Czytanie książek na Apple Watch w aplikacji Voice Dream Reader

Aplikacja VDR jest dość dobrze znana użytkownikom iUrządzeń firmy Apple. Jeśli jednak ktoś z Was o niej jeszcze nie słyszał, to zachęcam do zerknięcia chociażby na ten krótki opis programu Voice Dream Reader. Niestety, większość recenzji VDR ogranicza się do działania aplikacji w systemach iOS oraz iPadOS. Dlatego ja dziś zapraszam na krótki opis Voice Dream Reader działającego na zegarku Apple Watch.

Zrzut ekranu z iPhone - Lista odtwarzania w aplikacji Voice Dream Reader, z podświetlonym przyciskiem Synchronizuj z Apple Watch

Tytułem wstępu

Zacznijmy od tego, że VDR na zegarku od Apple nie jest w pełni autonomiczną i niezależną aplikacją. Mówiąc najprościej, z poziomu zegarka możemy jedynie słuchać książek dodanych do Voice Dream Reader zainstalowanego na naszym iPhone. Co to oznacza w praktyce? Tylko tyle, że aby móc czytać książki z Apple Watch, najpierw musimy na iPhone zainstalować aplikację VDR, skonfigurować ją wg naszych preferencji, tj. np. prędkość czytania, i wrzucić do niej jakieś lektury, które mamy zamiar czytać.

I jeśli już jesteście użytkownikami Voice Dream Reader, to wszystkie czynności z powyższego akapitu już dawno wykonaliście. Zatem aby upewnić się, że VDR również pojawi się na zegarku sparowanym z waszym iPhone, na telefonie zajrzyjcie jeszcze do aplikacji Watch, i na ekranie Mój Zegarek upewnijcie się, że VDR znajduje się w sekcji Zainstalowane na Apple Watch. Jeśli go tam nie ma, to odnajdziecie go w sekcji Dostępne Aplikacje. Po jego aktywowaniu musicie zaznaczyć opcję Pokazuj na Apple Watch. Gdy tego dokonacie, po chwili VDR pojawi się wśród aplikacji na Waszym zegarku.

Zrzut ekranu z iPhone - Ustawienie aplikacji Watch - Pokazuj na Apple WAtch

Przerzucanie książek na Apple Watch

Przerzucanie książek na Apple Watch jest banalnie proste. Będąc na liście książek w VDR, z Czynności wybieramy pozycję Dodaj do Listy Pozycji Do Przeczytania. VDR zapyta nas jeszcze czy chcemy tę pozycję dodać na początek, czy na koniec listy, więc dokonując wyboru stukamy w odpowiedni przycisk. We wcześniejszych wersjach Voice Dream Reader synchronizacja między iPhone a zegarkiem odbywała się tylko i wyłącznie w sposób automatyczny, co nie zawsze następowało natychmiast. Na szczęście w pewnom momencie na Liście Pozycji Do Przeczytania pojawił się osobny przycisk – Synchronizuj z Apple Watch. Warto w niego stuknąć, jak już się upewnimy że wszystkie książki dodaliśmy do tej listy.

Zrzut ekranu z iPhone - Ekran aplikacji Voice Dream Reader - Wybór lokalizacji dla pliku dodawanego do Listy do Przeczytania

Voice Dream Reader na zegarku

VDR na Apple Watch posiada 3 ekrany. Pierwszy to Reading List, czyli odpowiednik naszej Listy Pozycji Do Przeczytania. Niestety, zegarkowa wersja VDR nie została jeszcze spolszczona. Dlatego obok poszczególnych tytułów zauważymy dodatkowe informacje w rodzaju 6 hours & 52 minutes remaining, czyli informację że do końca książki pozostało 6 godzin i 52 minuty.

Zrzut ekranu z Apple Watch - Ekran Reading List w aplikacji Voice Dream Reader

Na drugim ekranie znajdują się opcje sterowania aktualnie czytanej książki. Możemy wstrzymywać i wznawiać odtwarzanie, przewijać wstecz i do przodu, wstawiać zakładki, oraz przechodzić do następnej lub poprzedniej pozycji. Znajdziemy tam również tytuł naszej aktualnej lektury.

Zrzut ekranu z Apple Watch - Ekran sterowania odtwarzaniem w aplikacji Voice Dream Reader

Trzeci ekran zawiera ustawienia, gdzie m.in. możemy regulować prędkość odtwarzania książki. Niestety, nie jesteśmy w stanie zmienić domyślnego głosu dla języka polskiego, jakim jest Zosia Compact.

Zrzut ekranu z Apple Watch - Ekran ustawień aplikacji Voice Dream Reader

Słuchanie książek na Apple Watch

Czytanie, a właściwie w tej sytuacji – słuchanie książek na zegarku, odbywa się w bardzo prosty sposób. Wystarczy po uruchomieniu VDR na Apple Watch, na wyświetlanej liście książek stuknąć w interesującą nas pozycję. Wtedy na ekranie zegarka pojawi się pytanie „Gdzie odtwarzać dźwięk?”, a wraz z nim lista sparowanych urządzeń. Pewnie najczęściej, tak jak ma to miejsce i w moim przypadku, będą to różne słuchawki bluetooth. Gdy stukniemy w wybrane urządzenie, książka zacznie być na nim odtwarzana w sposób automatyczny.

Zrzut ekranu z Apple Watch - Ekran z pytaniem Gdzie odtwarzać dźwięk i listą urządzeń do wyboru

Wady i Zalety

Oczywiście nie ma rzeczy idealnych, i tak też jest w przypadku Voice Dream Reader działającym na Apple Watch. Część z tych wad mogliście już wyłapać z powyższego tekstu. Ja wymienię trzy, wg mnie największe z nich:

  • brak możliwości czytania audiobooków,
  • brak możliwości zmiany syntezatora mowy,
  • konieczność słuchania książek na słuchawkach;

Zapewne użytkownikom o odmiennych preferencjach, przeszkadzać będą inne rzeczy, ale te trzy wady są dla mnie najbardziej irytujące. Dla równowagi muszę jednak wymienić także i zalety aplikacji, które sam uważam za najistotniejsze, a są to przede wszystkim:

  • bardzo prosta obsługa,
  • synchronizacja książek z iPhone, w tym również miejsc w których skończyłem lekturę,
  • oraz możliwość słuchania książek w najróżniejszych sytuacjach, nawet wtedy, gdy nie mamy iPhone przy sobie. Z Voice Dream Reader na Apple Watch, książkę mamy zawsze ze sobą, i to nawet nie tyle pod, co na ręce.

Generalnie bardzo podoba mi się możliwość słuchania książek z poziomu samego zegarka. Ja bardzo często wychodzę z domu bez telefonu, za to tylko z Apple Watch na nadgarstku, i jakimiś słuchawkami bluetooth w kieszeni. Wtedy nawet jeśli wcześniej tego nie przewidziałem, a spotkanie / impreza / wyrażenie w którym uczestniczę wydają się wystarczająco nudne, mogę na spokojnie sięgnąć do czytanej ostatnio książki, i miło, a do tego produktywnie spędzić czas. Do czego i Was gorąco zachęcam.