HEWLETT-PACKARD 2140

Artykuł pochodzi z czasopisma TyfloŚwiat nr 3 2009. www.tyfloswiat.pl.

Netbooki, rozwiązanie początkowo wymyślone i zaprojektowane dla biednych krajów trzeciego świata, dzięki swojej niezwykłej mobilności zdobyło wielką popularność. Fakt ten doprowadził do powstania nowej gałęzi w przemyśle elektronicznym i sprawił że na rynku pojawiło się wiele tego typu produktów.

Wśród tych wszystkich urządzeń, seria HP Mini 2140 zwraca na siebie szczególną uwagę. Już przy pierwszym kontakcie, zwłaszcza gdy do porównania mamy w sklepie inne netbooki, zaskakuje nas efektowne wykonanie tej serii. Obudowa modeli 2140 wykonana jest z aluminium w kolorze srebra. Nieco futurystyczny wygląd oraz chłodne i miłe w dotyku aluminium tworzą wrażenie niezwykłej solidności. Netbook otwierany czy ściskany nie wydaje żadnych odgłosów pracy obudowy.
HP 2140 posiada elegancką, aluminiową klawiaturę, stanowiącą w 92% odzwierciedlenie klasycznego układu. Duże klawisze, o niewielkim, dobrze wyczuwalnym skoku, sprawiają, że praca na nim jest niezwykle wygodna i nawet przy długim pisaniu palce się nie męczą.
Ekran to 10,1 calowa, panoramiczna matryca TFT, oparta na diodach LED i przykryta jedną błyszczącą, płynnie przechodzącą w obudowę szybą. Obraz jest bardzo wyraźny i kontrastowy, ale błyszcząca tafla bardzo utrudnia pracę np. w jasnym słońcu.
Malutki, ale bardzo sprawny touchpad, oprócz wbudowanego scrolla i dwóch klawiszy, znajdujących się po obu jego stronach, posiada także umieszczony centralnie nad nim trzeci klawisz, umożliwiający jego wygodne włączanie i wyłączanie.
Na przedniej krawędzi HP 2140 znajdują się dwa małe suwaki. Lewy odpowiada za włączanie netbooka, a prawy za włączanie karty bezprzewodowej.
Bardzo ciekawie rozwiązany został problem systemu audio. W odróżnieniu od większości netbooków, w których głośniki mieszczą się pod spodem obudowy, w modelach 2140 znajdują się one w górnej, otwieranej części urządzenia, w miejscu zachodzącym za klawiaturę. Dzięki takiemu umiejscowieniu dźwięk jest głośny, bardzo wyraźny oraz pozbawiony szumów i trzasków.
HP Mini 2140 posiada standardowe gniazda tj. dwa porty USB, słuchawki i mikrofon, VGA,RJ-45, czytnik kart SD, ExpressCard oraz blokadę Kensington. Posiada bezprzewodową kartę WiFi oraz Bluetooth.
Netbook pracuje na procesorze Intel AtomN270 1,60 GHz i w zależności od wersji posiada 1 lub 2 GB pamięci RAM. W standardzie wyposażony jest w dysk o pojemności 160 GB oraz trzyogniwową baterię. Według producenta, czas pracy netbooka zasilanego baterią wynosi maksymalnie cztery godziny. Z moich doświadczeń wynika, iż przy aktywnej karcie WiFi czas ten skraca się do dwóch i pół godziny. Podobnie jest w przypadku baterii sześcioogniwowej- według producenta to osiem i pół godziny a w praktyce, z włączonym WiFi, jest to pięć i pół godziny.
Dodatkowo HP 2140 wyposażony jest w bardzo dobrej jakości wbudowany mikrofon stereofoniczny oraz kamerę video.
Pomimo swoich 10,1 cali, przez zastosowanie panoramicznego ekranu, seria 2140jest mniejsza średnio o 2 cm od innych netbooków z podobną matrycą. Wymiary HP 2140 to 262x163x26,7 mm. Mimo tak małych rozmiarów, przez zastosowanie aluminiowej obudowy model ten waży 1,19kg.
HP Mini 2140 działa bardzo cicho. Wentylator, jeśli pracuje, robi to w sposób ciągły, nie włączając się gwałtownie przy większych obciążeniach procesora. Przy stabilnej pracy urządzenia obudowa, klawiatura i touchpad prawie w ogóle się nie nagrzewają i nawet po kilku godzinach używania komputera jest on chłodny. Ciepło odczuwalne jest tylko od spodu urządzenia.
Seria 2140 składa się z pięciu modeli, różniących się między sobą tylko rodzajem zainstalowanego oryginalnie systemu operacyjnego, tj. Vista Business, Windows XP Home i Linux oraz wielkością pamięci RAM.
Ze screenreaderami HP Mini pracuje bardzo stabilnie, należy jedynie pamiętać o wyłączeniu firmowego oprogramowania HP, zarządzającego opcjami ustawień ekranu.
Producent zapewnia 24-miesięczną gwarancję, wraz z usługą door to door.
Piotr Witek