Artykuł: Automatyczny lektor napisów filmowych na Apple TV

Wczoraj odezwał się do mnie znajomy z informacją, że wreszcie kupił sobie Apple TV. Po wymianie pierwszych wrażeń i uwag doszedłem do wniosku, że w Mojej Szufladzie jest bardzo mało informacji na temat tej telewizyjnej przystawki od Apple. Dlatego dziś postanowiłem wrzucić tu jeden z artykułów napisanych przeze mnie do Mój Mac Magazyn. Oczywiście wszystkie numery MMM możecie odnaleźć w archiwum magazynu, ale tymczasem zapraszam do zapoznania się z informacją – jak na Apple TV włączyć automatycznego lektora napisów filmowych.
Logo Mój Mac Magazyn

Automatyczny lektor napisów filmowych na Apple TV

Uniwersalne projektowanie sprawia, że z danych produktów korzystać może o wiele więcej osób, w o wiele szerszym zakresie, niż mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka. Podjazdów dla inwalidów używają rodzice przewożący w wózkach swe maleńkie pociechy. Z wind budowanych z myślą o niepełnosprawnych, chętnie korzystają wszyscy ludzie. Podobnie z audiobooków, czy automatycznych zapowiedzi na dworcach i lotniskach, które początkowo powstały dla osób niewidomych.

W taki właśnie uniwersalny sposób, zostały również zaprojektowane systemy operacyjne tworzone przez Apple. Dzięki temu, z opcji pierwotnie przeznaczonych dla osób o specjalnych potrzebach, korzystać mogą wszyscy inni użytkownicy urządzeń sygnowanych logiem nadgryzionego jabłka. Najlepszym przykładem takiego uniwersalnego użytkowania jest opcja automatycznego odczytu napisów filmowych w Netflix czy iTunes, po którą z przyjemnością sięga wielu właścicieli iUrządzeń.

Ale po co to komu?

We wrześniowym numerze MMM opisywałem już jak włączyć automatycznego lektora napisów na mobilnych iUrządzeniach od Apple. Dziś, zanim Wam podpowiem, co i gdzie należy ustawić w Apple TV, aby cieszyć się automatycznym lektorem napisów filmowych, wyjaśnię pokrótce, po co Apple dodało tę funkcję, i jak uniwersalnie została ona zaprojektowana.

Początkowo napisy do treści multimedialnych dodane zostały z myślą o osobach niesłyszących. To w końcu najprostszy sposób, aby dostarczyć im treść przekazywaną zwyczajowo w formie audio. Po pewnym czasie okazało się jednak, że również osoby niewidome chciałyby korzystać z napisów filmowych. A po co? Przecież oni świetnie słyszą! Pomijam kwestię problemów jakie mają osoby głucho-niewidome, i podrzucę przykład chociażby serialu Narcos, gdzie we fragmentach anglojęzycznych dostępny jest polski lektor, ale w hiszpańskojęzycznych już tylko polskie napisy. A skoro syntezator mowy będzie w stanie odczytać napisy wyświetlane na ekranie, to dlaczego nie miałyby z tego rozwiązania skorzystać osoby o tylko nieco słabszym wzroku, albo takie które po prostu nie lubią czytać napisów filmowych? W końcu filmy oglądamy dla przyjemności, więc po co się męczyć?

Konfiguracja automatycznego lektora napisów w Apple TV

Całość konfiguracji przeprowadzić można praktycznie w trzech prostych krokach. Większość interesujących nas opcji, na Apple TV znajdziemy w Ustawienia, Ogólne i Dostępność.

  1. Na początek, w sekcji Multimedia, należy przejść do ustawień Napisy dialogowe i dla niesłyszących. Włączamy tam opcję Napisy dla niesłyszących. W tym miejscu możemy również spersonalizować styl wyświetlania napisów, choć nie ma to żadnego wpływu na ich późniejsze automatyczne odczytywanie.
  2. W kolejnym kroku przechodzimy do sekcji Wzrok, otwieramy ustawienia VoiceOver, i klikamy przycisk Szczegółowość. Włączamy tam pierwszą opcję, tj. Przeczytaj wykryty tekst, a w sekcji Opisy Multimediów ustawiamy pozycję Mowa.
  3. W trzecim kroku, w głównym oknie Dostępność, przechodzimy do opcji Skrót funkcji dostępności, gdzie jako domyślną akcję wybieramy włączenie VoiceOver. Od tej pory, gdy tylko będziemy chcieli aby Apple TV zaczął odczytywać nam napisy, wystarczy trzykrotnie, szybko nacisnąć na pilocie przycisk Menu. Oczywiście wszystkie parametry syntetycznego głosu lektora, ustawić można w sekcji Mowa, znajdującej się w Ustawienia, Ogólne, Dostępność, VoiceOver.

Pamiętajcie również o tym, że w samym Netflix, napisy nie zaczną się pojawiać same z siebie. Na ekranie odtwarzania, w sekcji Napisy, sami musimy włączyć napisy dla języka polskiego. A gdy tego dokonamy, i włączymy naszego nowego lektora, to nie pozostaje nam już nic innego, jak tylko rozsiąść się wygodnie, i dać się porwać kolejnej serii odcinków naszego ulubionego serialu.

UWAGA! Powyższa porada dotyczy napisów wyświetlanych w programach takich jak Netflix czy iTunes, działających na Apple TV 4G, lub nowszych.

2 komentarzy na temat “Artykuł: Automatyczny lektor napisów filmowych na Apple TV

  1. No i tu pojawia się pytanie. Na macu automatycznego odczytywania napisów brak, prawda? Nic takiego nie widziałam, jedynie jest Sub TTS, który czyta napisy do filmów podane jako oddzielny plik.

Możliwość komentowania jest wyłączona