Aktualizacja: iPhone i rozłączanie połączeń przyciskiem zasilania

Pamiętam to bardzo dokładnie. Pamiętam, bo poruszyło mnie to do żywego. Sprawa niby trywialna, ale jakże dla mnie istotna. Ważna na tyle, żeby przez kilka kolejnych lat powstrzymywać mnie przed zakupem nowszego modelu iPhone.

Pisząc TO, na myśli mam niemożność rozłączenia trwającego połączenia telefonicznego w nowym na on czas iPhone 6, poprzez naciśnięcie klawisza zasilania. To jeszcze nie był wielki dramat, ponieważ wtedy zmieniałem model telefonu co 2 lata, więc ze spokojem i nadzieją czekałem na iPhone 6S. Niestety, rok później ponownie przeżyłem rozczarowanie. Nadal rozłączanie rozmów telefonicznych nie było możliwe za pomocą przycisku zasilania.

I tak żyłem sobie z tą świadomością. Narzekałem na to wszem i wobec. Pisałem nawet o tym w którymś z numerów Mój Mac Magazyn. Ale co gorsze, odwlekałem zakup nowszego iPhone. W końcu jednak przesiadłem się na model sygnowany cyfrą 8 i nadal marudziłem. Za każdym razem gdy nie udawało mi się rozłączyć połączenia podwójnym stuknięciem dwoma palcami w ekran – złościłem się i kląłem pod nosem. Wyobraźcie więc sobie moje zdumienie, gdy pod jednym z moich nagrań na YouTube, w którym z resztą narzekam na opisany powyżej problem, Wojtek napisał mi że o co chodzi, bo przecież rozłączanie klawiszem zasilania działa…

No przecież, że od razu nie uwierzyłem. Ale jak sprawdziłem, to szczęka opadła mi do samej podłogi. I już pewnie nigdy się nie dowiem, czy tę funkcję wprowadziła któraś z kolejnych wersji iOS, czy po prostu zmieniło się jej działanie. Kiedyś, a i jeszcze dzisiaj na iPhone SE, trwające połączenie telefoniczne można było rozłączyć naciskając przycisk zasilania, bez odsuwania telefonu od ucha. Nowsze modele iPhone, napewno te od 7 wzwyż, musimy odsunąć od głowy i dopiero wtedy nacisnąć przycisk zasilania.

I to jest na prawdę niesamowite, jak bardzo może człowieka ucieszyć tak mała rzecz. Mam nadzieję, że jeśli wśród Was jest osoba tkwiąca tak jak ja w mylnym dotychczas przekonaniu, to słysząc taką informację, ucieszy się ona tak samo jak ja.

Aktualizacja

Po opublikowaniu powyższego tekstu, odezwało się do mnie kilka osób z informacją, że na ich telefonach rozłączanie jednym klawiszem nie działa. Byli to m.in. właściciele iPhone XR oraz XS. Jak się szybko okazało, opisany przeze mnie sposób działa tylko wtedy, gdy w telefonie wyłączona jest opcja automatycznego przełączania rozmowy na głośnik, po odsunięciu iPhone od ucha.
Tak więc teraz sami musicie zdecydować, na czym Wam bardziej zależy. A jeśli zdecydowalibyście się wyłączyć automatyczne przełączanie rozmowy na głośnik, to w tym celu musicie udać się do opcji Dźwięk, znajdującej się w ustawieniach VoiceOver, i przestawić tam opcję Autom. głośnik dla rozmów na „wyłączone”. Od tej pory będziecie mogli kończyć Wasze rozmowy telefoniczne jednym naciśnięciem przycisku zasilania.