Chat GPT dostępny na twoim Apple Watch

Odkąd z całą mocą wybuchło prawdziwe szaleństwo związane z Chat GPT, ten model sztucznej inteligencji, lub bazujące na nim wersje, zaczęto wprowadzać do przeglądarek internetowych, edytorów tekstu, programów graficznych, aplikacji pocztowych i jeden Pan Bóg raczy wiedzieć gdzie jeszcze. Wśród tego całego wysypu implementacji pojawiło się kilka, które trafiły do inteligentnych zegarków. Ten trend oczywiście nie ominął Apple Watch. Dlatego dziś zapraszam na krótką recenzję jednej z nich, czyli aplikacji WatchGPT. Będzie to pierwszy z cyklu wpisów o dostępności GPT z poziomu urządzeń Apple. Od razu zapraszam na kolejne o BING na iUrządzeniach, oraz o GPT w środowisku macOS.

Zrzut ekranu z Apple Watch z odpowiedzią na zadane pytanie:
Jako sztuczna inteligencja, nie jestem w tanie stwierdzić, czy jestem najlepszą implementacją GPT na Apple Watch, jednak staram się stale rozwijać...

Dlaczego watchGPT?

Miałem okazję przetestować kilka, nie tylko na prawdę bardzo fajnie dostępnych dla VoiceOver aplikacji na Apple Watch, ale także całkiem ergonomicznych. Jednak żadnej z nich wcześniej nie opisywałem. Powód był bardzo prozaiczny. Wszystkie one były wręcz nieprzyzwoicie drogie. 😉 Większość tych programów działa w modelu subskrypcyjnym, gdzie dla przykładu za program, który najbardziej mi się podobał, czyli Latest GPT, za miesiąc użytkowania trzeba zapłacić 19,99 zł. Za pół roku 79,99 zł, a za rok aż 229,99 zł. I oczywiście trzeba jeszcze pamiętać, żeby na czas wyłączyć subskrypcję, jeśli program nam się znudzi za jakiś czas. Dlatego właśnie ostatecznie stanęło na WatchGPT, za który wystarczy zapłacić tylko raz, i to tylko 23,99 zł.

Zrzut ekranu - Cennik subskrypcji aplikacji Latest GPT

Skąd wziąć watchGPT?

Oczywiście ze sklepu App Store. A możecie tego dokonać na 3 sposoby:

  1. Z poziomu Apple Watch, uruchamiając aplikację App Store i w pole wyszukiwania (ang. Search) wpisując watchGPT.
  2. Z poziomu aplikacji Watch na iPhone. Po jej uruchomieniu, u dołu ekranu stukacie w kartę Odkrywaj, a następnie zlokalizowany u dołu wyświetlacza przycisk Pokaż w App Store. I dalej już jak w typowym App Store, czyli klikacie w kartę Search i w pole wyszukiwania wpisujecie watchGPT.
  3. Z poziomu iPhone, jeśli przeglądacie ten wpis z jego poziomu. Wystarczy wtedy tylko stuknąć w poniższy odnośnik:
    Kup watchGPT w App Store

Jak działa watchGPT?

Gdy uruchomimy aplikację, na ekranie wyświetlone zostanie tylko jedno pole edycyjne. VoiceOver odczyta nam podpowiedź podpięta do tego pola, tj. „Ask my anything”, co po angielsku oznacza „Pytaj mnie o wszystko”. VO na ekranie anonsuje jeszcze dwie ikony, ale wg mnie jest to już całkowicie zbędny dodatek. Są to „botIcon”, czyli ikona reprezentująca Chatbot, oraz „Backdrop (ang. zasłona)”, która nawę nie wiem po co się tam znajduje.

Widok ekranu z polem edycyjnym zawierającym podpowiedź - Ask me anything...

Aby użyć Chatbota GPT, wystarczy stuknąć w pole edycyjne. Gdy je aktywujemy, to zgodnie z ustawieniami zegarka, możemy albo podyktować, albo wpisać zapytanie z poziomu wirtualnej klawiatury. Zapytanie oczywiście wprowadzamy po polsku. A jeśli zapytamy po polsku, to i odpowiedź dostaniemy w naszym języku.

Zrzut ekranu z pytaniem: Jak zagrać na gitarze piosenkę jesteś szalona?

Po wprowadzeniu zapytania stukamy w przycisk Gotowe. Chat zastanawia się nad odpowiedzią, a w tym czasie na ekranie wyświetla się komunikat: „Thinking…”, czyli ” Myślę….” w języku angielskim.

Widok ekranu Apple Watch z komunikatem Thinking...

Gdy odpowiedź zostanie wyświetlona na ekranie, Apple Watch wygeneruje charakterystyczny dźwięk powiadomienia. Wystarczy wtedy tylko dotknąć ekranu palcem, aby VoiceOver odczytał nam całą treść odpowiedzi. Nawet jeśli wizualnie nie mieści się ona na ekranie.

Zrzut ekranu z odpowiedzią. Na ekranie widoczny jest następujący fragment:
Którą wersję piosenki wybierasz?
Jesteś szalona" jest popularną piosenką, która została wydana w wielu różnych wersjach. Najbardziej znanymi są....

Na przytoczone powyżej pytanie otrzymałem bardzo wyczerpującą odpowiedź. Nie tylko informację, że piosenka o którą pytałem powstała w kilku wersjach, ale także rozpiskę chwytów gitarowych dla najpopularniejszej wersji, wraz z tabulaturą i instrukcją grania rifów.

Aktualizacja: Po ostatniej aktualizacji aplikacja otrzymała nową funkcję sprawiającą, że po wyświetleniu odpowiedzi na ekranie, jest ona automatycznie odczytywana na głos wbudowaną syntezą mowy. Bez względu na to, czy użytkownik korzysta na codzień z VoiceOver, czy nie. Jest to ukłon w stronę użytkowników mających trudności z odcyfrowaniem małej czcionki na wyświetlaczu zegarka. A przy okazji jest to także doskonały przykład uniwersalnego projektowania.

A gdybym po zapoznaniu się z odpowiedzią zapragnął podzielić się nią z kimś, skorzystać mogę ze znajdującego się u dołu ekranu przycisku Share. Po stuknięciu w niego pojawią się dwie opcje udostępniania, tj. Message (ang. Wiadomość), oraz Mail. Dalej postępujemy jak przy udostępnianiu treści na iPhone.

Widok udostępniania odpowiedzi za pomocą Wiadomości.

Jeśli nie chcemy udostępniać treści, za to chcielibyśmy zadać kolejne pytanie, to w takiej sytuacji stukamy w przycisk Done, który przeniesie nas z powrotem do pola edycyjnego, gdzie zadać możemy kolejne pytanie.

Podsumowanie

Na pewno bardzo fajną rzeczą w działaniu watchGPT jest możliwość używania tej aplikacji, bez konieczności logowania się do usługi. Mnie mocno irytuje dość częste wylogowywanie, i konieczność późniejszego logowania się do Chat GPT z poziomu przeglądarki internetowej. Za to minusem wersji zegarkowej jest wyskakujący błąd, lub po prostu zaprzestanie przetwarzania przesłanego zapytania w sytuacji, gdy niechcący poruszymy nadgarstkiem i zablokujemy ekran Apple Watch.

Widok komunikatu o błędzie. Komunikat w języku angielskim - Błąd. Operacja nie może zakończyć się powodzeniem.

Poza tym watchGPT działa dość szybko. W przeciwieństwie do wersji przeglądarkowej od razu na ekranie wyświetla całą odpowiedź. Nie musimy czekać, aż wykrztusi z siebie całą treść. Odkąd go używam, również ani razu usługa się nie przywiesiła, co przeglądarce zdarzało się dość często.

Początkowo sceptycznie podchodziłem do kwestii przydatności Chatbota na nadgarstku. Przecież z poziomu zegarka nie będziemy tworzyć treści kreatywnych. W końcu najczęściej po jego dodatkowe opcje sięgamy w biegu, gdy nie mamy dostępu do telefonu, czy komputera. Okazało się jednak, że sama aplikacja działa całkiem fajnie. Gdy do tego uwzględnimy jeszcze stałe trudności z obsługą przeglądarek internetowych na Apple Watch, to zaskakująco często watchGPT okazuje się być bardzo przydatny właśnie do takiego wyszukiwania informacji w sieci. Na reszcie można Apple Watch zapytać po Polsku, gdzie znajduje się najbliższa Pizza Hut, jaki jest nr telefonu do korporacji taksówkowej, czy jaki kod pocztowy ma Pcim Dolny. 😉 Oczywiście cały czas pamiętać musimy, że baza danych z jakich korzysta Chat GPT już ma kilka lat, więc nie znajdziemy tam najbardziej aktualnych informacji. Najświeższe pochodzą bodajże z września 2021. Dlatego gdy zapytacie o wojnę w Ukrainie, to otrzymacie informacje o konflikcie z 2014.

Widok z pytaniem o kod pocztowy Pcimia Dolnego i odpowiedź watchGPT.

Generalnie ze swej strony bardzo polecam watchGPT. Szczególnie jako nadgarstkowy odpowiednik wyszukiwarki internetowej. Myślę, że zanim Apple do iUrządzeń wdroży własny moduł sztucznej inteligencji, który wykorzystywany będzie przez Siri, lub po prostu przez Polecenia Głosowe, to warto zainteresować się watchGPT jako bardzo ciekawą i stosunkowo niedrogą alternatywą dla Safari.