Dzielenie ekranu na iPadzie, 🤏🏻 czyli Split View i Slide Over z VoiceOver w systemie iPadOS

Wolałem tytuł tego wpisu rozpocząć od prostego komunikatu, ponieważ jego druga część dla nowych użytkowników tabletów od Apple może brzmieć zupełnie niezrozumiale. 😉 W dalszej części postaram się wyjaśnić, jak przy pomocy systemowego czytnika ekranu VoiceOver możemy bardzo łatwo dzielić ekran naszego iPada, podglądać inne aplikacje, i generalnie jak wygodnie korzystać z narzędzi wielozadaniowości.

Aplikacja Newsify i Twitterrific w Widoku Podzielonym. Pierwsza wyświetlana jest po lewej, a druga po prawej stronie ekranu.


Na początek dwa słowa wyjaśnienia. Już od kilku wersji, system iPadOS posiada dwie niezwykle przydatne funkcje – Split View i Slide Over. Opisywałem ich działanie już 5 lat temu, we wpisie iPad a dzielenie ekranu z VoiceOver.
Jednak najnowszy iPadOS 15 całkowicie zmienił sposób działania tych funkcji, więc postanowiłem ponownie, dokładnie opisać ich działanie z VoiceOver.

Split, że jak?

Z biegiem czasu nazwa Split View została spolszczona. Teraz bez trudu zidentyfikujemy ją w systemie jako Widok podzielony. I tu filozofia działania jest dość prosta. Po jednej stronie ekranu mamy jedną, a po drugiej stronie otwartą drugą aplikację. Nie musimy się między nimi przełączać, wystarczy dotknąć palcem każdej z nich, aby został na nią przeniesiony fokus VoiceOver, i żebyśmy mogli zacząć z nią współpracować. Co ciekawe, z VO możemy również regulować szerokość tych okien. Np. po lewej możemy mieć szersze okno przeglądarki Safari, a po prawej wąskie, z aplikacją Notatki, gdzie zapisywać będziemy odnalezione informacje.

Z kolei opcja Slide Over umożliwia umieszczenie dosłownie nad aktualnie wyświetlaną aplikacją, niewielkiego okienka zawierającego podgląd innego programu. Np. Możemy wygodnie przeglądać pocztę w programie Mail, a w okienku w trybie Slide Over, o rozmiarze 1/3 ekranu, na bieżąco śledzić pojawiające się Tweety. I co dla nas najważniejsze, wszystkie opcje aplikacji wyświetlanej w trybie Slide Over są w pełni dostępne dla VoiceOver.

Gdzie tego szukać?

Aby włączyć każdą z opisanych opcji, musimy skorzystać z przycisku Narzędzia Wielozadaniowości. Z VoiceOver możemy do niego dotrzeć na kilka sposobów. Co jednak istotne, przycisk ten pojawia się tylko wtedy, gdy mamy otwartą jakąś aplikację. Na głównym ekranie go nie znajdziemy.

Pierwszy sposób jest bardzo prosty. Po uruchomieniu dowolnej aplikacji, przesuwamy palcem po ekranie, i eksplorując go w ten sposób, lokalizujemy przycisk Narzędzia Wielozadaniowości, umieszczony na środku ekranu, tuż pod Paskiem Statusu. Wizualnie jest to przycisk oznaczony trzema kropkami. I dopiero gdy sami spróbujecie, przekonacie się, że to tylko z opisu brzmi prosto. Szybkie odnalezienie przycisku może być żmudne i więcej niż irytujące. Na szczęście istnieją jeszcze inne sposoby, aby zlokalizować wspomniane Narzędzia Wielozadaniowości.

Inny sposób polega na tym, aby po otwarciu jakiejś aplikacji, dotknąć Paska Statusu, a następnie gestami przeciągnięcia jednym palcem, przejść fokusem VoiceOver w prawo na przycisk Narzędzia Wielozadaniowości. Aby nie szukać Paska Statusu, możemy również, w dowolnym miejscu ekranu, raz stuknąć w ekran czterema palcami, aby fokus VoiceOver sam wskoczył na Pasek Statusu.

Okno aplikacji Newsify. Fokus VoiceOver na przycisku Newsify Narzędzia Wielozadaniowości

Trzeci sposób wymaga wysunięcia paska Docka na okno aplikacji. W tym celu przeciągamy palcem od dolnej krawędzi ekranu ku gurze, a gdy usłyszymy drugi dźwięk towarzyszący naszemu gestowi, zjeżdżamy palcem z powrotem ku dołowi. Jeśli gest wykonamy poprawnie, usłyszymy charakterystyczny odgłos pojawiającego się na ekranie Docka. Wtedy możemy dotknąć go palcem, i gestami przeciągnięcia jednym palcem w lewo, zejść fokusem VoiceOver z Docka na Narzędzia Wielozadaniowości.

Aplikacja Newsify z wysuniętym Dockiem i fokusem VoiceOver na przycisku Narzędzia Wielozadaniowości.

Gdy aktywujemy przycisk Narzędzia Wielozadaniowości, na ekranie wyświetlą się trzy pozycje:

  1. Pełny Ekran (Maksymalizuje daną aplikację);
  2. Widok podzielony ((ang. Split View);
  3. Slide Over (Okienko podglądu aplikacji).

Aplikacja Newsify, a pod Paskiem Statusu rozwinięte 3 opcje narzędzi wielozadaniowości.

Split View

Jeśli chcemy na połowie ekranu umieścić okno drugiej aplikacji, stukamy w przycisk Widok Podzielony. Gdy tego dokonamy, wyświetli się okno umożliwiające wskazanie programu, który chcemy dołączyć do otwartej aplikacji. Każdą z pozycji VoiceOver anonsował będzie jako np. Utwórz split view: aplikacja Newsify z aplikacją Safari, Utwórz split view: aplikacja Newsify z aplikacją mBank PL itd. Wystarczy jednym palcem dwukrotnie stuknąć w interesujący nas program, aby jego okno wyświetlone zostało obok pierwszej aplikacji. Domyślnie pierwszy program znajduje się po lewej, a drugi po prawej stronie ekranu.

Ekran wyboru aplikacji do prezentowania w trybie Widoku Podzielonego.

Domyślnie aplikacje dzielą się ekranem po połowie. Jak jednak wspomniałem wcześniej, bardzo łatwo możemy zmieniać szerokość poszczególnych okien. Służy do tego tzw. Separator Split View. Znaleźć go możemy, albo eksplorując ekran jednym palcem, na lini pomiędzy dwoma oknami, albo po wyciągnięciu Docka, pomiędzy Narzędziami Wielozadaniowości każdej z aplikacji.

Widok podzielonego ekranu. Po lewej Newsify, po prawej App Store. U dołu wysunięty Dock, a nad nim trzy przyciski. Dwa narzędzia wielozadaniowości dla każdej z aplikacji, oraz separator Split View między nimi.

Separator Split View

Separator Split View jest zwykłą kontrolką, wyposażoną w Czynności, które przy włączonym VoiceOver możemy zmieniać przeciągając jednym palcem w górę lub w dół. W naszym przykładzie znajdziemy tam następujące pozycje:

  • Zmniejsz App Store;
  • Rozwiń Newsify;
  • Zmniejsz Newsify;
  • Rozwiń App Store;
  • Utwórz Slide Over: Newsify;
  • Utwórz Slide Over: App Store;
  • Usuń Newsify ze split view;
  • Usuń App Store ze split view.

Tak więc każde z okien możemy zwiększyć, zmniejszyć, zamknąć lub otworzyć w trybie Slide Over. Jeśli wybierzemy regulację wielkości, to do Czynności Separatora Split View dołączy dodatkowa opcja – Zmień na pół ekranu. Jej aktywowanie przywróci domyślną wielkość obu okien.

Widok podzielony. Po lewej szerokie okno Newsify, po prawej wąskie App Store.

Slide Over

Jak już zapewne zwróciliście uwagę, aplikację w trybie Slide Over możecie uruchomić na dwa sposoby. Z poziomu przycisku Narzędzi Wielozadaniowości, oraz Separatora Split View.
W tym pierwszym wypadku, wybór aplikacji nad którymi ma się pojawić podgląd Slide Over odbywa się dokładnie w taki sam sposób jak w przypadku wyboru programu w Widoku Podzielonym. Domyślnie okienko podglądu ulokowane zostanie po prawej stronie ekranu.
Z kolei jeśli skorzystamy z opcji na separatorze, to zminimalizowane okienko pojawi się po tej stronie ekranu, po której dotychczas znajdował się podglądany program.

Okienko podglądu programu Twitterrific, po lewej stronie ekranu, ponad aplikacją Newsify.

W górnej części zminimalizowanego okienka programu znajduje się element o nazwie Okno slide over. Znajdziemy pod nim garść Czynności do wykorzystania. W naszym przykładzie będą to:

  1. Przesuń Twitterrific w prawo;
  2. Przenieś Twitterrific do split view;
  3. Zamknij Twitterrific;
  4. Otwórz pasek zmiany aplikacji Slide Over;
  5. Następna aplikacja.

Pierwsza Czynność umożliwia nam przesuwanie okienka na przeciwną stronę ekranu.
Druga otwarcie aplikacji w oknie zajmującym pół ekranu.
Trzecia zamknięcie aplikacji.
Czwarta wyświetlanie listy aplikacji uruchomionych w trybie Slide Over.
Piąta przełączanie na kolejną aplikację uruchomioną w trybie Slide Over.

Co ciekawe i bardzo wygodne, aplikacje znajdujące się pod spodem okienka Slide Over możemy przełączać klasycznym gestem VoiceOver, tj. przeciągnięciem czterema palcami w lewo lub prawo. W tym czasie niewielkie okienko podglądu będzie przenosić się wraz z nami na kolejne aplikacje.

Aplikacja Safari. W połowie lewej krawędzi okna znajduje się Uchwyt panelu Slide over.

Inną fajną opcją jest Uchwyt panelu Slide over. Pojawia się on w połowie lewej krawędzi ekranu w momencie, gdy zamkniemy okienko Slide Over. Przycisk, wizualnie przypominający uchwyt, pojawia się tam dlatego, że tak na prawdę my nie zamykamy aplikacji z okna Slide Over, a jedynie ją ukrywamy. Wystarczy jednym palcem dwukrotnie stuknąć w Uchwyt panelu Slide Over, aby na ekranie z powrotem pojawiło się okienko podglądu. Co więcej, gdy otworzymy Ekran Przełączania Aplikacji, to VoiceOver zaanonsuje nam, które programy znajdują się w trybie Slide Over.

Ekran przełączania aplikacji. Programy  Newsify i App Store oznaczone jako będące w trybie Slide Over.

Jeśli całkowicie chcemy opuścić tryb Slide Over lub Widoku Podzielonego dla danej aplikacji, to musimy skorzystać ze zlokalizowanego w górnej części okienka przycisku Narzędzia Wielozadaniowości, i wybrać tam opcję Pełny Ekran.

Podsumowanie

Na pierwszy rzut oka obsługa dzielenia ekranu i korzystanie z okienka podglądu wydają się bardzo skomplikowane. Na pewno bardziej, niż gesty opisywane przeze mnie 5 lat temu. Gdy jednak chwilę pobawimy się nową odsłoną wspomnianych opcji okaże się, że działają one bez porównania szybciej, stabilniej, oraz że osobie korzystającej z programu odczytu ekranu VoiceOver zapewniają znacznie większą kontrolę i dostęp do prezentowanych aplikacji. Łatwość przenoszenia okienka podglądu między różnymi programami sprawia, że z nowych funkcji aż chce się korzystać.

Oczywiście każdy znajdzie dla siebie jakieś optymalne zastosowania dla opisanych powyżej opcji. Akurat dla mnie najfajniejsza jest dostępna dla VoiceOver możliwość pracy z tekstem, przeglądania maili lub dokumentów w jednym oknie, i robienie notatek, albo przygotowywanie jakiegoś pisma w drugim oknie. A jednoczesna praca na dwóch dokumentach wyświetlanych na jednym ekranie jest tym, czego od dawna brakowało mi w moim iPadzie Mini.

Jeśli posiadacie własnego iPada, albo macie gdzieś możliwość sprawdzenia działania opisanych funkcji w praktyce, to gorąco Was do tego zachęcam. A po wszystkim nie zapomnijcie podzielić się Waszymi wrażeniami w komentarzach.