Automator – Usługa rozpoznawania tekstu z plików graficznych na macOS

Ponieważ automatyczne rozpoznawanie tekstu z plików graficznych w systemie macOS Mojave jest nadal skutecznie blokowane przez Apple, poniżej podaję sposób na stworzenie sobie bardzo przydatnej usługi, rozpoznawania tekstu z plików graficznych. Oczywiście aby zadziałała, na naszym komputerze musimy posiadać zainstalowany program FineReader OCR Pro.

Podstawowa usługa OCR

  • Uruchamiamy, np. z poziomu Finder, aplikację Automator.
  • Naciskając Command+n otwieramy Nowy Dokument, i jako jego typ wybieramy Szybką Czynność.
  • Tabulatorem przechodzimy na Bibliotekę Czynności, gdzie strzałką w dół schodzimy na pozycję Dokumenty, i ponownie tabulatorem przechodzimy do wyboru konkretnej czynności.
  • Strzałką w dół ustawiamy się na pozycji Convert to TXT Document i naciskamy Enter.
    W tym momencie Automator uruchomi aplikację FineReader i przeniesie do niej fokus VoiceOver. Jednocześnie w samym Automatorze, fokus VoiceOver przeniesiony zostanie do nowej czynności, z którą po powrocie do Automatora, wchodzimy w interakcję.
  • Teraz korzystając z szybkiej nawigacji przechodzimy na pozycję Convert to TXT Document, a po wejściu z nią w interakcję, na Save output to:, i wskazujemy tam miejsce docelowe, czyli lokalizację w której zapisywane będą rozpoznane pliki.
  • Gdy już wskażemy docelowy katalog, wystarczy nacisnąć Command+s aby zapisać naszą nową szybką czynność. Oczywiście warto nadać jej jakąś ładną i jednoznaczną nazwę w rodzaju Wykonaj OCR.

I to by było na tyle. Teraz w dowolnym miejscu systemu, ustawiając się fokusem VoiceOver na wybranym pliku graficznym, możemy albo z Menu aplikacji / Usługi, albo z Menu Kontekstowego / Usługi, wybrać sobie naszą nową czynność, a po naciśnięciu na niej Enter, podświetlony plik zostanie automatycznie przeanalizowany, a nowy dokument z rozpoznaną treścią przeniesiony zostanie do wskazanego folderu.

UWAGA!!! Uruchamiając naszą nową usługę po raz pierwszy np. z poziomu jakiegoś innego niż systemowy eksplorator plików, musimy dodatkowo wyrazić zgodę na sterowanie FineReader OCR Pro z poziomu zewnętrznej aplikacji. Przykładowy komunikat wygląda następująco:

„Commander One PRO.app” chce dostępu do sterowania aplikacją „FineReader OCR Pro.app”. Umożliwienie tego zapewni dostęp do dokumentów i danych w „FineReader OCR Pro.app“ oraz do wykonywania czynności wewnątrz tej aplikacji.

Rozbudowywujemy usługę OCR

Wcale nie musimy poprzestać na tym co powyżej. Możemy również nieco pobawić się, i rozszerzyć możliwości nowej Usługi. W tym celu proponuję np.:

  • Ponownie przejść do Biblioteki Czynności i z grupy Narzędzia wybrać Zakończ Aplikację.
  • Po wejściu w interakcję z nową pozycją naszej Usługi, wskazujemy do zakończenia aplikację FineReader OCR Pro. Dzięki temu po zakończeniu działania naszej usługi, nie będziemy musieli samodzielnie zamykać programu, który sam się wyłączy po wykonaniu zadania.

Zachęcam Was do eksperymentowania. Usługi można rozbudowywać w dowolny sposób. Możecie np. sprawić, że na zakończenie konwersji otrzymacie sygnał dźwiękowy, komunikat na ekranie, albo głosowy komunikat. Tak na prawdę, tylko wyobraźnia was ogranicza… I możliwości Automatora – oczywiście.