iOS9 Beta – Nowe brzmienie głosu i instrukcja instalacji

Ponieważ pojawiło się kilka pytań odnośnie nowego iOS (przypominam, że to nadal tylko beta), poniżej dwie kwestie o które mnie pytacie najczęściej – nowy głos VoiceOver i instrukcja instalacji Bety systemu iOS.

Zacznijmy od nowego głosu. Poniżej mała próbka.

Jak słychać, wszystkie litery ś i ć zostały zamienione w odczycie na s oraz c. Także zbitka „cz” odczytywana jest jak literka ć. Jeśli po przesłuchaniu powyższego nagrania nadal chcesz zainstalować u siebie iOS9 w wersji Beta, poniżej krótka instrukcja jak tego dokonać.

Instalacja iOS9 Beta

 1. Aby móc skorzystać z publicznej wersji beta systemu iOS musimy zarejestrować się w systemie Apple. W tym celu wchodzimy na stronę:
  https://beta.apple.com/sp/betaprogram/

 2. Na wyświetlonej stronie odnajdujemy i klikamy odnośnik Sign up.
 3. Otworzy nam się formularz, do którego wpisujemy nasze Apple ID oraz hasło. Na koniec potwierdzamy całość przyciskiem Sign up.
 4. Teraz, jak to bywa u Apple, musimy zaakceptować warunki. Robimy to przyciskiem Accept.
 5. Na stronie pojawia się informacja przypominająca, iż warto zrobić sobie kopię zapasową urządzenia. Niby pryszcz, ale lepiej o tym nie zapominać.
 6. W kolejnym kroku musimy przygotować nasze iUrządzenie na przyjęcie nowego systemu w wersji Beta. Jeśli powyższe kroki robiliście z poziomu urządzenia mobilnego, wystarczy jak na stronie klikniecie odnośnik Enroll your iOS Device.
  Jeśli działaliście z poziomu komputera to pora się przesiąść na iPhone/iPad i z jego poziomu wejść na stronę:
  https://beta.apple.com/profile

 7. Po ponownym zalogowaniu się Apple ID pobieramy stamtąd profil Konfiguracyjny na nasze urządzenie. Robimy to klikając odnośnik Download Profile.
 8. Na kolejnym etapie automagicznie uruchomi się kreator w języku polskim, który poprowadzi nas dalej krok po kroku.
  Oczywiście musimy zgodzić się na warunki Apple, podać nasz Apple ID jako zabezpieczenie przed wprowadzaniem zmian, ponownie zgodzić się na instalację i na koniec ponownie uruchomić urządzenie aby zmiany zostały wprowadzone.

 9. Po uruchomieniu urządzenia cała reszta wygląda już klasycznie. Wchodzimy w Ustawienia/Ogólne/Uaktualnienia i tam czeka na nas najnowsza wersja beta. Proces jej instalacji jest identyczny jak każdej innej aktualizacji od Apple.

Na koniec dodam tylko, że moja Beta miała 1,4Gb i w trakcie instalacji iPhone strasznie się nagrzewał.

Gdybyście mieli jakieś konkretne pytania, zależało Wam na sprawdzeniu jakiejś konkretnej funkcji, planujemy w środę 5 sierpnia zorganizować o godzinie 19:00 audycję w Tyfloradiu. Zapraszam do dzwonienia i zadawania pytań.

Więcej informacji o Tyfloradiu i sposobach dzwonienia do audycji znajdziecie na stronie www.tyflopodcast.net.

4 komentarzy na temat “iOS9 Beta – Nowe brzmienie głosu i instrukcja instalacji

 1. witam mam pytanie odnośnie sirri w najnowszym wersji programu dla urządzeń z jabłuszkiem: czy będzie sirrri popolsku, do czego tak naprawdę będzie mogło ewętualnie nam niewidomym przydać sirri popolsku jak już będzie, jak podają różne tzw. dobrze poinformowane źródła już od 9 ma gadać donas popolsku, pozdrawiam robert

 2. Witaj Robercie. Nie wiem skąd te źródła, ale przynajmniej w drugiej wersji publicznej bety systemu iOS9 nie ma Siri po polsku. A w kontekście osób z dysfunkcją wzroku na pewno będzie tak samo przydatna jak dla osób, które takiej dysfunkcji nie mają. Czyli będziesz mógł ją prosić o wysłanie wiadomości, maili, nawiązanie połączeń, tworzenie notatek, znalezienie czegoś w sieci, odtworzenie muzyki, zaprowadzenie do wybranego miejsca, ustawienie przypomnień, spotkań czy alarmów i wiele innych rzeczy.

 3. Witam a czy możesz napisać instrukcję jak powrócić później do 8.4 Pozdrawiam i dziękujęWitam a jak wrócić po instalacji bety do 8.4 poprosimy o instrukcję. Pozdrawiam

 4. Grzegorzu, do starego systemu wracamy za pomocą aplikacji iTunes na naszym komputerze. Oczywiście jeśli wcześniej zrobiliśmy na nim kopię zapasową. Po wybraniu na drzewku iTunes twojego iUrządzenia, korzystasz z pierwszej zakładki gdzie znajduje się opcja przywracania kopi zapasowej. Niestety nie mam iTunes na Windows dlatego nie podam ci dokładnie krok po kroku co należy zrobić. Jest to jednak na tyle intuicyjne, że nie powinieneś mieć z tym żadnego problemu.

Możliwość komentowania jest wyłączona