Here’s My Location

Jakiś czas temu trafiłem na bardzo fajną aplikację stworzoną na system IOS przez Wes Goodhoofd. Here’s My Location umożliwia szybkie i wygodne dzielenie się naszą aktualną lokalizacją z innymi użytkownikami komputerów lub smartfonów. Program może być dla nas niezwykle przydatny, szczególnie dla osób z dysfunkcją wzroku.

Program posiada interfejs w języku angielskim ale jest niezwykle prosty i posiada jedynie kilka przycisków.

Po uruchomieniu aplikacji w głównym oknie programu znajdziemy informacje na temat naszej aktualnej lokalizacji w postaci długości i szerokości geograficznej oraz dane o jakości sygnału GPS.

Send SMS

Tak opisanym przyciskiem uruchomimy opcję umożliwiającą nam wysłanie wiadomości SMS do dowolnej osoby. Wiadomość może zawierać albo jedynie współrzędne geograficzne albo bezpośredni link do Google Maps na których adresat zobaczy naszą aktualną pozycję.

Send E-Mail

Ten przycisk umożliwi nam wysłanie wiadomości e-mail do wybranej osoby o takiej samej treści jak SMS. Zarówno SMS jak i e-mail możemy edytować i dodać dowolną treść od siebie.

Copy Google Maps Link

Naciśnięcie tak opisanego przycisku spowoduje skopiowanie linku do map Google z naszą bieżącą pozycją. Taki link możemy wkleić w dowolne miejsce, np. na Facebooka czy Twittera.

Settings

Przycisk otwierający ustawienia aplikacji pozwoli nam ustalić domyślny numer telefonu lub adres e-mail. Jeśli to zrobimy to np. po naciśnięciu przycisku Send SMS oprócz wypełnionego pola wiadomości będziemy także mieli od razu wpisany numer telefonu adresata. Wystarczy tapnąć tylko przycisk Wyślij aby podzielić się naszą lokalizacją. Analogicznie jest w przypadku wiadomości e-mail.

Jeśli chcemy aby w naszych wiadomościach tekstowych oprócz samych współrzędnych geograficznych pojawiał się także link do map Google to w ustawieniach musimy zaznaczyć opcję Google Maps link in SMS.

Jedyną wadą programu jest sposób precyzyjnego prezentowania dokładności sygnału GPS. Jakość sygnału określana jest kolorami.

  • Czerwony – Powyżej 75m.
  • Żółty – Pomiędzy 25 a 75m.
  • Zielony – Pomiędzy 10 a 25m.
  • Niebieski – Poniżej 10m.

Oprócz tego na ekranie głównym pojawia się tekstowa informacja:

  • Low – Niska jakość sygnału.
  • Medium – Średnia jakość sygnału.
  • High – Wysoka jakość sygnału.

Aplikacja oprócz czysto informacyjnych zastosowań może nam się przydać w sytuacjach awaryjnych. Jeśli umawiamy się z kimś kto ma problem z lokalizacją miejsca w którym czekamy a osoba ta posiada smartfona, możemy jej wysłać wiadomość SMS z linkiem do map Google, gdzie po otwarciu odnośnika nasz znajomy będzie mógł od razu wyznaczyć sobie trasę dotarcia do naszej bieżącej pozycji.

Program jest bardzo prosty, intuicyjny i może być dla nas niezwykle przydatnym narzędziem. Oczywiście takich programów jest wiele ale ten sprawdziłem i oprócz tego, że jest bardzo prosty to także działa bezproblemowo. Gdybyście znaleźli podobną aplikację tyle, że ciekawszą lub z polskim interfejsem, piszcie o tym w komentarzach.

Pobierz Here’s My Location z AppStore