Ciągły odczyt tekstu z VoiceOver w macOS – Twój pierwszy kęs

Sformułowanie „ciągły odczyt” brzmi może nieco dziwnie. Chodzi tu jednakże o jedną z najczęściej wykorzystywanych przez użytkowników programów odczytu ekranu funkcję. Polega ona na tym, że po wywołaniu określonej komendy, screenreader powinien zacząć syntetycznym głosem odczytywać wskazany tekst i robić to do momentu gdy użytkownik wstrzyma ten ciągły odczyt. Brzmi prosto? Niestety świeżym użytkownikom VoiceOver w środowisku macOS początkowo ta funkcja sprawia wiele kłopotów.

Nowi użytkownicy VoiceOver na macOS szybko odkrywają, że tzw. ciągły odczyt mogą błyskawicznie włączyć skrótem klawiszowym VO+B lub przeciągając dwoma palcami od dołu do góry po powierzchni gładzika.

Problem polega jednak na działaniu tej funkcji. Jej nazwa, czyli „Przeczytaj od początku”, w pełni oddaje zakres jej działania. Oznacza to, że jeśli w pewnym momencie użytkownik zatrzyma ciągły odczyt i po chwili ponownie wywoła wspomnianą funkcję, program odczytu ekranu rozpocznie czytanie od samego początku danego dokumentu czy strony internetowej. Tak samo zachowa się w chwili, gdy ustawimy się np. na początku interesującego nas artykułu na stronie internetowej. Zamiast rozpocząć odczyt od pierwszego wyrazu artykułu, VoiceOver rozpocznie czytanie od pierwszego elementu osadzonego na danej stronie.

To może być irytujące, prawda? Na szczęście VoiceOver to bardzo rozbudowany program i nie zabrakło w nim tak podstawowej funkcji jak „Czytaj wszystko”. Posłużyłem się tutaj nomenklaturą z programu odczytu ekranu NVDA. W tej aplikacji wystarczy nacisnąć konkretny skrót klawiszowy, aby program rozpoczął ciągły odczyt od miejsca w którym w danym momencie znajdował się fokus czytnika ekranu.

W komputerach Apple ta funkcja nazywa się „Przeczytaj zawartość kursora VoiceOver” i wywołujemy ją skrótem VO+A, lub identycznym gestem jak w mobilnych urządzeniach z systemem iOS, czyli przeciągnięciem dwoma palcami od góry do dołu gładzika. Jest tu jednak mały haczyk, o którym zapominają nowo upieczeni użytkownicy VoiceOver. Aby funkcja ta zadziałała, czy to w dokumencie elektronicznym, czy na stronie internetowej, musimy najpierw wejść z nimi w interakcję, np. poprzez naciśnięcie VO+Shift+strzałka w dół lub poprzez przeciągnięcie dwoma palcami od lewej do prawej krawędzi gładzika. Zaraz potem możemy w dowolnym miejscu dokumentu lub strony wywołać ciągły odczyt, czyli „funkcję Przeczytaj zawartość kursora VoiceOver” i od wskazanego momentu oddać się lekturze wybranego dokumentu, fragmentu maila lub konkretnego artykułu na stronie internetowej.

Jeśli mielibyście jakieś pytania lub propozycje na kolejne wpisy tego typu, dajcie proszę znać w komentarzach lub na mojego maila.