Podobno wśród obcokrajowców bliżej poznających Polaków, zdziwienie budzą zawsze dwie rzeczy – umiłowanie rozmów o polityce, oraz namiętne, żeby nie powiedzieć obsesyjne, sprawdzanie prognoz pogody. Pierwszej nie podejmuję się komentować, ale druga obserwacja wydaje się być całkiem trafna. Chyba nie znam rodaka, który nie miałby swojej ulubionej pogodowej aplikacji mobilnej, albo ulubionego prezentera prognoz meteorologicznych. Pewnie większość z nas prędzej odpuści początkowe, najważniejsze newsy, niż zrezygnuje z prognozy pogody emitowanej na końcu slotu informacyjnego. 😉 Gdyby jednak i tego było nam za mało, to śpieszę z informacją, jak możemy sobie włączyć dodatkowe automatyczne powiadomienia pogodowe.
Powyższe słowa oczywiście potraktujcie proszę z przymrużeniem oka, ponieważ powiadomienia pogodowe nie służą informowaniu o zmianie pogody, lecz stanowią one część automatycznego systemu bezpieczeństwa. Podobne alerty na pewno już nie raz otrzymaliście z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
RCB a Powiadomienia Pogodowe
Skoro otrzymujemy alerty RCB, to po co nam dodatkowe powiadomienia? Wg mnie powody są dwa. Przede wszystkim o wysyłce alertów RCB decydują ludzie. Ktoś po zapoznaniu się z informacjami meteo musi podjąć decyzję o przesłaniu ostrzeżeń, potem ona musi być przez kogoś innego zatwierdzona, a następnie wykonana. A to wszystko trwa. Powiadomienia z aplikacji Pogoda wysyłane są automatycznie, gdy tylko odpowiedni algorytm stwierdzi określone prawdopodobieństwo występowania zagrożeń meteorologicznych.
Kolejna różnica to zasięg działania. RCB działa tylko w Polsce. Powiadomienia z aplikacji Pogoda mogą nas ostrzegać wszędzie, w tym również za granicą. Sam w trakcie wakacji doświadczyłem takiej sytuacji.
Gdzie włączyć powiadomienia dla aplikacji Pogoda?
Do ustawień Powiadomień Pogodowych można dojść kilkoma ścieżkami.
- Pierwsza z nich polega na otwarciu aplikacji Pogoda, stuknięciu w znajdujący się w lewym dolnym rogu przycisk Lista Miejsc, a następnie w znajdujący się w lewym górnym rogu przycisk Więcej.
W wyświetlonym na ekranie Menu Kontekstowym odnajdziemy przycisk Powiadomienia, w który stukamy dwukrotnie.Gdy go aktywujemy, wyświetlony zostanie ekran ustawień powiadomień dla aplikacji Pogoda.
- W drugiej ścieżce otwieramy Ustawienia, a potem Powiadomienia. Na liście aplikacji odnajdujemy przycisk opisany jako Pogoda, i stukamy w niego dwukrotnie. Na koniec aktywujemy znajdujący się u dołu ekranu przycisk Ustawienia powiadomień (Pogoda).
Jakie powiadomienia włączyć?
Jak informuje samo Apple na ekranie ustawień powiadomień:
Aplikacja Pogoda może wysyłać Ci powiadomienia o intensywnych opadach deszczu i śniegu oraz określonych ważnych alertach pogodowych.
Jeśli włączysz powiadomienia o złych warunkach pogodowych, Apple może powiązać kraj lub region tych powiadomień z Twoim Apple ID.
Jest to warunek, który musimy zaakceptować jeśli chcemy korzystać z powiadomień pogodowych.
Na tym ekranie od razu możemy włączyć ustawienia powiadomień dla naszej bieżącej lokalizacji. Są to:
- Trudne warunki pogodowe
oraz - Opady (nast. godzina)
Możemy również, korzystając z listy naszych zapisanych lokalizacji, włączyć takie same powiadomienia dla każdej z nich. Może się jednak okazać, że aplikacja Pogoda akurat nie wspiera któregoś typu powiadomień w danej lokalizacji. Wtedy znajdziemy np. taki komunikat:
Powiadomienia o opadach w ciągu następnej godziny nie są dostępne w tym położeniu. Więcej informacji…
A gdy już wszystko sobie pozaznaczamy, wystarczy stuknąć w znajdujący się w prawym górnym rogu przycisk Gotowe.
O czym jeszcze należy pamiętać?
Na pewno o zajrzeniu do Ustawień Powiadomień, o których wspominałem w drugiej ścieżce dotarcia. W sekcji ZAWSZE DOSTARCZAJ NATYCHMIAST koniecznie musimy upewnić się, że dwie opcje – Alerty Krytyczne oraz Pilne Powiadomienia – są włączone.
Podsumowanie
Od tej pory, jeśli grozić nam będą jakieś nagłe zawirowania pogodowe, otrzymamy np. takie powiadomienie:
Emergency Alert, Προειδοποιητικό μήνυμα για το επόμενο 24 ωρο για πιθανά επικίνδυνα
καιρικά φαινόμενα (καταιγίδες, ραγδαίες βροχοπτώσεις ,κεραυνοί) στην περιοχή σας. Αποφύγετε άσκοπες μετακινήσεις κατά τη διάρκεια των έντονων φαινομένων και ακολουθείστε τις οδηγίες των Αρχών. Οδηγίες αυτοπροστασίας:
https://www.civilprotection.gr/el/entona-kairika-fainomena.
Warning message for the next 24h. Severe weather in your area possibly (storms, heavy rainfall, lightnings). Avoid unnecessary movement. Follow instructions by the Authorities. Protection guidelines:
https://www.civilprotection.gr/en/all-guidelines#!
W wolnym tłumaczeniu brzmi to mniej więcej tak:
Ostrzeżenie na najbliższe 24h. Prawdopodobnie w twojej okolicy wystąpią trudne warunki pogodowe (burze, ulewne deszcze, błyskawice). Unikaj niepotrzebnego przemieszczania się. Postępuj zgodnie z instrukcjami władz. Wytyczne dotyczące bezpieczeństwa znajdziesz na:
Ja właśnie takie powiadomienie otrzymałem, gdy ostatnio przebywałem za granicą. Oczywiście jeśli powiadomienie otrzymamy w Polsce, to pierwsza część komunikatu będzie w języku polskim.
UWAGA! Powiadomieniu o alercie pogodowym towarzyszy niezwykle głośny i przejmujący dźwięk. Gdy usłyszałem go po raz pierwszy, na prawdę się wystraszyłem. Między innymi dlatego, że akurat przebywałem w obszarze aktywnym sejsmicznie, a kilka dni wcześniej miało tam miejsce trzęsienie ziemi o sile 5,5 w skali Richtera. Pierwszy raz usłyszałem taki głośny i nieprzyjemny dźwięk generowany przez iPhone. Dodatkowo wrażenie spotęgował fakt, że powiadomienie przyszło od razu na dwa telefony – mój i Alicji. Co ciekawe, jak podaje samo Apple, alerty krytyczne pojawiają się na zablokowanym ekranie i są ogłaszane dźwiękiem nawet w trybie skupienia lub gdy iPhone jest wyciszony. Po prostu nie da się ich przegapić. Jeśli jeszcze ich nie słyszeliście, to zrozumiecie o czym piszę natychmiast, gdy tylko je usłyszycie po raz pierwszy.
Generalnie ze swej strony zachęcam do włączenia opisanych powiadomień, ponieważ nigdy nie możemy być pewni, czy kiedyś nam się nie przydadzą.
Jest jeszcze jedna różnica pomiędzy tymi alertami, a smsami od RCB. Te wiadomości przychodzą nawet w kilkugodzinnych odstępach czasu na numery u poszczególnych operatorów. Sam mam dwie karty w dwóch sieciach i najpierw dostaję na jedną, a druga otrzymuje smsa na przykład po dwóch godzinach. A ponieważ pogoda w miesiącach letnich potrafi zmienić się z minuty na minutę, kilka godzin w zupełności zabija użyteczność tych wiadomości.
Dzięki za ciekawy artykuł. Z ciekawości sobie włączę. Z tymi SMS z RCB to u mnie w 99% się nie sprawdzają.
To bardzo trafne spostrzeżenie Mateuszu. Też o różnych porach otrzymywałem powiadomienia na prywatny i służbowy numer, gdy miałem je u różnych operatorów∑.
A jeden z moich argumentów potwierdza ostatnia sytuacja, która miała miejsce w Białymstoku. Całe miasto objęte gołoledzią, ale nikt nie rozesłał alertów RCB.
A ja nawet miewałam tak, że mojej mamie dotarły alerty z RCB, natomiast mi już nie. Nieraz też tak bywało, że komuś z moich znajomych mieszkających w tym samym mieście co ja, dochodziły powiadomienia, a mi już nie. Także one też nie zawsze dochodzą.