Dashboard z VoiceOver w systemie macOS

Znajomy z pracy zapytał mnie o obsługę Dashboard z VoiceOver w systemie macOS. A ponieważ odpowiedź na to pytanie wcale nie jest prosta i oczywista, postanowiłem całość problemu opisać w lutowym numerze Mój Mac Magazyn. Ale gdyby komuś z Was umknął ten artykuł, poniżej przytaczam go w całości. Oczywiście ten i inne numery MMM możecie odnaleźć w archiwum magazynu.
Logo Mój Mac Magazyn

Korzystanie z Dashboard przy pomocy VoiceOver

Dashboard, będący czymś w rodzaju dodatkowego Biurka, specjalnej przestrzeni pozwalającej na umieszczanie w niej, niewielkich aplikacji zwanych widgetami, po raz pierwszy pojawił się w Tygrysiej wersji macOS 10.10.4. Od tamtej pory, wielu użytkowników macOS, w ogóle nie potrafi sobie wyobrazić tego systemu bez będącego zawsze pod ręką Dashboard.

Wystarczy jeden rzut oka na podręczny widget aby poznać aktualną prognozę pogody, treść najnowszych Tweetów, czy wiadomości z subskrybowanych przez nas kanałów RSS. Domyślnie Dashboard posiada zainstalowanych kilka widgetów w rodzaju Kalkulatora, Tłumacza, lub Zegarów Świata. Jednak o wiele więcej przeróżnych widgetów możemy sobie zainstalować na własną rękę.

Obsługa Dashboard za pomocą myszki lub gładzika, jest nie tylko bardzo prosta, ale przede wszystkim intuicyjna. Niestety, tego samego nie można już powiedzieć o korzystaniu z tej funkcji systemu, za pomocą natywnego czytnika ekranu VoiceOver. Osoby niewidome lub słabo widzące, chcące czerpać z dobrodziejstw Dashboard, muszą poznać kilka niezbędnych skrótów klawiszowych.

Obsługa Dashboard z VoiceOver

Jeśli któryś z poniższych skrótów nie wywoła na twoim komputerze funkcji Dashboard, sprawdź w Preferencjach Systemowych i zakładce Mission Control, czy Dashboard nie jest przypadkiem wyłączony. Możesz go włączyć wybierając ustawienie „jako przestrzeń” lub „jako nakładka”.

W przypadku komputerów stacjonarnych Apple, Dashboard z klawiatury wywołujemy naciskając klawisz F12. We wszelakich Macbookach, jeśli nie zmienialiśmy układu klawiatury, należy w tym celu nacisnąć FN+F12. Z kolei jeśli mamy włączone skróty klawiaturowe dla Mission Control, to naciśnięcie skrótu Ctrl+strzałka w lewo, również powinno otworzyć Dashboard.

Domyślnie fokus VoiceOver porusza się w obrębie tylko jednego widgetu. Aby przejść do innego, lub wyświetlić ich listę, należy wywołać Menu Wyboru okna. W tym celu korzystamy ze skrótu klawiszowego VoiceOver, na Macbookach dwukrotnie naciskając klawisze FN+VO+F2. Na komputerach stacjonarnych pomijamy klawisz FN.

Po wyświetlonej liście poruszamy się strzałkami kursorów góra / dół, wyboru dokonując klasycznym kliknięciem VO+spacja.

Okno Dashboard z wybranym widgetem zamykamy klawiszem ESC. Jeśli jednak na stałe chcemy pozbyć się jakiegoś widgetu, to w momencie gdy jest on otwarty, naciskamy jednocześnie klawisze VO+Command+ESC. Na Macbookach dodajemy do tej kombinacji jeszcze klawisz FN. Gdy tego dokonamy, na ekranie pojawi się pytanie czy na pewno chcemy usunąć dany widget. Jeśli wtedy naciśniemy klawisz Return, to dany element zniknie z listy w menu Dashboard.

Przy korzystaniu z Dashboard ograniczać nas może jedynie nasza własna wyobraźnia. Tylko na specjalnej stronie Apple poświęconej widgetom dla Dashboard (https://www.apple.com/downloads/dashboard), znajdziemy ich ponad tysiąc siedemset. Jestem pewien, że każdy dla siebie znajdzie tam jakiś widget, który usprawni lub umili mu pracę w środowisku macOS.