iOS i wysyłanie maili w zaplanowanym terminie

Jakiś czas temu w nagraniu video demonstrowałem możliwość planowania późniejszej wysyłki wiadomości e-mail w systemie macOS. Powiedziałem wtedy, że podobna funkcja wprowadzona do systemu iOS16 nie działa z VoiceOver. Na szczęście wyprowadziliście mnie z błędu, a ja dziś mogę dla osób zainteresowanych opisać tę metodę.

Widok Menu Kontekstowego z opcją późniejszej wysyłki.

Planowanie późniejszej wysyłki wiadomości e-mail

 1. Na iPhone lub iPadzie uruchamiamy systemową aplikację Poczta i w prawym dolnym rogu stukamy w przycisk Utwórz.
 2. W przeznaczone do tego pola wprowadzamy adresata, temat i treść wiadomości.
 3. Gdy już wprowadzimy całą treść, stukamy dwukrotnie jednym palcem z przytrzymaniem w przycisk Wyślij, znajdujący się w prawym górnym rogu ekranu. W ten sposób otworzymy Menu Kontekstowe zawierające następujące opcje:
  Wyślij teraz, Wyślij dziś wieczorem (21:00), Wyślij jutro (08:00), Wyślij później…

 4. Aby dokładnie określić interesujący nas czas i termin, stukamy w opcję Wyślij później…. Po jej wybraniu na ekranie pojawi się komunikat:

  Twoja wiadomość zostanie dostarczona przez to urządzenie o wskazanym przez Ciebie czasie. Upewnij się, że urządzenie będzie miało wtedy połączenie z siecią.

  Widok ekranu z ostrzeżeniem, oraz możliwością wybrania daty

  Na wyświetlonym ekranie znajduje się również kreator wyboru daty i czasu wysyłki. Dokładnie taki sam jak w systemowej aplikacji Kalendarz. Domyślnie rozwinięty jest widok bieżącego miesiąca, na którym zaznaczamy dzień planowanej wysyłki. Aby wybrać konkretną godzinę, tak samo jak w Kalendarzu, należy stuknąć w proponowaną godzinę. W ten sposób aktywujemy suwaki, na których przesuwając palcem w górę i dół, możliwe będzie precyzyjne ustawienie godziny wysyłki.

  Widok wyboru godziny.

 5. Na koniec wystarczy stuknąć w przycisk OK, aby nasza wiadomość została zaplanowana.

Teraz aby wszystko poszło zgodnie z planem, musimy jedynie pamiętać, aby w ustalonym terminie nasze iUrządzenie nie było wyłączone. 😉

Apple, oprócz naprawienia błędu, polegającego na niemożności wybrania z VoiceOver dokładnej godziny, w którejś z kolejnych aktualizacji usunęło także ekran potwierdzający prawidłowe zaplanowanie wysyłki. Aktualnie niektóre osoby są dość skonsternowane, gdy po naciśnięciu przycisku OK, po prostu wracają do listy skrzynek, lub wiadomości. Nie mają pewności, czy ich działanie zakończyło się sukcesem.

2 komentarzy na temat “iOS i wysyłanie maili w zaplanowanym terminie

 1. Mi się również nie wyświetla ten komunikat potwierdzający iż wysyłka została zaplanowana. Dodam jeszcze, że aby upewnić się, że nasza wiadomość jest na 100% zaplanowana, należy przejść do widoku skrzynek za pomocą przycisku wstecz, gdy znajdujemy się w widoku listy wiadomości. Kolejno przesuwając się gestem w lewo, dochodzimy do przycisku wyślij później. Jeśli tego przycisku nie ma, to oznacza, że nasza wiadomość nie została zaplanowana poprawnie i należy powtórzyć czynność od początku. Również, gdy jednak się rozmyślimy,, możemy taką wiadomość usunąć z planowanych wiadomości, ustawiając się. na niej i kliknąć w z czynności usuń.
  Aby edytować późniejszą wysyłkę, wchodzimy do folderu wyślij później, klikamy w wiadomość i szukamy przycisku edytuj. Po jego kliknięciu, będziemy mogli zmienić czas wysyłki.
  Aha i jeszcze jedna u mnie rzecz nie fajna się dzieje. Jak kliknę w przycisk wyślij z przytrzymaniem, to VO w żaden sposób nie oznajmia mi, że pojawiło się menu kontekstowe do wysłania wiadomości w późniejszym terminie. Wtedy muszę go wyszukać za pomocą eksploracji ekranu , przesuwając palcem po ekranie dopóki na nie nie natrafię. Tak jest u mnie dlatego o tym wspominam. To tyle chciałam dodać 🙂
  Pozdrawiam serdecznie 🙂

 2. Dzięki za ten komentarz. To gubienie fokusa przy otwieraniu menu kontekstowego zdarza się dość często w iOS16.

Możliwość komentowania jest wyłączona