Korzystanie z aplikacji Kontakty na mobilnych iUrządzeniach przyzwyczaiło nas do tego, że codziennie z jej poziomu dzwonimy na kilka sposobów do wielu naszych znajomych, wysyłamy różnego typu wiadomości, czy nawet uruchamiamy nawigację GPS na adres zapisany w wizytówce. Co ciekawe, dokładnie te same rzeczy możemy wykonać z poziomu programu Kontakty działającego w systemie macOS. Ponieważ jednak osoby przesiadające się z Windows na macOS mają z tym początkowo pewne problemy, poniżej kilka podstawowych podpowiedzi jak korzystać z Kontaktów przy pomocy programu odczytu ekranu VoiceOver.
Dodawanie nowego kontaktu
Generalnie program Kontakty działający w systemie macOS bardzo mocno przypomina swojego odpowiednika z platformy iOS. Jego obsługa także jest bardzo prosta i intuicyjna. Dlatego o sposobie dodawania nowego kontaktu, wspominam jedynie z kronikarskiego obowiązku. 😉
Tak więc po otwarciu aplikacji Kontakty wystarczy nacisnąć Command+n aby otworzyć formularz nowego kontaktu. Między jego polami poruszamy się klawiszem tabulatora, a po wypełnieniu interesujących nas miejsc i opatrzeniu ich odpowiednimi etykietami z rozwijanych list, naciskamy przycisk Done. W tym momencie nowy kontakt pojawi się na liście wszystkich naszych kontaktów.
Edytowanie kontaktu
Jeśli chcielibyśmy edytować któryś z naszych już utworzonych kontaktów, wystarczy ustawić na nim fokus VoiceOver i nacisnąć Command+l. Dalej postępujemy dokładnie tak samo jak w przypadku dodawania nowego kontaktu. Dopiero teraz przekonujemy się, jak łatwo i wygodnie można edytować kontakty zsynchronizowane z iPhone np. poprzez chmurę iCloud.
Korzystanie z kontaktu
Użytkownikom VoiceOver najwygodniej korzysta się z kontaktu w momencie, gdy jest on wyświetlony w osobnym oknie aplikacji. Aby otworzyć dowolny kontakt w ten sposób, należy po ustawieniu się na nim kursorem VoiceOver nacisnąć skrót Command+i. W tak wyświetlonym oknie poruszamy się za pomocą klawisza tabulatora.
Ustawiając fokus VoiceOver na Wiadomość czy Połącz, komendą VO+spacja lub podwójnym stuknięciem jednym palcem w gładzik naszego Macbooka otwieramy menu danej opcji, które pozwala nam wybrać na które konto e-mail lub nr telefonu powinna zostać wysłana wiadomość, albo czy połączenie głosowe ma zostać nawiązane za pośrednictwem telefonu czy poprzez FaceTime.
Całość jest bardzo prosta i intuicyjna. Sprawia to jednak, że po bardzo krótkim czasie użytkownicy macOS nie potrafią wyobrazić sobie życia bez tej prostej aplikacji. Wysłanie czyjejś wizytówki, wiadomości iMessage, pliku czy zadzwonienie do kogoś w naturalny sposób staje się bardzo łatwe, szybkie i wygodne.
Jeśli mielibyście jakieś pytania lub propozycje na kolejne wpisy tego typu, dajcie proszę znać w komentarzach lub na mojego maila.