Dodawanie wybranego elementu kontaktu do Ulubionych w iOS10

Kilka osób, w tym również ja, skarżyło się na niemożność dodawania w systemie iOS10 wybranych elementów poszczególnych kontaktów do zakładki Ulubione. Problem polegał na tym, że system po wybraniu opcji „Dodaj do Ulubionych”, nie dawał nam możliwości wyboru np. jednego z kilku numerów telefonów przypisanych do danego kontaktu. Ale czy na pewno?

Niestety, znowu wszyscy daliśmy się porwać logice rodem z okienkowego systemu. A to przecież Apple, gdzie wszystko nie musi być od razu wywalone na wierzch. Minimalizm i wygodne czytanie jedynie kilku elementów z małego ekranu stanowi priorytet w systemie iOS.

I myśląc sobie w ten sposób, ponownie otworzyłem pierwszy z brzegu kontakt posiadający dwa numery telefonów, stuknąłem przycisk „Dodaj do Ulubionych”, a następnie podświetlając zaproponowany przez system nr telefonu, machnąłem palcem z dołu do góry. W tym momencie VoiceOver wypowiedział: Pokaż opcje.

Gdy stuknąłem w ten komunikat dwukrotnie, VoiceOver zakomunikował: Opcje widoczne, a na ekranie pojawiła się możliwość wyboru połączenia audio na poszczególne numery telefonów, zarówno za pomocą zwykłego połączenia telefonicznego, FaceTime Audio oraz Skype. Po stuknięciu w wybraną pozycję, to ona właśnie zostanie dodana do zakładki Ulubione.

Chwilę później jednak zadumałem się nad ostatnimi potknięciami Apple, i pomimo mojego wcześniejszego zadufania oraz wiary w logikę działania firmy z Cupertino, doszedłem do wniosku, że tak prosta rzecz nie mogła przecież pozostać niezauważona. W końcu znacznie bardziej oblatani użytkownicy ode mnie narzekali na brak tej funkcji. I wtedy mnie olśniło. W ręku trzymałem urządzenie z iOS10.1 beta 2. Gdy sprawdziłem działanie powyższej funkcji na ostatniej oficjalnej wersji iOS10, okazało się że tam ona nie działa. Co więcej, gdy sprawdziłem jej działanie na iOS10.1 beta 3, przekonałem się że w najnowszej becie zniknęła możliwość dodawania połączenia Skype do Ulubionych. A tego panie Cook już zupełnie nie rozumiem.

W każdym razie wszyscy, którym tej funkcji brakuje, musicie poczekać na aktualizację iOS do wersji 10.1.