Bezdotykowa obsługa Apple Watch z VoiceOver

Nie tak dawno w Mojej Szufladzie publikowałem nagranie o bezdotykowej, głosowej obsłudze komputerów Apple. Tym razem chciałbym Wam zaproponować opis bezdotykowej obsługi Apple Watch. Jednak nie za pomocą głosu, ale gestów wykonywanych dłonią ręki, na której mamy zapięty zegarek. Brzmi jak magia? No cóż… I trochę też tak wygląda…. 🙂

Ustawienia funkcji Gesty Wykonywane Dłońmi na Apple Watch


Zacznijmy jednak od zadania sobie pytania – Po co to komu? Z uwagi na samą lokalizację funkcji, automatycznie nasuwa się odpowiedź – szczególne potrzeby użytkowników, osób z różnego typu niepełnosprawnościami. Mam tu na myśli ludzi posiadających tylko jedną rękę, pozbawionych palców, czy też kontroli nad jedną z kończyn. Gdy się jednak tylko chwilę zastanowimy, to bardzo szybko przypomnimy sobie cały szereg sytuacji, w których nie mogliśmy obsłużyć zegarka. Kilka pierwszych z brzegu: mokre lub brudne dłonie, ręce zajęte np. zakupami, czy rękawiczki na dłoniach. I właśnie w takiej chwili wystarczy tylko dwukrotnie zacisnąć pięść, aby Apple Watch zechciał zareagować na naszych kilka magicznych gestów.

Włączanie Funkcji

Funkcję Gesty Wykonywane Dłońmi możemy włączyć na dwa sposoby, i w dwóch różnych lokalizacjach, tj. z poziomu aplikacji Watch na iPhone, oraz Ustawień na Apple Watch.

Ustawienia VoiceOver na Apple Watch - Fukus na opcji Gesty Wykonywane Dłońmi

Włączanie – Sposób 1

 1. Otwieramy Ustawienia, Dostępność, VoiceOver, i na końcu stukamy w pozycję Gesty Wykonywane Dłońmi.
 2. Stukamy w przełącznik o nazwie Gesty Wykonywane Dłońmi, zmieniając jego ustawienie na Włączony.

Włączanie – Sposób 2

 1. Otwieramy Ustawienia, Dostępność, AssistiveTouch, i na końcu stukamy w pozycję Gesty Wykonywane Dłońmi.
 2. Stukamy w przełącznik o nazwie Gesty Wykonywane Dłońmi, zmieniając jego ustawienie na Włączony.

I to już, i to tyle. Od tej pory możemy sterować Apple Watch bez dotykania ekranu.

Korzystanie z gestów wykonywanych dłońmi

Najważniejszym gestem jest tzw. Gest aktywacji, czyli dwukrotne zaciśnięcie dłoni w pięść. Jak instruuje samo Apple: „Wykonanie tego gestu po włączeniu ekranu aktywuje gesty wykonywane dłońmi”. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na informację zawartą w powyższej podpowiedzi, tj. że do prawidłowego działania funkcji Gesty Wykonywane Dłońmi musimy mieć aktywny ekran zegarka. A bezdotykowo najłatwiej osiągnąć to włączając opcję Budź Po Uniesieniu. Znajdziecie ją w Ustawienia, Ekran i Jasność.

Ustawienia ekranu na Apple Watch - Zaznaczona opcja Budź po uniesieniu

Jeśli wszystko mamy już powłączane, wystarczy teraz unieść rękę i dwukrotnie zacisnąć pięść. Na nadgarstku poczujemy krótką wibrację, i usłyszymy charakterystyczny dźwięk. Są to sygnały, którymi Apple Watch anonsuje nam swoją gotowość do przyjęcia gestów.

Domyślnie ustawione są 4 akcje przypisane następującym gestom:

Gesty – Sposób 1

 1. Zaciśnięcie pięści – Dwukrotne stuknięcie w ekran,
 2. Dwukrotne zaciśnięcie pięści – Naciśnięcie koronki,
 3. Stuknięcie palcami – Przesunięcie w lewo,
 4. Dwukrotne stuknięcie palcami – Przesunięcie w prawo;

Edycja gestu Stuknięcia Palcami - Zaznaczona akcja: Naciśnięcie Digital Crown

Gesty – Sposób 2

 1. Zaciśnięcie pięści – Stuknięcie w ekran,
 2. Dwukrotne zaciśnięcie pięści – Czynności,
 3. Stuknięcie palcami – Do przodu,
 4. Dwukrotne stuknięcie palcami – Do tyłu;

Zapytacie skąd te różnice? Otóż stąd, że pierwszy sposób dedykowany jest tylko użytkownikom VoiceOver, a drugi wszystkim innym. I niestety, różnic jest więcej. Poszczególnym gestom możemy przypisywać inne akcje. Przy drugim sposobie dysponujemy aż czterema kategoriami gestów: Ogólne, Systemowe, Interakcje i Autoprzewijanie. W sumie kilkanaście różnych gestów. Tymczasem sposób pierwszy, dedykowany użytkownikom VoiceOver, oferuje tylko możliwość przypisania wspomnianych akcji w innej kolejności do już wymienionych gestów. Jedyną nową czynnością jaką można podpiąć pod gesty z VoiceOver jest wystukiwanie czasu.

Podsumowanie

Generalnie muszę przyznać, że nowa funkcja, którą przyniósł watchOS w ósmej odsłonie, bardzo mi się podoba. Najprawdopodobniej mój noworoczny wyjazd w góry jedynie spotęgował zachwyt, ponieważ dzięki magicznym gestom, bez ściągania rękawiczek, w każdej chwili dyskretnie mogłem sprawdzić godzinę, a nawet odebrać nadchodzące połączenie.

Czego mi brakuje? Większej ilości gestów. Możliwości wywoływania wskazanych aplikacji, np. Just Press Record. Opcji wywołania gestem połączenia telefonicznego do predefiniowanej osoby. Po cichu jednak liczę, że takie rozszerzenie możliwości pojawi się w kolejnych wersjach systemu, w tym również dla użytkowników VoiceOver.

Co mi przeszkadza? Przede wszystkim włączona opcja Budź Po Uniesieniu. W ciągu dnia wielokrotnie niepotrzebnie aktywowany jest ekran, co ma przełożenie na poziom zużycia energii. Mam wrażenie, że w moim wypadku jest mowa nawet o kilkunastu procentach baterii.

A co Wy sądzicie o gestach wykonywanych dłońmi? Będziecie z niej korzystać, czy uznacie za zbędny bajer? Osobiście znam osoby, które przynajmniej od czasu do czasu obsługują Apple Watch dotykając ekranu własnym nosem. Jestem pewien, że dla nich będzie to wymarzona funkcja… 😊

3 komentarzy na temat “Bezdotykowa obsługa Apple Watch z VoiceOver

 1. Ja też jestem zadowolona z tej nowej funkcji, która umożliwia korzystanie z zegarka za pomocą gestów dłoni. Długo na nią czekałam odkąd dowiedziałam się, że ta ma się pojawić. Już nawet nadzieje straciłam i tak zupełnie przez przypadek natrafiłam na tą funkcję. Ta bardzo mi się przydaje, kiedy właśnie mam rękawiczki na dłoniach, a nie chce ich ściągać jak również wtedy kiedy z moją mamą jestem na zakupach i odhaczam sobie w aplikacji przypomnienia to co mam już kupione 🙂 Kiedyś musiałam się zatrzymywać aby móc coś kliknąć na zegarku, a teraz mogę swobodnie sobie klikać w biegu. Jedyne co zauważyłam to gesty gorzej reagują, kiedy się idzie, kiedy jesteśmy w ruchu. Nie zawsze wtedy zegarek rozpoznaje odpowiednio gest albo wręcz nie reaguje w ogóle.
  Co do aktywowania gestów na zegarku to jest to może nieco uciążliwe, jednak ja rozumiem to posunięcie przez Apple’a, ponieważ wtedy nie ma możliwości, że coś nam się przez przypadek będzie bez naszej wiedzy klikać 🙂
  Co do odbierania połączeń to niestety w moim przypadku nie zawsze ta funkcja się aktywuje, co powoduje, że nie zawsze jestem w stanie odebrać nadchodzące połączenie.
  Co bym dodała i co mi najbardziej przeszkadza? Najbardziej to, że nie ma tak jak u widzących osób, zamiast tego gestu naciśnięcia koronki tego gestu, który wywoływałby czynności, a co za tym idzie umożliwiłby tym samym dostanie się do centrum sterowania do którego za pomocą tych gestów które obecnie mamy jest nie możliwe. Niczego więcej do szczęścia nie potrzebuje.
  Pozdrawiam serdecznie i dziękuje za artykuł, byłam ciekawa czy coś na ten temat napiszesz Piotrze jako użytkownik zdaje mi się tego samego modelu zegarka, który ja posiadam 🙂 No i się doczekałam. Byłam ciekawa twojego zdania na temat tej opcji 🙂

 2. Agnieszko, dzięki za podzielenie się własnymi wrażeniami.
  Zobaczymy co przyniosą aktualizacje, ale już teraz funkcja mnie najbardziej przydaje się w trakcie treningów. Zwykle wtedy rozmawiam przez telefon na słuchawkach i wystarczy podnieść rękę, zacisnąć pięść i poznać godzinę.

 3. Oby te aktualizacje przyniosły same dobre rzeczy. Mi też się przydaje wtedy, kiedy jadę na rowerku stacjonarnym i chce swobodnie przeczytać wiadomości, które dostaje podczas treningu. Funkcja jest naprawdę genialna 🙂 Niezwykle uprzyjemnia korzystanie mi z zegarka 🙂
  W takim razie czekamy co przyniesie przyszłość 🙂 Oby to czego się spodziewamy 🙂
  Pozdrawiam 🙂

Możliwość komentowania jest wyłączona