#iPad a dzielenie ekranu z #VoiceOver

Jakiś czas temu sam szukałem odpowiedzi na pytanie, jak z VoiceOver podzielić ekran na tablecie z iOS. Długo nie mogłem na to wpaść, a odpowiedź jak zwykle w wypadku Apple okazała się banalnie oczywista. Ponieważ ostatnio ten problem ponownie wypłynął na liście Funio, poniżej przedstawiam jego rozwiązanie.

Jeśli korzystając z jakiejś aplikacji, chcielibyśmy mieć pod ręką okno w którym otwarty będzie drugi program, możemy go bardzo łatwo wywołać. W tym celu wystarczy:

  1. Będąc w pierwszej aplikacji, raz dotknąć jednym palcem paska statusu znajdującego się w górnej części ekranu.
  2. Następnie w dowolnym miejscu ekranu przeciągnąć trzema palcami w lewo.
    W ten sposób otworzymy Przełącznik Programu Bocznego, zawierający wszystkie aplikacje które można otworzyć w widoku bocznym.
  3. Teraz dwukrotnie stukamy jednym palcem w ikonę interesującego nas programu.
    Po tej operacji, drugi program zostanie otwarty w tzw. Widoku bocznym. Aby go zamknąć wystarczy stuknąć w przycisk zlokalizowany po lewej stronie ekranu, np. „Zamknij Safari” jeśli akurat tę aplikację otwieraliśmy.
  4. Aby ponownie wywołać wybrany przez nas program wystarczy ponownie dotknąć paska statusu i ponownie przeciągnąć trzema palcami w lewo.
  5. Gdybyśmy teraz chcieli zmienić aplikację wyświetlaną w widoku bocznym, to będąc właśnie w widoku bocznym musimy ponownie dotknąć paska statusu i ponownie przeciągnąć trzema palcami w lewo aby wywołać Przełącznik Programu Bocznego.

Na pierwszy rzut oka powyższy opis może wydawać się skomplikowany. Wystarczy jednak wziąć iPad do ręki aby przekonać się, że już po chwili korzystanie z tego rozwiązania staje się niemal odruchowe.