Automatyzacja na iOS – Anonsowanie głosem pełnego naładowania baterii

Ponieważ informacja o tej automatyzacji szeroko obiegła portale śledzące nowości w iOS14, kilka osób poprosiło mnie o demonstrację, jak ją utworzyć z VoiceOver. I choć jest to bardzo proste, to chętnie Wam to zademonstruję, przy okazji dzieląc się własnymi refleksjami na temat podobnych powiadomień. Zapraszam do obejrzenia poniższego nagrania.

Kadr z nagrania - Otwarta aplikacja Skróty w systemie iOS, fokus VoiceOver ustawiony na przycisku Utwórz Automatyzację Osobistą.

Obejrzyj film

Aby śledzić kolejne nowości video pojawiające się w Mojej Szufladzie, wystarczy odwiedzić mój kanał w serwisie YouTube i kliknąć przycisk Subskrybuj. Od tej pory, jeśli niczego nie zmienialiście w ustawieniach, będziecie otrzymywać powiadomienia o nowych filmach publikowanych w Mojej Szufladzie.

A jeśli mielibyście jakieś pytania lub propozycje na kolejne filmy tego typu, dajcie proszę znać w komentarzach lub na mojego maila.

Nie zapominajcie również o polubieniu obejrzanego odcinka, zasubskrybowaniu kanału – jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, oraz polecaniu go wszystkim osobom poszukującym informacji na temat technologii asystujących dostępnych w środowisku mac lub iOS.

Twój Pierwszy Kęs

Więcej informacji na temat komputerów Apple, ich dostępności i podpowiedzi jak sobie z nimi radzić na starcie, znajdziecie w zakładce:
Twój Pierwszy Kęs

12 komentarzy na temat “Automatyzacja na iOS – Anonsowanie głosem pełnego naładowania baterii

 1. Bardzo ciekawy podcast jak zawsze. Mam takie pytanie co prawda nie na temat samej automatyzacji a na temat samych skrótów. Mam następujący problem, kiedy włączam skrót np. chce do kogoś wysłać wiadomość z opóźnieniem, to w momencie gdy wyjdę z aplikacji skróty (nie zamykając jej) do innej aplikacji albo zablokuje telefon to momentalnie wykonywanie skrótu się przerywa. Natomiast, gdy mam cały czas odblokowany telefon z aplikacją skróty na wierzchu, to wykonywanie czynności skrótu przebiega bez zakłóceń. Nie wiem czy to tak ma wyglądać gdyż dopiero od niedawna mam tą aplikację. Czy taka sytuacja jest normalna? Zaznaczam, że odświeżanie w tle aplikacji mam włączone.

 2. Dzień dobry
  Jestem początkującym użytkownikiem iPhone i dlatego skrzętnie korzystam z Twoich cennych rad dotyczących tego tematu.
  W związku z automatyzacją mam pytanie dotyczące ładowarki. Otóż przy tworzeniu automatyzacji polegającej na tym że przy podłączeniu ładowarki słyszę komunikat że ta została podłączona (czasami niedokładnie umieszczę ładowarkę w gniazdku i ładowanie nie następuje), wszystko działa jak należy. Jednak nie wiem jak , w celu utworzenia innej automatyzacji, doprowadzić do tego żeby opcja kiedy miała treść gdy urządzenie odłączono od zasilania?
  Piotr

 3. Jeśli dobrze zrozumiałem, to szukasz sposobu na anonsowanie głosem odłączenia kabla zasilającego, lub szerzej – końca ładowania. Ciekawa kwestia. Zerknę na to w wolniejszej chwili. Dzięki za to pytanie.

 4. Dziękuje za odpowiedź. Tak właśnie myślałam ale wolałam się upewnić czy ja znowu czegoś nie namieszałam gdzieś w ustawieniach. Problem z wysyłaniem smsa z opóźnieniem rozwiązałam poprzez automatyzacje. Wtedy to działa. Jednak trzeba pamiętać żeby potem taką automatyzacje wyłączyć, ponieważ potem w zależności od ustawień sms o tej samej treści będzie się wysyłał o tej samej porze do tej samej osoby. Czasem taka opcja mi się przydaje kiedy komuś chce o czymś napisać ale nie chce mu wysyłać smsa o 24:00.
  Co do automatyzacji odłączenia kabelka od ładowania, to wydaje mi się że da się to zrobić. Też nad tym się zastanawiałam ale z tego zrezygnowałam.

 5. Co do anonsowania odłączenia telefonu od ładowarki to sprawdzałam czy da się to zrobić i się da. Robi się to analogicznie jak anonsowanie pełnego naładowania baterii tylko trzeba wybrać ostatnią opcje z listy czyli bateria i tam trzeba zaznaczyć opcję czy telefon ma reagować w odpowiedni sposób po podłączeniu ładowarki lub po jej odłączeniu. Tu niestety jest problem (przynajmniej na moim telefonie) voice over nie anonsuje nam stanu przełącznika w tym ustawieniu. Jak już tą opcje wybierzemy to trzeba dodać odpowiedni komunikat analogicznie jak przy anonsowaniu pełnego naładowania energii, tylko trzeba zmienić treść komunikatu na np. telefon został odłączony od ładowarki. To już jaka wola. Pozdrawiam 🙂

 6. Hej! Ja też sprawdziłem, i u mnie na iOS14.2 VoiceOver bez problemu wszystko anonsuje, tj. czy komunikat ma się pojawiać przy podłączeniu, odłączeniu, albo czy jednym i drugim. I nie ustawiamy tego w Baterii, ale w osobnej opcji o nazwie Ładowarka. 😉

 7. Piotrze, czyli tak jak pisałem. W Skrótach najpierw wybierasz Automatyzacje, i przy dodawaniu automatyzacji osobistej korzystasz z ostatniej opcji, tj. Ładowarka. W Następnym kroku wybierasz czy jak jest podłączana, odłączana, czy w obu sytuacjach. I dopiero w następnym kroku wybierasz czy ma to anonsować dźwiękiem, głosem czy czym tam chcesz.

 8. Ups, faktycznie. Pomyliłam się. Hmmm… a mi nic nie anonsuje właśnie przy wyborze czy ma to się odbywać po podłączeniu telefonu czy po jego odłączeniu. Owszem jest tam ta opcja i gdy klikam w nią to tylko telefon mi zawibruje. Standardowo jak przy włączaniu lub wyłączaniu ustawienia. Niestety tylko tyle. Czyli ja nie wiem co ustawiłam. Widocznie taki błąd jest akurat u mnie.

 9. Witam
  Niby wszystko się zgadza, ale nie do końca. Na moim telefonie jest iOS 14.1. U mnie podobnie jak u Koleżanki nie ma wyodrębnionych przycisków służących do wyboru parametrów. Mogę tylko „po omacku” wybrać albo że ładowarka jest podłączona albo że ładowarka jest podłączona lub odłączona. Nie ma natomiast opcji ładowarka jest odłączona. Może jakimś sposobem można dojść i do tego ale mimo wielu prób, jakoś mi się to nie udało zrobić.
  Piotr

 10. OK, ja mam betę iOS14.2 i pewnie stąd różnica.
  W każdym razie jako pierwsze jest podłączenie ładowarki, i ta opcja jest zaznaczona domyślnie, więc powinieneś ją odznaczyć. Kolejna jest opcja odłączania, która nie jest zaznaczona, więc ją zaznaczasz.
  I tyle. Jak dasz przycisk Dalej, to dalej już powinno być z górki. 🙂

 11. To raczej byłoby trudne ponieważ vo gada tylko bateria jest podłączona/odłączona tak jakby tylko ta opcja była dostępna, a kiedy się coś naciska to vo nic nie gada tylko jest ta taka wibracja która towarzyszy przy przełączaniu jakiejś opcji. No ale dobrze wiedzieć że to mają poprawić 🙂

Możliwość komentowania jest wyłączona