To chyba najczęściej padające z ust świeżo upieczonych Mac userów pytanie: Jak przy włączonym VoiceOver korzystać ze strzałek kursorów do przemieszczania się w obrębie edytora tekstu, strony internetowej, Findera itd. itp? Pytanie wydawałoby się trywialne, gdyby nie fakt, że na prawdę każdy ma z tym problem. Niestety, wiem coś o tym z własnego doświadczenia.
Osobiście podejrzewam, że całe zamieszanie bierze się stąd, że większość nowych użytkowników VoiceOver w środowisku macOS, kierując się logiką, sięga do pomocy klawiatury aby poznać jej sekrety. I tak po jej włączeniu skrótem VO+k dowiedzą się oni, że funkcję klawisza Home wywołają naciskając FN i strzałkę w lewo. Analogicznie End uzyskają poprzez naciśnięcie FN i strzałki w prawo. Page Up i Down wywołają wraz ze strzałkami w górę i dół. Przynajmniej w teorii, bo jak tylko wyłączą pomoc klawiatury, to natychmiast przekonają się, że te skróty w ogóle nie działają z VoiceOver.
b
Edytor Tekstu
Generalnie idea poruszania się z wykorzystaniem strzałek kursorów jest dość prosta. Należy jedynie zapomnieć o tym nieszczęsnym FN. 😉 Poniższa lista stanowi podstawowe zestawienie skrótów do poruszania się w obrębie pól edycyjnych i edytorów tekstu.
Podstawowa nawigacja klawiszami kursorów
- Home – Command plus strzałka w lewo.
- End – Command plus strzałka w prawo.
- Skok na początek dokumentu – Command plus strzałka w górę.
- Skok na koniec dokumentu – Command plus strzałka w dół.
- Przemieszczanie się po jednym znaku – strzałki w lewo lub prawo.
- Przemieszczanie się po jednym wierszu – Strzałki w górę lub dół.
- Przemieszczanie się po jednym słowie – Option plus strzałki w lewo lub prawo.
- Przemieszczanie się po jednym akapicie – Option plus strzałki w górę lub dół.
Oczywiście jeśli do powyższych skrótów dodamy klawisz Shift, to cała treść objęta skrótem zostanie zaznaczona.
Finder i różne inne listy
Niestety powyższa lista działa tylko w obrębie pól edycyjnych. W innych programach trzeba sobie sprawdzić inne warianty. I tak np. Finderze musimy skorzystać już z innego zestawu skrótów. Jeśli chcemy w nim skoczyć na początek lub koniec listy czy okna, musimy w tym celu użyć kombinacji klawiszy Option i strzałek w górę lub dół. Z kolei w aplikacji Mail, Twitter czy Moroshka File Manager, ten sam efekt osiągniemy dopiero naciskając Option+Command+strzałka w górę lub dół.
W eksploratorach CRAX Commander i ForkLift działają już systemowe skróty FN plus strzałki w górę i dół. Za to w programie Commander One PRO wystarczy nacisnąć samą strzałkę w lewo lub prawo aby zasymulować działanie Home i End.
Niestety nie ma na to jednej reguły, co sprawia że w każdej nowej aplikacji, musimy wypróbować jeden z powyższych sposobów, aby odnaleźć ten działający w danym programie.
Strony Internetowe
Aby nowym użytkownikom jeszcze bardziej urozmaicić, aby nie powiedzieć utrudnić życie, na stronach internetowych do przeskoczenia na ich początek lub koniec możemy używać dwóch różnych zestawów skrótów klawiszowych.
Zależy to od tzw. Szybkiej Nawigacji. Wcześniej opisywane skróty wykorzystujemy w sytuacji, gdy jest ona wyłączona. Jeśli będziemy przeglądać jakąś stronę internetową przy dezaktywowanej Szybkiej Nawigacji, to do poruszania się w jej obrębie wykorzystujemy dokładnie te same skróty, co w edytorze tekstu i polach edycyjnych.
Jeśli jednak Szybka Nawigacja będzie włączona, to do przenoszenia fokusa VoiceOver musimy jednorazowo nacisnąć klawisze FN+VO i strzałkę w lewo, aby skoczyć na początek witryny, lub w prawo, aby przejść na jej koniec.
Na pierwszy rzut oka może się to wydawać dość skomplikowane, ale jak to u Apple, po krótkim czasie ta filozofia okazuje się być dość intuicyjna i w ogóle przestajemy zastanawiać się nad tym jakiego skrótu użyć w danej lokalizacji.
Jeśli mielibyście jakieś pytania lub propozycje na kolejne wpisy z cyklu Twój Pierwszy Kęs, dajcie proszę znać w komentarzach lub na mojego maila.
A ja zostawię tutaj takie pytanie. Da się w finderze zrobić jakkolwiek funkcje klawisza page up/page down? Bo ja jakoś na to nie wpadłem.
Michale, jeśli się da, to ja nie wiem jak. Dlatego do pracy z dużymi katalogami, zawierającymi foldery z nazwami numerycznymi, używam eksploratorów w rodzaju Commander One Pro.