Dostępnościomierz – Czyli mobilne narzędzie do badania dostępności przestrzeni publicznej

Dostępnościomierz stworzony został przez spółdzielnie Fado i stanowi doskonałe narzędzie, nie tylko do badania szeroko rozumianej dostępności przestrzeni publicznej, ale również do budowania świadomości, że taka dostępność w ogóle jest potrzebna. Aplikacja jest bezpłatna, łatwa w obsłudze i dostępna de facto dla każdego posiadacza mobilnego urządzenia z systemem Android.

Działanie programu jest bardzo proste i intuicyjne. Przy pierwszym uruchomieniu aplikacji, jesteśmy za rączkę prowadzeni przez wbudowanego kreatora. To on cierpliwie zadaje nam pytania, zaczynając od ogólnych kwestii w rodzaju nazwa audytu, nazwa instytucji, nasze imię i nazwisko, przechodząc później do pozostałych pytań już bezpośrednio związanych z dostępnością np. naszego miejsca pracy.

Aplikacja wyprowadza nas przed budynek pytając czy jest on odpowiednio oznakowany. Dopytuje czy do wejścia prowadzą schody czy nie. Jeśli tak to jak one wyglądają? Każdemu pytaniu towarzyszy wyjaśnienie, dlaczego ten akurat szczegół jest istotny i dla jakiej konkretnie grupy osób o specjalnych potrzebach ma on duże znaczenie. Dalej program zaprasza nas do wnętrza budynku i tam odpytuje o ciągi komunikacyjne, dostępność informacji w rodzaju oznaczeń pięter i inne elementy całościowo składające się na szeroko rozumianą dostępność przestrzeni publicznej.

W ten sposób powstaje audyt dostępności danego miejsca. Gdy już odpowiemy na wszystkie pytania, na ekranie naszego mobilnego urządzenia pojawi się podsumowanie ewentualnych barier, podzielone na pięć kategorii, związanych z konkretnymi niepełnosprawnościami. Są to bariery mogące stanowić problem dla osób poruszających się na wózku, niewidomych, słabo widzących, głuchych i słabo słyszących.

Finalnie taki raport poaudytowy może posłużyć nam do poprawienia dostępności przestrzeni publicznej, za którą sami odpowiadamy. Możemy go również przesłać do osoby mogącej udostępnić daną przestrzeń publiczną, w rodzaju naszego pracodawcy, zarządcy budynku czy właściciela danego obiektu. Nawet jeśli nasza interwencja nie wywoła natychmiastowych zmian na lepsze, to jest szansa że w przyszłości uczuli kogoś na problemy osób o specjalnych potrzebach.

Oczywiście nie byłbym sobą, gdybym nie zwrócił uwagi na kwestię dostępności i generalnie – działania samej aplikacji. W tym miejscu z przyjemnością muszę zauważyć, że program Dostępnościomierz jest w pełni dostępną aplikacją. Pomimo tego, ja oczywiście mam swoje kilka groszy do dodania.

W aktualnej wersji, program posiada niezwykle irytujący błąd, polegający na zamykaniu przeprowadzanego właśnie audytu w sytuacji, gdy przez dłuższą chwilę nie dochodzi do interakcji z aplikacją. Przynajmniej tak się zachowuje na moim Galaxy S3 Mini. Wystarczy, że ktoś do nas podejdzie z pytaniem co właśnie robimy, my udzielamy odpowiedzi, a w tym czasie audyt się zamyka. Na szczęście jest to tylko irytujący przerywnik, ponieważ uruchomiony ponownie, audyt otwiera się w miejscu, gdzie wcześniej został on przerwany.

Początkowo nieco dezorientująca jest również zmiana nazwy przycisku „Dalej” na „Nie zaznaczyłeś żadnej odpowiedzi”, ale tu szybko orientujemy się w naszym niedopatrzeniu i później już rzadko oglądamy ten komunikat.

Aplikacja zbudowana została nie tylko w dostępny, ale również niezwykle przejrzysty i użyteczny sposób. Obsługuje się ją z łatwością i lekkością przypominającą odpowiadanie na pytania w jakimś quizie. Zachęcam Was do pobrania, przetestowania programu i podzielenia się efektami audytu z waszymi pracodawcami, współpracownikami lub osobami odpowiedzialnymi za przestrzeń publiczną w której funkcjonujecie.

A do twórców programu mam tylko dwie uwagi. Po pierwsze to czekam na wersję aplikacji na iOS, i po drugie, obok sprofilowanych kategorii niepełnosprawności, umieściłbym również szóstą kategorię – Seniorzy. W końcu w starzejącym się gwałtownie społeczeństwie coraz więcej osób z pośród nas będzie zasilać właśnie tę grupę obywateli, będących bez wątpienia osobami o specjalnych potrzebach.

Aplikację można bezpłatnie pobrać ze sklepu Google Play klikając w poniższy odnośnik.
Pobierz Dostępnościomierz ze sklepu Google Play