DailyArt – Mobilnie dla duszy i wiedzy

Miałem dziś przyjemność wziąć udział w konferencji WUD Silesia w Katowicach. Jednym z prelegentów była Pani Zuzanna Stańska, współautorka mobilnej aplikacji DailyArt. Tematem wystąpienia było pytanie, w jaki sposób stworzyć aplikację, aby ludzie ją pokochali. Ciekawy o czym mowa, w trakcie prelekcji ściągnąłem program na iPada, i w kilka sekund stałem się miłośnikiem tej malutkiej aplikacji.

Oczywiście po części także z powodów, o których mówiła Pani Zuzanna. Program jest wręcz mikroskopijny i robi tylko to, co do niego należy. A co to takiego?

DailyArt każdego dnia wyświetla na ekranie naszego urządzenia mobilnego jedno dzieło sztuki. Konserwatyści lub osoby nieakceptujące sztuki nowoczesnej, pewnie nie wszystkie malowidła nazwali by w ten sposób, co nie zmienia faktu, że codziennie możemy zapoznać się z treścią jednego obrazu.

Ale czy osoby niewidome także? Tak, i właśnie dlatego tak mi się ten program spodobał.

Pani Zuzanna przygotowując opisy obrazów, bardziej lub mniej świadomie tworzy bardzo dobre teksty alternatywne. W efekcie każda osoba niewidoma może zapoznać się z opisem zarówno tych największych, światowych dzieł sztuki malarskiej, jak i tych mniej znanych, polskich, współczesnych twórców.

Aktualnie w aplikacji znajduje się ponad 800 obrazów. Niestety, nie wszystkie posiadają opis tego, co znajduje się na płótnie. Czasem teksty towarzyszące malowidłom skupiają się na ich historii, lub biografii autorów. Mimo to, już czekam na jutrzejsze wyskakujące powiadomienie z informacją o dostępności nowego obrazu.

Program jest dostępny w dwóch wersjach, różniących się zawartością i interfejsem języka, polskim i angielskim. DailyArt jest po angielsku i zawiera opisy obrazów z całego świata. Powiadomienia otrzymujemy codziennie. DailyArt PL to wersja przedstawiająca polskie dzieła sztuki i posiadająca polski interfejs. Nowe obrazy pojawiają się dwa razy w tygodniu.

Pobrać można wersję darmową i płatną. Ta ostatnia oferuje niewiele więcej niż wersja darmowa, ale w uznaniu dla udanego projektu, na pewno własnym zakupem dofinansuję DailyArt.

Program jest także multiplatformowy. Aplikacja na Androida ma kilka funkcji więcej. Generalnie DailyArt, przynajmniej na iOS, jest dostępnym programem. Kilka przycisków posiada nieprawidłowe opisy, ale nie ma to żadnego wpływu na podstawową funkcjonalność aplikacji. Jak zwykle, poniżej znajdziecie bezpośrednie linki do pobrania darmowych wersji.

Jeśli ktoś z Was sprawdzi dostępność DailyArt na Androidzie, poproszę o informację w komentarzu.