GuideDroid – Dostępna piesza nawigacja na Androida

GuideDroid to bardzo fajna aplikacja do pieszej nawigacji, z której śmiało mogą korzystać osoby z dysfunkcją wzroku. Program jest darmowy więc myślę, że warto abyśmy przyjrzeli mu się nieco bliżej.

Generalnie informacje o samej aplikacji, jej twórcach, instrukcje i dokładny opis możliwości programu można znaleźć na stronie internetowej pod adresem: www.guidedroid.org.
Program sam w sobie nie stanowi odkrycia roku. Nawet na samym początku roku… 😉 Mówiąc najprościej, jest to aplikacja umożliwiająca zoptymalizowanie użytkowania map Google, tj. przy jej pomocy w wygodny sposób wydajemy polecenia systemowej nawigacji.
Na uwagę zasługuje fakt, iż program po pierwsze jest darmowy a po drugie dostępny w 100%. Dla równowagi od razu wymienię dwa minusy. Aplikacja działa tylko na smartfonach i jest po angielsku.
Ale wróćmy do programu. Jego obsługa jest niezwykle prosta. Po włączeniu aplikacji, w pole edycyjne u góry ekranu wystarczy wpisać docelowy adres. Po naciśnięciu Return w prawym dolnym rogu klawiatury, automatycznie uruchomiona zostanie aplikacja Google Maps.
Przy pierwszym uruchomieniu musimy zaakceptować wszystkie warunki programu i już po chwili usłyszymy pierwsze głosowe wskazówki w którą stronę mamy podążać.
GuideDroid od razu wymusza działanie map Google w trybie pieszym oraz z włączonymi komunikatami głosowymi. Niezależnie od tego, u góry ekranu wyświetlają się wskazówki w którą stronę należy się kierować aby osiągnąć wyznaczony cel. W lewym dolnym rogu ekranu możemy zatrzymać nawigację. Po jej zatrzymaniu możemy przejrzeć kilka propozycji przebycia naszej trasy i ewentualnie zdecydować się na inną niż ta zaproponowana, zmienić tryb pracy lub zamienić punkty początkowy z końcowym itp.
Dla osób, które nie korzystały jeszcze z Map Google dodam tylko, iż program prowadzić będzie wzdłuż siatki ulic. Oznacza to, że nie pokaże nam drogi na skróty przez park a i zdarzy się, że nawet w trybie pieszym może poprowadzić nas dookoła bo tak wskazują znaki drogowe.
W samym programie możemy docelowe punkty wybierać jeszcze na kilka innych sposobów.

  • Go to favorite destination – umożliwi nam wybranie punktu z listy ulubionych lokalizacji,
  • Go to recent destinations – ostatnio odwiedzanych,
  • Go to contacts destinations – adresów zapisanych w książce telefonicznej;

Ponieważ GuideDroid działa różnie w różnych krajach, u nas dostępne są tylko w/w sposoby. Jeśli macie okazję potestować aplikację poza granicami Polski, podzielcie się wrażeniami w komentarzach.
Oprócz wymienionych elementów aplikacja udostępnia nam funkcję monitorowania naszej bieżącej pozycji. W tym celu wystarczy włączyć program a TalkBack co 15 sekund będzie nas informował gdzie jesteśmy. Co ciekawe, TalkBack informuje nas o tym nawet przy zablokowanym ekranie.
Dodatkowo, z poziomu ustawień aplikacji mamy także dostęp do udźwiękowionego kompasu.
Mnie się program bardzo podoba. Jest prosty, funkcjonalny i zapewne wystarczy jakimś 80% niewidomych użytkowników Androida. Zachęcam do testów i dzielenia się opiniami a poniżej bezpośredni link do instalacji aplikacji.
Pobierz GuideDroid z Google Play