Dostępny serwis internetowy dla każdego

Wiele osób podpytuje mnie jak stworzyć własną stronę internetową. Na szczęście coraz więcej pyta również, co zrobić aby strona ta była dostępna dla internautów o specjalnych potrzebach. I dziś mam odpowiedź, zwłaszcza na to drugie pytanie.

Okazuje się, że posiadanie własnego dostępnego serwisu internetowego w dzisiejszych czasach to bułka z masłem. Jeśli już posiadasz stronę prowadzoną na WordPressie wystarczy wczytać sobie odpowiedni temat i gotowe. Brzmi prosto? Bo takie właśnie jest.

Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni udostępniło stworzoną przez siebie skórkę dla popularnego systemu zarządzania treścią WordPress. Nowy temat ma dwie ogromne zalety. Po pierwsze po jego włączeniu cały nasz serwis staje się dostępny od strony interfejsu. Po drugie, skórka posiada wbudowany walidator treści, który pilnuje czy publikowane przez nas wpisy aby na pewno są dostępne dla wszystkich internautów. Co więcej, w dokumentacji dla nowej skórki znajduje się bardzo prosta instrukcja uruchomienia WordPress’a i wczytania do niego nowego tematu.

Wszelkie informacje na temat nowych skórek, wraz z dokumentacją i możliwością pobrania tematu znajdziecie pod adresem:
http://szablony.fdc.org.pl

Osoby posiadające CMS ze stajni Joomla lub QuickCMS muszą jeszcze chwilkę zaczekać. Skórki dla tych środowisk zapowiadane są na koniec miesiąca. Puki co, dostępność tematu możecie ocenić na podstawie Mojej Szuflady, w której uruchomiłem opisywaną powyżej skórkę. Jak na razie oryginalny temat pozostawiłem bez jakichkolwiek zmian. Oczywiście samą skórkę można konfigurować zupełnie dowolnie, dobierając odpowiednie kolory, loga czy obrazki tła.

Zachęcam do testowania i promowania tego dostępnego rozwiązania.