Automatyczne otwieranie aplikacji na Apple Watch

Automatyczne otwieranie aplikacji na Apple Watch

Czasem dzieje się tak, że wprowadzając do systemu jakieś ułatwienie z myślą o jednych odbiorcach sprawiamy, że nowa funkcja zacznie uprzykrzać życie innym użytkownikom. I właśnie na taką sytuację zwrócił mi uwagę Rafał. Okazało się bowiem, że Apple wdrażając na swoich smart zegarkach opcję automatycznego uruchamiania aplikacji sprawiło, że Ekran Zmiany Aplikacji stał się praktycznie bezużyteczny dla osób z dysfunkcją wzroku, korzystających z czytnika ekranu VoiceOver. Na szczęście Rafał od razu podpowiedział jak sobie z tym problemem poradzić.

Widok ustawień dostępności w aplikacji Watch na iPhone z włączoną opcją Wybór automatyczny z fokusu

U kogo występuje problem?

Problem generalnie występuje u nowych użytkowników systemu watchOS. Nowych, czyli takich, którzy po kupnie Apple Watch nie przywracają kopi zapasowej z chmury iCloud, lecz zegarek uruchamiają jako nowe urządzenie. W takiej sytuacji, przy czystym systemie operacyjnym, domyślnie włączona jest opcja – Wybór automatyczny z fokusu.

Wybór automatyczny z fokusu

Funkcja ta została wprowadzona z myślą o osobach z problemami manualnymi, którym trudno jest precyzyjnie aktywować konkretną, wyświetlaną na niewielkim ekranie zegarka aplikację. Gdy jest ona włączona wystarczy dwukrotnym naciśnięciem koronki wywołać ekran zmiany aplikacji, a następnie obrotem koronki ustawić się na wybranym programie. Chwilę później, a dokładnie po jednej sekundzie nieaktywności, automatycznie uruchomiona zostanie aplikacja zajmująca środek ekranu. Wszystko odbywa się płynnie i automagicznie.

Na czym polega problem?

Skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle? Problem polega na tym, że po włączeniu tej opcji, osoby korzystające z czytnika ekranu VoiceOver nie są w stanie nawet przejrzeć listy dostępnych aplikacji. O ich zamknięciu lub świadomym wybraniu nawet nie wspominając. Na szczęście problem ten można łatwo rozwiązać.

Wyłączanie automatycznego wyboru z fokusu

Aby z poziomu iPhone wyłączyć opcję Wybór automatyczny z fokusu należy:

 1. Uruchomić aplikację Watch;
 2. Przejść do sekcji Dostępność;
 3. Przewinąć ustawienia do sekcji Ekran zmiany aplikacji;
 4. Odznaczyć opcję Wybór automatyczny z fokusu.

Zrzut ekranu z Apple Watch z wyłączoną opcją Wybór automatyczny z fokusu

Aby z poziomu Apple Watch wyłączyć opcję Wybór automatyczny z fokusu należy:

 1. Uruchomić aplikację Ustawienia;
 2. Przejść do sekcji Dostępność;
 3. Przewinąć ustawienia do sekcji Ekran zmiany aplikacji;
 4. Odznaczyć opcję Wybór automatyczny z fokusu.

UWAGA! Czasem wyłączenie tej opcji z poziomu iPhone nie wywoła efektu na Apple Watch. Dlatego sugeruję aby od razu wyłączyć ją z poziomu zegarka.

Podsumowanie

Morał z tego taki, że nikogo nie można uszczęśliwiać na siłę. Użytkownikom należy zawsze pozostawić wybór. Coś, co stanowi doskonałe rozwiązanie i pomoc dla jednego użytkownika, innemu może skutecznie uniemożliwić korzystanie z urządzenia. W tym wypadku na szczęście właściciele Apple Watch mają wybór.

4 komentarzy na temat “Automatyczne otwieranie aplikacji na Apple Watch

 1. Dobry wieczór. Mój problem polega natym, że mój apple-watch automatycznie odbiera połączenia tlefoniczne, mimo, że mam w ustawieniach w programie Watch wyłączone powiadomiaenia.
  Zegarka nie chcę odłączać od ajfona, bo mam na nim apple-pay.
  majm ajfona SE-2020 i zegarek Se-2020 bez karty sim.
  Za poradą Piotra spróbuję.
  Dziękuję za poradę.
  Grzegorz

 2. Grzegorzu,

  spróbuj na zegarku wejść w Ustawienia, następnie Dostępność i sprawdź czy w sekcji Motoryka masz wyłączoną opcję Autom. odbieranie połączeń. Jeśli jest włączona, to ją wyłącz. To powinno pomóc.

 3. Nie pomaga. Dzisiaj znowu sam mi się odebrał ten zegarek. Bardzo rzadko korrzystałem z funkcji rozmowy przez zegarek, bo źle słyszę. Jeszcze poobserwuję, a jeżeli nie pomoże, to na nowo sformatuję zegarek.

 4. Grzegorzu ja też tak miałam i to był koszmar. Samo przeszło po którejś aktualizacji. Ale zegarka nie używałam w ogóle. On jeszcze robił to tak perfidnie że to połączenie odbierało się na sam koniec dzwonienia. Jakie było moje zdziwienie, gdy przestał zegarek dzwonić, że nagle ktoś się tam odzywa. W ten czas nie używałam zegarka, bo no nie dało się tak żyć.

Możliwość komentowania jest wyłączona