Ciekawe badanie preferencji internautów z dysfunkcją wzroku

Widziałem już w kilku miejscach informacje na ten temat, ale ponieważ projekt jest bardzo fajny postanowiłem także o tym napisać parę słów w Mojej Szufladzie.

Przede wszystkim chciałbym Was zachęcić do wypełnienia anonimowej ankiety, o której m.in. pisze na swoim blogu Jacek Zadrożny we wpisie pt.
„Szóste badanie użytkowników czytników ekranu”.

Amerykańska organizacja pozarządowa WebAIM od 2008 r. zbiera informacje na temat różnych preferencji w zakresie korzystania z programów odczytu ekranu, przeglądarek czy urządzeń mobilnych. Dzięki temu regularnie publikowane są bardzo fajne zestawienia trendów panujących wśród internautów z dysfunkcją wzroku.

I tak np. możemy się z nich dowiedzieć, że w roku 2008 najpopularniejszym gadaczem wśród niewidomych był Jaws (74%). NVDA zdobył tylko 8% a desctopowy VoiceOver jedynie 6% z pośród 1121 oddanych głosów.

W tym samym czasie tylko 12% użytkowników korzystało z programów odczytu ekranu na urządzeniach mobilnych. Co więcej, w większości były to smartfony fińskiej Noki.

W styczniu 2014 r. w badaniu udział wzięło już 1430 ankietowanych. Nadal Jaws był najpopularniejszy, lecz już tylko z wynikiem 50%. NVDA zagarnął 18,6% rynku, a VoiceOver 10,3%. Co ciekawe, NVDA był trzykrotnie bardziej popularny w Europie niż w Ameryce Północnej.

W środowisku mobilnym prym wiódł Apple iOS z udziałem 65,2%. Drugie miejsce zajął Android z wynikiem 16% i twardo trzymająca się Nokia, która nadal przesiadywała w kieszeniach 14% użytkowników z dysfunkcją wzroku.

Jestem bardzo ciekaw co pokażą nam obecne badania. Czy więcej użytkowników zdecydowało się na NVDA? Czy Android odzyskuje straty do iOS? A może Window-Eyes odbił się od niespełna siedmioprocentowego dna?

Zachęcam osoby znające angielski w stopniu podstawowym, lub korzystające z wtyczki tłumaczącej w NVDA do wypełnienia ankiety znajdującej się pod poniższym linkiem:
http://webaim.org/projects/screenreadersurvey6

Ankieta będzie aktywna jeszcze przez 10 dni, do 24 lipca 2015 r.