować 30 dniowe demo zmuszeni są do założenia konta w acapeli demo działa przez godzinę potem trzeba restartować system a żeby kupić cudo zwane infovoxem trzeba to zrobić w Czechach bo acapela nie wie że istnieje taki kraj jak POLSKA .
    żeby mieć na swoim pececie Anię musiałem w ją do kupić w wersji przeznaczonej tylko do mojego oprogramowania lektorskiego mogę zapomnieć o ani w NVDA chyba że kupię kolejną wtyczkę tym razem do NVDA w ten sposób dwukrotnie zapłacę za to samo i na koniec Monika jest bublem nie mam pojęcia kto tę osobę wybrał do nagrań ANIA jest udana Monika mówi z silnym FRANCUSKIM AKCENTEM nie ma już jej na WINDOWS i ANDROID dzięki bogu wycofali MONIQUE co próbowała mówić po POLSKU.

  3. Jako użytkownik Acapeli na Macu od 2010 roku w kwestii instalacji i tego co napisałeś mogę powiedzieć:
    1. Jest to standardowa instalacja aplikacji pakietowych (pkg), spoza Mac App Store. Tak samo instaluje się np. Microsoft Office dla macOS. Nie ma w tym nic niezwykłego ani archaicznego. Tak jest od samego początku systemu OSX. Prawda, jest to inne niż z Mac App Store ale pamiętajmy że jest to podyktowane dwoma czynnikami. Po pierwsze, Acapela (a właściwie Assistive Ware) nie zdecydowało się na dystrybucję swojego produktu przez Mac App Store. Konsekwencją było by zapewne podniesienie ceny o 30% (prowizja Apple), Po drugie specyfiką tego typu oprogramowania dystrybuowanago jako pakietowe jest to, że wymaga więcej uprawnień systemowych gdyż częściowo „wgryza” się w system. W przeciwieństwie do aplikacji z Mac App Store, które „lądują” tylko w folderze Aplikacje (Programy).
    2. Z uruchomieniem i aktywacja głosów miałeś po prostu pecha. Standardowo to się tak nie zachowuje, tylko działa od razu.

    Co do syntezatora Acapela i samych głosów bardzo je sobie cenię. Ale Moniki też nie cierpię. to jakaś urodzona we francji polka z naleciałościami frankofonicznymi.

    Jako ciekawostkę historyczną dodam, że grubo prze Zosią i jeszcze przed pojawieniem Agaty (pierwszego polskiego głosu dodawanego do systemu OS X Lion), zakup i instalacja infoVox iVox od Acapeli było jedynym sposobem przemówienia komputera Mac po polsku. Mimo ze VoiceOver był spolszczony już w 2006 roku, to Apple nie dodawał polskiego głosu. trzeba było sobie samemu dokupić. Acapela była wtedy jedynym wyborem.

    Mac mówił następującymi 6 polskimi głosami:
    Zosia (systemowy)
    Ewa (systemowy)
    Agata (systemowy – już nie rozwijany)
    Ania (Acapela / infoVox iVox)
    Monika (Acapela / infoVox iVox)
    eSpeak (dla systemów OS X do 2012 była dostępna kompilacja dla procesorów PowerPC)

  4. Michale, nie pamiętam aby była tam opcja płatności PayPalem. Jeśli jednak spróbujesz dokonać zakupu, to wyświetlą ci się wszystkie dostępne możliwości.

  5. Panowie, mówcie co chcecie, dla mnie to i tak jest mega skomplikowany proces. 😉 Jak dla mnie to całość powinien załatwiać jeden instalator, np. konfigurowalny przez www. Tj. wybieram co chcę w pakiecie, na jaką platformę, płacę, a serwis generuje mi odpowiednią instalkę. To co opisałem powyżej, stanowi barierę dla 90% potencjalnych użytkowników. I nie dlatego że sobie nie dadzą rady, ale po prostu nie będzie im się chciało w to bawić.

  6. co do acapeli podobno był głos Magda ale nawet nie wiem jak brzmiał był jeszcze Radek 16khz .
    w nowych mac os jest jeszcze głos Krzysztof systemowy .

Możliwość komentowania jest wyłączona