Polska firma Transition Technologies, tworząca m.in. aplikacje na platformę IOS dla osób z dysfunkcją wzroku, udostępniła dwa nowe programy. Obie aplikacje są de facto wyodrębnionymi elementami większego programu o nazwie Home, lecz dla osób szukających konkretnych rozwiązań mogą być tańszą i ciekawszą alternatywą.
SeeingAssistant Light
Program ten umożliwia osobom niewidomym wykrywanie źródeł światła.
Podczas działania aplikacja generuje charakterystyczny, ciągły dźwięk. Wysokość dźwięku zmienia się w zależności od natężenia światła. Im jaśniejsze światło, tym generowany dźwięk jest wyższy. Użytkownik lokalizuje źródło światła obracając obiektyw kamery w kierunku, któremu towarzyszy najwyższy dźwięk.
Dźwięk można włączać i wyłączać poprzez potrójne stuknięcie jednym palcem w trybie VoiceOver.
Korzystając z aplikacji, użytkownik jest w stanie nie tylko stwierdzić czy w danym pomieszczeniu pozostawił zapalone światło, ale także, czy dane urządzenie elektroniczne z wyświetlaczem zostało włączone, a nawet czy dioda sygnalizacyjna jakiegoś innego urządzenia elektrycznego świeci czy pozostaje ciemna.
Aktualna cena programu to 0,89 euro.
Pobierz SeeingAssistant Light z AppStore
SeeingAssistant Magnifier
Za pomocą lupy elektronicznej SeeingAssistant Magnifier osoby słabo widzące mogą bardzo wygodnie i efektywnie czytać drobny tekst lub przyjrzeć się dokładnie niewielkim przedmiotom. Aplikacja umożliwia nie tylko powiększenie widzianego obrazu, ale także zmianę jego jasności, kontrastu oraz kolorystyki.
Domyślnie przekazywany jest obraz z tylnej kamery urządzenia. Aby przełączyć kamerę na przednią należy stuknąć przycisk „Zmień kamerę” znajdujący się u góry ekranu.
U dołu ekranu zlokalizowane zostały cztery przyciski, przy pomocy których użytkownik może zarządzać ustawieniami lupy elektronicznej. „Zoom” wywołuje wyświetlenie na ekranie suwaka do regulacji wielkości powiększenia obrazu.
Należy pamiętać, że przy włączonej funkcji VoiceOver, do zmiany wartości suwaków w aplikacji SeeingAssistant Magnifier, należy korzystać z gestów machnięcia w górę lub w dół, charakterystycznych dla tego programu odczytu ekranu. Jeśli funkcja VoiceOver jest wyłączona, zmianę wartości suwaków użytkownik uzyska poprzez dotknięcie palcem kulki na wyświetlonym suwaku i przesunięciu jej w górę lub w dół, bez odrywania palca od powierzchni ekranu.
W identyczny sposób użytkownik może zmieniać wartości jasności i kontrastu. Pod przyciskiem „Kolor” znajdują się dodatkowe opcje ustawienia kolorystyki. Po jego stuknięciu, na ekranie pojawią się dwa nowe przyciski „Czarno-Biały” oraz „Inwersja”. Aby włączyć którąś z dodatkowych opcji wystarczy stuknąć w wybrany przycisk, aby go zaznaczyć. Ponowne stuknięcie w ten sam przycisk spowoduje jego odznaczenie. W celu ukrycia wyświetlanych na ekranie suwaków lub dodatkowych przycisków, wystarczy ponownie stuknąć w przypisany danemu elementowi przycisk.
Jeśli urządzenie zostanie ustawione w pozycji horyzontalnej, lupa będzie działać w trybie pełnoekranowym, bez widocznych przycisków opcji.
W sytuacji, gdy podczas korzystania z lupy elektronicznej, użytkownik dojdzie do wniosku, iż w pomieszczeniu w którym się znajduje jest zbyt słabe oświetlenie, wystarczy potrząsnąć urządzeniem, aby włączyć doświetlenie diodami aparatu.
Aktualna cena programu to 0,89 euro.