Gesty VoiceOver na Apple Watch – Rok 2015

Bardzo byłem ciekaw różnych nowych gestów w jakie firma z Cupertino wyposażyła VoiceOver na stworzonym przez siebie Apple Watch. Tak mały ekran dotykowy musi przecież wymuszać jakąś zmianę sposobu obsługi urządzenia. Okazuje się jednak, że nowych gestów VoiceOver jest zaskakująco niewiele.

Generalnie można powiedzieć, że na Apple Watch pojawiło się tylko pięć zupełnie nowych gestów dla VoiceOver. Pozostałe zostały jedynie lekko zmodyfikowane.

Pierwszy nowy gest umożliwia regulację poziomu głośności syntezy mowy na Apple Watch. Polega na dwukrotnym tapnięciu dwoma palcami i bez ich odrywania, przesunięcia nimi w górę (głośniej) lub w dół (ciszej).

Drugi gest odpowiada za włączenie i wyłączenie nawigacji koronką zegarka. Wystarczy trzykrotnie tapnąć dwoma palcami na ekranie aby tego dokonać.

Jak nietrudno zauważyć, ten ostatni gest wygląda znajomo. Gdybyśmy na iUrządzeniu dołożyli trzeci palec to włączymy i wyłączymy kurtynę. Na Apple Watch nie ma miejsca na trzeci palec dlatego część znanych nam gestów została ograniczona z trzech do dwóch palców. Sprawia to, że do dyspozycji mamy:

  • Dwoma palcami w lewo lub prawo przerzucamy ekrany aplikacji lub Glances,
  • Dwoma palcami w górę lub dół przewijamy ekrany,
  • Na tarczy zegarka przeciągnięcie dwoma palcami w dół wywołuje centrum powiadomień,
  • Na tarczy zegarka przeciągnięcie dwoma palcami w górę wywołuje Glances,
  • Przeciągnięciem jednym palcem w lewo lub prawo poruszamy się po elementach,
  • Przy włączonej nawigacji koronką jej obrót również umożliwia przemieszczanie się pomiędzy elementami,
  • Przy wyłączonej nawigacji koronką jej obrót wywołuje zmianę wartości na różnego rodzaju suwakach i pokrętłach,
  • Na suwakach i pokrętłach (Ale nie wszystkich!) także działa klasyczne przeciągnięcie jednym palcem w górę lub w dół,
  • Podwójne stuknięcie jednym palcem aktywuje element,
  • Dotknięcie dwoma palcami wycisza syntezę mowy,
  • Przy wpisywaniu znaków z klawiatury ekranowej działa standardowy tryb wpisywania i nie można tego układu zmienić;

Trzeci gest związany jest z nową funkcją Apple Watch, tj. Force Touch. Położenie palca na ekranie i naciśnięcie go z niewielką siłą najczęściej wywołuje dodatkowe opcje zazwyczaj kryjące się w klasycznych aplikacjach mobilnych pod przyciskami Więcej, Akcje czy Szczegóły.

Czwartym nowym gestem jest stuknięcie jednym palcem w zablokowany ekran. Wywołuje on odblokowanie ekranu, czyli tę samą akcję co naciśnięcie koronki lub klawisza Friends.

Ostatni gest związany jest z możliwością wysłania naszego bicia serca do innego użytkownika Apple Watch, którego umieściliśmy wcześniej wśród naszych Znajomych. Na odpowiednim przycisku trzykrotnie stukamy jednym palcem aby aktywować tę funkcję.

Dodatkowy gest, który nie jest związany bezpośrednio z VoiceOver ale ma na niego istotny wpływ to nakrycie dłonią tarczy zegarka. Przy włączonych opcjach haptycznych gest ten odpowiada za wyciszanie alarmów. Np. w sytuacji gdy dzwoni nam telefon wystarczy nakryć Apple Watch dłonią aby wyciszyć dźwięk. Dla użytkowników VoiceOver ten sam gest jednocześnie odpowiada za włączenie blokady ekranu.

W tym miejscu warto jeszcze zwrócić uwagę, iż podwójne stuknięcie dwoma palcami, podobnie jak w iPhone, odpowiada za odebranie lub rozłączenie połączenia. I tylko tyle. Na Apple Watch gestem tym nie włączymy ani nie wyłączymy odtwarzania muzyki.

Dla każdego właściciela mobilnych urządzeń Apple przestawienie się na obsługę Apple Watch jest zupełnie bezbolesne i trwa jedynie kilka minut. Wiąże się głównie z przyzwyczajeniem się do operowania gestami na znacznie mniejszej powierzchni.