Dzielenie dużych plików w systemie macOS

Dziś krótka porada dla nieco bardziej zaawansowanych użytkowników systemu macOS. Problem jaki ona rozwiązuje, to trudności z pracą na dużych dokumentach z VoiceOver. Aby poradzić sobie z tą przeszkodą, sięgniemy do komend Terminala.

Zacznijmy jednak od wyjaśnienia, co to znaczy duże? W moim przypadku są to pliki wielkości od 1GB w górę. A gdzie możemy mieć do czynienia z takimi plikami? Najczęściej są to różne bazy danych lub pliki logów serwera. Takie pliki tekstowe jeśli nawet dadzą się otworzyć, to bardzo trudno pracuje się na nich z VoiceOver. Wystarczy uruchomić pierwsze z brzegu wyszukiwanie, a program odczytu ekranu swoją aktywność natychmiast ograniczy do suchego komunikatu “Zajęte, zajęte”.

Najprostszym i najszybszym rozwiązaniem jest po prostu podzielenie takiego dokumentu na wiele mniejszych, z którymi już nie będziemy mieli podobnych problemów. Możemy tego dokonać za pomocą systemowej komendy Split.

Terminal

Aby skorzystać z funkcji Split, , musimy jednak sięgnąć do systemowego Terminala. W tym miejscu nie będę już wyjaśniał czym jest Terminal, ani opisywał jak stworzyć dla niego skróty czy Usługę umożliwiającą jego wywołanie w bieżącym folderze. Na nasze potrzeby, wystarczy jak skopiujemy plik, który chcemy podzielić, do głównego katalogu użytkownika.

Terminal uruchamiamy albo z poziomu Narzędzi znajdujących się w katalogu Aplikacje, albo wpisując w Spot Light (Command+Spacja) słowo Terminal i naciskając Enter. Terminal, jeśli uruchamiamy go w ten sposób, zawsze otworzy się w głównym katalogu zalogowanego użytkownika.

Dzielenie Pliku

Jeśli mamy już otwarty Terminal, to wystarczy wpisać w nim poniższą komendę:

split -b 1k FTP.log

Na koniec oczywiście naciskamy Enter, i już po chwili w naszym głównym katalogu pojawią się podzielone pliki.

Warto oczywiście wiedzieć, że w powyższej komendzie:

  • Słowo Split sygnalizuje naszą chęć podzielenia jakiegoś pliku;
  • Drugi parametr (-b) informuje, że chcemy dokonać podziału na pliki o określonej wielkości;
  • Trzeci parametr określa jakiej wielkości będą to pliki, np. 1k to 1kB, a 10m to 10MB;
  • A czwartą wartością jest po prostu nazwa pliku, który chcemy podzielić.

Co istotne, powstające w ten sposób pliki otrzymują nazwy zaczynające się od XAA. Kolejne to XAB, XAC, XAD itd.

W ten sposób pliki dzieli się bardzo szybko, i nie musimy sięgać do żadnych zewnętrznych aplikacji. Ze swej strony gorąco polecam. Mnie sprawdza się idealnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *