Wiele osób konwertuje dokumenty z formatów MOBI czy EPUB na pliki tekstowe. W systemie macOS najczęściej wykorzystujemy do tego aplikację Calibre. Jest to bardzo fajne i bezpłatne narzędzie, lecz z jego użytkowaniem wiąże się wiele minusów. Dlatego dziś chciałbym zaproponować rozwiązanie, która uwolni nas od większości Wad Calibre.
Calibre – W czym problem?
Po pierwsze Calibre jest wielkim kombajnem do tworzenia biblioteki książek elektronicznych oraz zarządzania nimi. Jeśli nie chcemy i nie potrzebujemy takiej biblioteki, to 90% funkcji Calibre nie będzie nam do niczego potrzebne.
Po drugie, od wielu lat Calibre jest średnio dostępną aplikacją. Da się ją obsługiwać, ale zwykle z czytnikiem ekranu robimy to na wyczucie. Często fokus VoiceOver ucieka w nieznane obszary, co bywa mocno irytujące.
I w końcu po trzecie, po każdorazowej konwersji plików, Calibre dodaje je do swojej biblioteki. Tymczasem my przecież nie chcemy żadnej biblioteki książek elektronicznych. Więc za każdym razem najpierw z nowo powstałych katalogów wyłuskujemy przekonwertowane pliki, a potem usuwamy wszystkie katalogi tworzące bibliotekę Calibre.
A co powiecie na taką alternatywę, gdyby wystarczyło w Finderze ustawić fokus VoiceOver na pliku w dziwnym formacie, nacisnąć skrót klawiszowy i po sekundzie cieszyć się przekonwertowanym dokumentem tekstowym? Jak dla mnie brzmi całkiem fajnie. Dlatego stworzyłem automatyzację, która na komputerze Apple robi taką magię.
Wymyśliłem sobie, że po naciśnięciu skrótu klawiszowego, Calibre przekonwertuje plik w dowolnym formacie na dokument tekstowy, zapisze go w osobnym katalogu i na koniec poinformuje o sukcesie głosem systemowej Zosi.
Jeśli chcecie aby Wasz Mac także potrafił takie sztuczki, to poniżej podaję instrukcję, jak tego dokonać.
Krok pierwszy – Calibre
Jeśli jeszcze nie używasz aplikacji Calibre, to koniecznie musisz ją pobrać i zainstalować. Możesz to zrobić na przykład korzystając z poniższej strony internetowej:
Jeśli już posiadasz i używasz Calibre, to możesz przejść do kolejnego kroku.
Krok drugi – Folder docelowy
Utwórz folder o nazwie Przekonwertowane, w którym Calibre będzie zapisywać przekonwertowane pliki. W moim przykładzie katalog ten umieściłem w folderze Documents.
Użyłem takiej nazwy i lokalizacji, bo były dla mnie najwygodniejsze. Możesz zdecydować się na inne. Pamiętaj tylko, że w takiej sytuacji, w dalszej części instrukcji będzie trzeba je zmienić.
Krok trzeci – Automator
- Uruchamiamy aplikację Automator. Znajdziesz ją wśród innych programów w Finderze.
- Tabulatorem przechodzimy do przycisku Nowy dokument i go aktywujemy.
- Z propozycji różnych kolejek czynności wybieramy i aktywujemy przycisk Szybka Czynność.
- Korzystając z Szybkiej Nawigacji przechodzimy na element anonsowany przez VoiceOver jako „bez nazwy (Szybka czynność) kolejka czynności” i wchodzimy z nim w interakcję.
- Klikamy w przycisk anonsowany przez VoiceOver jako „Automatycznie (elementy tekstowe)” i z rozwijanej listy wybieramy opcję „Pliki lub foldery”.
- Wychodzimy z interakcji i przy pomocy szybkiej nawigacji przechodzimy w lewo na pozycję anonsowaną przez VoiceOver jako „rozdzielony widok opisu czynności grupa podziału” i wchodzimy z nią w interakcję.
- Wewnątrz znajdują się dwa panele. Na początek wchodzimy w interakcję z lewym – Biblioteką Czynności i ustawiamy fokus na pozycji Narzędzia.
- Teraz z Czynności znajdujących się w prawym panelu, do których przechodzimy Szybką Nawigacją w prawo, wybieramy pozycję Uruchom AppleScript.
- Gdy tego dokonamy, wychodzimy z interakcji z panelami i przechodzimy w prawo, powracając do elementu anonsowanego przez VoiceOver jako „bez nazwy (Szybka czynność) kolejka czynności” i wchodzimy z nim w interakcję.
- Przechodzimy do ostatniego elementu o nazwie Uruchom AppleScript i z nim również wchodzimy w interakcję.
- W pole edycyjne, które znajdziemy w tej lokalizacji, wklejamy poniższy kod. Wcześniej usuwamy znajdujący się tam przykładowy kod AppleScript.
* Początek kodu *
on run {input, parameters}
— Ścieżka do folderu docelowego. Teraz możesz zmienić ścieżkę i nazwę katalogu.
set outputFolder to (POSIX path of (path to documents folder)) & „Przekonwertowane/”— Sprawdzenie, czy folder docelowy istnieje, jeśli nie – utworzenie go
do shell script „/usr/bin/env mkdir -p ” & quoted form of outputFolder— Przetwarzanie plików
repeat with eachFile in input
set filePath to POSIX path of eachFile
set outputFile to outputFolder & (do shell script „/usr/bin/env basename ” & quoted form of filePath & ” | sed 's/\\.[^.]*$/.txt/'”)— Sprawdzenie, czy Calibre jest zainstalowana i dostępna
try
do shell script „/usr/bin/env /Applications/Calibre.app/Contents/MacOS/ebook-convert ” & quoted form of filePath & ” ” & quoted form of outputFile
on error errorMessage
display dialog „Błąd konwersji: ” & errorMessage
return
end try
end repeat— Zamknięcie Calibre
try
do shell script „/usr/bin/env pkill -f calibre”
end try— Powiadomienie głosowe o zakończeniu procesu. Komunikat w cudzysłowie możesz zmienić.
say „Konwersja zakończona” using „Zosia”
return input
end run* Koniec kodu *
UWAGA1!!! Skopiuj całą treść kodu pomiędzy znacznikami Początek i Koniec kodu.
UWAGA2!!! Nowsze wersje macOS mogą domyślnie nie wyświetlać pola edycyjnego na AppleScript. Wtedy musimy wrócić do listy czynności i kilkukrotnie kliknąć w pozycję Uruchom AppleScript, lub gdy mamy ustawiony fokus VoiceOver na tym elemencie – nacisnąć Return. Automatycznie zostanie otwarte okienko o nazwie „Uruchom AppleScript czynność” i zostanie do niego przeniesiony fokus VoiceOver. Znajdziemy tam pole edycyjne, w które wklejamy nasz kod AppleScript.
- Na koniec naciskamy skrót klawiszowy Command + s i zapisujemy naszą Szybką Czynność jako na przykład KonwertujNaTekst.
Krok cztery – Skrót klawiszowy
- W kolejnym kroku otwieramy Ustawienia systemowe, przechodzimy do Klawiatury i klikamy przycisk Skróty.
- W sekcji Skróty Usług, jeśli jest zwinięta, rozwijamy pozycję Pliki i Foldery.
- Na liście odnajdujemy pozycję KonwertujNaTekst i wchodzimy z nią w interakcję.
- Najpierw zaznaczamy przycisk wyboru, a następnie klikamy przycisk Brak, żeby dodać nowy skrót klawiszowy.
- Teraz naciskamy nieużywany skrót klawiszowy, na przykład Ctrl + Shift +k.
- Na koniec dwukrotnie wychodzimy z interakcji i klikamy w przycisk Gotowe.
UWAGA!!! Jeśli macie Macbooka, to najlepiej wyjść z interakcji gestem przeciągnięcia dwoma palcami w lewo na gładziku, żeby przez przypadek nie wstawić skrótu VoiceOver jako tego, którym wywoływać będziemy naszą Szybką Czynność.
Krok piąty – Konwertowanie plików
- W Finderze ustawiamy fokus VoiceOver na dowolnym pliku z rozszerzeniem EPUB, PDF czy MOBI i naciskamy ustalony wcześniej skrót klawiszowy. W naszym przykładzie Ctrl + Shift + k..
- Po chwili powinniśmy usłyszeć komunikat wypowiadany głosem syntezatora Zosia: Konwersja zakończona.
- Plik przekonwertowany na dokument tekstowy znajdziemy w katalogu Przekonwertowane, który umieściliśmy w katalogu Documents.
Podsumowanie
Od tej pory bardzo wygodnie będziesz konwertować dokumenty w różnych formatach do postaci plików tekstowych. Co więcej, stworzona właśnie automatyzacja umożliwia:
- błyskawiczne konwertowanie pojedynczych plików bez uruchamiania Calibre;
- konwertowanie wielu plików jednocześnie;
- konwertowanie wielu plików w różnych formatach jednocześnie;
- zachowanie porządku na dysku.
I jak się Państwu podoba? 😉 Dla mnie ta automatyzacja jest wręcz niezastąpiona. Zachęcam do testowania i generalnie bawienia się Automatorem.
P.S. Calibre to nie program OCR, więc warstwę tekstową z pliku PDF wyciągnie tylko wtedy, gdy plik będzie ją posiadał. Jeśli spróbujecie przekonwertować jakiś skan, to automatyzacja wyrzuci błąd.