Po niedawnym wpisie VoiceOver i sprawdzanie w systemie macOS wielkości folderu oraz liczby znajdujących się w nim plików oraz komentarzu Arka dotyczącym Apple Script, otrzymałem od Was kilka próśb o przygotowanie i opublikowanie w Mojej Szufladzie takiego skryptu. A skoro prosicie, to ja śpieszę spełnić Wasze życzenie. 🙂
O tym jak korzystać z Apple Script z VoiceOver pisałem we wpisie Jak zrobić sobie dobrze – Czyli użycie AppleScript. Znajdziecie w nim informację, co należy włączyć w VoiceOver oraz jak dodać nowy Apple Script do Waszego czytnika ekranu. A sam skrypt pobierzecie korzystając z poniższego odnośnika:
Jak to działa?
Generalnie po odpowiednim skonfigurowaniu VoiceOver, wystarczy w Finderze ustawić się na dowolnym katalogu i nacisnąć wybrany w trakcie konfiguracji skrót klawiszowy. U mnie jest to akurat lewy Option+k.
Gdy tylko go naciśniemy, komputer głosem VoiceOver poinformuje nas o wielkości katalogu oraz liczbie i typie znajdujących się w nim elementów. Przykładowy komunikat może brzmieć tak:
Wielkość katalogu: 3,2 gigabajtów. Zawiera 25 elementów. W tym 11 plików i 14 folderów.
Dzięki wypowiadaniu informacji przez VoiceOver, naciskając skrót VO+Shift+c możemy kopiować ją do schowka, aby móc ją później wykorzystać.
UWAGA! Przy pierwszym uruchomieniu skryptu system może poprosić o zgodę na jego uruchomienie. Czasem przy pierwszym sprawdzaniu wielkości jakiegoś katalogu, w istotniejszej z punktu widzenia systemu lokalizacji, także możemy zostać poproszeni o zgodę na przeglądanie wybranego folderu.
Zachęcam do używania, testowania i dzielenia się opiniami. Jeśli mielibyście jakieś uwagi, piszcie proszę w komentarzach.
Fajny skrypt tylko mam do niego jedno zastrzeżenie (eh, ja się zawsze muszę do czegoś czepić). Jak robisz
„`
do shell script „osascript -e 'tell application \”VoiceOver\” to output \”” & theMessage & „\”'”
„`
To kompilujesz ten mały skrypt jprzez OSA za każdym razem jak wypowiadasz wiadomość. Możesz zrobić
tell application „VoiceOver” to output message.
Wówczas wszystko będzie wykonane w jednej implementacji. Możesz zainstalować Script Debugger od firmy Latenight Software i zrobić benchmarkki, bo ubytek w szybkości jest znaczy jak korzystasz z OSA.
Dzięki za sugestię. Zerknę na to, jak wrócę z urlopu. Teraz nie mam kompa ze sobą.
Przydałaby się galeria skryptów VoiceOver.
Oj tak. 🙂 U mnie są tylko 3 a chętnie zebrałbym więcej w większym repozytorium.
Proszę, łap kilka mojego autorstwa
https://www.icloud.com/iclouddrive/0ef5qnuOrl4Fcm6FfbFawj1lw
Wszystkie są jasne, jedyne co to trzeba edytować nazwę urządzenia BT w skrypcie do odczytu baterii.
Bardzo dziękuję. Pobiorę za tydzień. Zostaw je proszę w tej lokalizacji do tego czasu.
Aaa, jest jeszcze jeden błąd. Skrót kopiowania ostatnie frazy do schowka to VO+SHIFT+C.
Arku, bardzo dziękuję za skrypty. Narazie je tylko pobrałem. Poprawiłem też skrypt wg twoich sugestii i skrót klawiszowy w tekście. Dzięki raz jeszcze za czujność.