Apple Script do sprawdzania wielkości folderu oraz liczby znajdujących się w nim plików

Po niedawnym wpisie VoiceOver i sprawdzanie w systemie macOS wielkości folderu oraz liczby znajdujących się w nim plików oraz komentarzu Arka dotyczącym Apple Script, otrzymałem od Was kilka próśb o przygotowanie i opublikowanie w Mojej Szufladzie takiego skryptu. A skoro prosicie, to ja śpieszę spełnić Wasze życzenie. 🙂

Widok okna edytora skryptów w systemie macOS. W oknie widoczny jest fragment kodu źródłowego skryptu wraz z informacją o przeznaczeniu skryptu.


O tym jak korzystać z Apple Script z VoiceOver pisałem we wpisie Jak zrobić sobie dobrze – Czyli użycie AppleScript. Znajdziecie w nim informację, co należy włączyć w VoiceOver oraz jak dodać nowy Apple Script do Waszego czytnika ekranu. A sam skrypt pobierzecie korzystając z poniższego odnośnika:

Pobierz skrypt do anonsowania wielkości katalogu i liczby znajdujących się w nim elementów głosem VoiceOver

Jak to działa?

Generalnie po odpowiednim skonfigurowaniu VoiceOver, wystarczy w Finderze ustawić się na dowolnym katalogu i nacisnąć wybrany w trakcie konfiguracji skrót klawiszowy. U mnie jest to akurat lewy Option+k.

Gdy tylko go naciśniemy, komputer głosem VoiceOver poinformuje nas o wielkości katalogu oraz liczbie i typie znajdujących się w nim elementów. Przykładowy komunikat może brzmieć tak:

Wielkość katalogu: 3,2 gigabajtów. Zawiera 25 elementów. W tym 11 plików i 14 folderów.

Dzięki wypowiadaniu informacji przez VoiceOver, naciskając skrót VO+Shift+c możemy kopiować ją do schowka, aby móc ją później wykorzystać.

UWAGA! Przy pierwszym uruchomieniu skryptu system może poprosić o zgodę na jego uruchomienie. Czasem przy pierwszym sprawdzaniu wielkości jakiegoś katalogu, w istotniejszej z punktu widzenia systemu lokalizacji, także możemy zostać poproszeni o zgodę na przeglądanie wybranego folderu.

Zachęcam do używania, testowania i dzielenia się opiniami. Jeśli mielibyście jakieś uwagi, piszcie proszę w komentarzach.

8 komentarzy na temat “Apple Script do sprawdzania wielkości folderu oraz liczby znajdujących się w nim plików

 1. Fajny skrypt tylko mam do niego jedno zastrzeżenie (eh, ja się zawsze muszę do czegoś czepić). Jak robisz
  „`
  do shell script „osascript -e 'tell application \”VoiceOver\” to output \”” & theMessage & „\”'”
  „`
  To kompilujesz ten mały skrypt jprzez OSA za każdym razem jak wypowiadasz wiadomość. Możesz zrobić
  tell application „VoiceOver” to output message.
  Wówczas wszystko będzie wykonane w jednej implementacji. Możesz zainstalować Script Debugger od firmy Latenight Software i zrobić benchmarkki, bo ubytek w szybkości jest znaczy jak korzystasz z OSA.

 2. Arku, bardzo dziękuję za skrypty. Narazie je tylko pobrałem. Poprawiłem też skrypt wg twoich sugestii i skrót klawiszowy w tekście. Dzięki raz jeszcze za czujność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *