Apple Watch i korzystanie z funkcji Ślad z VoiceOver

Funkcja Ślad po raz pierwszy pojawiła się już w systemie watchOS oznaczonym cyfrą 9. Niestety jak się szybko okazało, była ona niedostępna dla czytnika ekranu VoiceOver działającego na zegarkach Apple. Wsparcie producenta żarliwie zapewniało, że szybko to poprawią. Jednak na zmiany w tym zakresie musieliśmy czekać aż do pojawienia się kolejnej wersji watchOS sygnowanej numerem 10. I choć trochę to trwało, to teraz możemy już w pełni docenić działanie i dostępność funkcji Ślad.

Widok ekranu Kompasu w trybie nawigowania po utworzonym śladzie.

Czym jest funkcja Ślad?

Ujmując to najprościej, funkcja Ślad rejestruje aktualnie pokonywaną przez nas trasę, aby po dotarciu do celu umożliwić nam powrót po własnych śladach. Generalnie ta opcja przydaje się tam, gdzie nie działa klasyczna nawigacja satelitarna skoncentrowana na prowadzeniu wzdłuż dróg, chodników i ścieżek rowerowych. Z kolei osobom z dysfunkcją wzroku może się ona przydać dosłownie wszędzie. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, gdy ktoś z dysfunkcją wzroku udaje się z osobą towarzyszącą w jakieś miejsce, a wracać będzie musiał już sam. Albo samotne wyjście z psem na spacer do lasu, czy w inny nieznany teren. Wracając do domu przez nieznaną okolicę, czasem pozbawioną charakterystycznych punktów orientacyjnych, na przykład ukrytych pod śniegiem – łatwo się pogubić. Na szczęście teraz możemy uniknąć niepotrzebnego stresu i bezpiecznie wrócić do domu, dosłownie po własnych śladach.

Wg producenta opcja ta dostępna jest na modelach Apple Watch SE i Apple Watch Series 6 lub nowszych działających pod kontrolą co najmniej systemu watchOS 9. My jednak już wiemy, że dla czytnika ekranu VoiceOver jest ona dostępna dopiero od systemu watchOS 10.

Widok okna aplikacji Kompas. Na dole ekranu znajdują się dwie ikony: Błyskawica - anonsowana przez VoiceOver jako Dodaj Punkt Trasy, oraz druga z odciskami stóp, anonsowana jako - - Ślad, wyłączone, przycisk.

Jak korzystać z funkcji Ślad?

  1. Na Apple Watch otwórz aplikację Kompas.
    Jeśli robisz to po raz pierwszy, na ekranie pojawi się następujący ostrzeżenie:
    Na odczyt Kompasu mogą wpływać materiały magnetyczne w niektórych paskach do zegarków.
  2. Stuknij w znajdujący się w prawym dolnym rogu ekranu przycisk Ślad.
    Jest to ikonka z wizerunkiem dwóch stóp, którą VoiceOver anonsuje jako „Ślad, wyłączone, przycisk”.
    Jeśli robisz to po raz pierwszy, na ekranie wyświetlona zostanie następująca informacja:

    Uruchomić funkcję Ślad? Apple Watch może rejestrować trasę, dzięki czemu się nie zgubisz.

    Aby przejść dalej po prostu wystarczy stuknąć w przycisk Uruchom.
    Gdy tego dokonasz, wrócisz na ekran Kompasu. Zauważysz na nim, że etykieta przycisku zmieniła swój opis na „Ślad, rejestrowanie” a na środku ekranu VoiceOver odczytywał będzie komunikat: Rejestruje Twój Ślad.

    Cyfrowy kompas na ekranie zegarka. Tarcza ma czarne tło z pomarańczowym obramowaniem, na którym znajdują się liczby i litery reprezentujące kierunki (N, S, E, W) oraz kąty (np. 240, 300). W centrum tarczy znajduje się wskazówka. Komunikaty anonsowane przez VoiceOver nie są widoczne na ekranie.

  3. Po dotarciu do celu, gdy chcemy zacząć wracać po własnych śladach, stukamy w przycisk Pauzy, anonsowany przez VoiceOver jako „Ślad, rejestrowanie”.
    Na ekranie wyświetlone zostaną trzy opcje: Zamknij, Wróć po śladzie oraz Usuń kroki.

    Na środku ekranu zegarka znajduje się prostokąt z napisem "Wróć po śladzie" i ikoną dwóch stóp. Poniżej tego prostokąta znajduje się czerwony przycisk z napisem "Usuń kroki". Tło ekranu jest ciemne.

    Jeśli nie będziemy potrzebowali prowadzenia, wybieramy trzecią opcję. Jeśli jednak chcemy skorzystać z dobrodziejstwa nawigowania w drodze powrotnej, stukamy w opcję oznaczoną ikoną dwóch stóp – Wróć po śladzie. Z kolei jeśli chcemy dalej rejestrować pokonywaną trasę, po prostu stukamy w oznaczony literą X przycisk anonsowany przez VoiceOver jako Zamknij.

  4. Po wybraniu opcji „Wróć po śladzie” VoiceOver zacznie nam anonsować odległość oraz kierunki do tzw. Następnego Miejsca.
    Następne Miejsca są to automatycznie wstawiane Punkty Trasy, co do zasady przypominające rozrzucane po trasie okruszki czy kamienie milowe. Każdy może sobie dopasować adekwatne porównanie. Wracając po własnych śladach jesteśmy kierowani do Następnych Miejsc, znajdujących się w różnych odstępach. Te odległości uzależnione są od pokonanej wcześniej trasy. Jeśli znalazł się na niej jakiś zakręt, nawet niewielki, to zostanie on automatycznie oznaczony jako Następne Miejsce.
    VoiceOver odległość anonsuje w metrach. Jeśli ekran zegarka jest odblokowany, na bieżąco jesteśmy informowani o skracaniu się dystansu. Gdy do jakiegoś punktu zbliżymy się na 15 m lub bliżej, Apple Watch zawibruje i nawigowanie przełączy się na Kolejne Miejsce trasy.
    Z kolei kierunek VoiceOver anonsuje podając informację czy Następne Miejsce znajduje się „Z przodu”, „Z tyłu”, „Po prawej” czy „Po lewej”, oraz w stopniach, na ile jesteśmy odchyleni od wskazywanego kierunku. Oczywiście naszym wirtualnym wskaźnikiem kierunku jest godzina 12 na tarczy zegarka. Oznacza to, że abyśmy dobrze interpretowali podawane kierunki musimy trzymać Apple Watch uniesiony przed sobą w taki sposób, jakbyśmy spoglądali na wyświetlaną na nim godzinę.
    Biorąc to wszystko pod uwagę, przykładowy komunikat może brzmieć na przykład tak:
    Następne Miejsce 140 stopni po prawej, 64 metry stąd.
    Dodatkowo na ekranie prezentowana jest maksymalna odległość dzieląca nas od naszego celu, czyli miejsca z którego rozpoczęliśmy rejestrowanie naszych kroków. Komunikat ten może brzmieć na przykład tak:
    Miejsce początkowe – 256 metrów przed tobą.

    Widok ekranu Kompasu ze strzałką pokazującą kierunek do Następnego Punktu. Na ekranie nie widać komunikatów anonsowanych przez VoiceOver.

  5. O dotarciu na miejsce, z którego rozpoczęliśmy naszą wędrówkę, VoiceOver poinformuje nas komunikatem – „Jesteś znowu w miejscu początkowym”. Dodatkowo Apple Watch zawibruje nieco dłużej i usłyszymy dźwięk towarzyszący powiadomieniu o dotarciu na miejsce.

Widok ekranu Kompasu z informacją o dotarciu na miejsce. Na ekranie nie widać komunikatów anonsowanych przez VoiceOver.

Co ciekawe, zarówno na komunikacie o dotarciu na miejsce, jak i o odległości do Następnego Miejsca, dostępne mamy Czynności, a wśród nich następujące opcje: „Wróć w poprzednie miejsce” oraz „Pomiń następne miejsce”. Dzięki nim możemy wedle uznania, albo na trasie ominąć jakieś Następne Miejsce, albo wrócić po własnych śladach, ale tym razem do lokalizacji, z której rozpoczęliśmy nawigowanie.

Podsumowanie

Przyznam się Wam, że funkcja Ślad, obok Punktów Trasy, o których pisałem we wpisie VoiceOver i Punkty Trasy na Apple Watch, wg mnie stanowi najciekawszą funkcję zegarków od Apple. Mam tu oczywiście na myśli kontekst osób niewidomych i słabo widzących. To kolejne opcje sprawiające, że osoby z dysfunkcją wzroku mogą czuć się pewnie i bezpiecznie poza swoim miejscem zamieszkania. Myślę w ten sposób nie tylko bazując na własnych doświadczeniach, ale także wielu osób, które w swoim czasie zaprzyjaźniły się z nawigacją satelitarną GPS. Wiem jaką pewność i spokój ducha daje świadomość tego, że w każdej chwili możemy sprawdzić gdzie się znajdujemy oraz w jaką stronę powinniśmy podążać, jeśli chcemy dotrzeć do bezpiecznego miejsca.

Wspomniane funkcje dodatkowo są o tyle fajne, że zawsze znajdują się na naszym nadgarstku. Aby z nich skorzystać nie potrzebujemy ani dostępu do Internetu, ani ekstra opłat, ani żadnego dodatkowego oprogramowania. Wszystko czego nam trzeba znajduje się w systemie naszego zegarka.

Ze swej strony wszystkim właścicielom Apple Watch gorąco polecam zapoznanie się z działaniem obu funkcji. Nigdy nie wiadomo kiedy mogą okazać się przydatne.

UWAGA! Wspomnę jeszcze o jednej rzeczy, z której niewiele osób zdaje sobie sprawę. Usunięcie aplikacji Kompas z iPhone’a powoduje również jej usunięcie z Apple Watch. Piszę o tym dlatego, że wiele osób lubi usuwać z telefonu nieużywane aplikacje. A w takiej sytuacji mogą się one zdziwić, gdy na zegarku nie znajdą aplikacji Kompas.