iPhone i wygodne rozłączanie połączeń jedną ręką

Bardzo często znajdujemy się w sytuacji, gdy kończąc rozmowę telefoniczną, drugą dłoń mamy czymś zajętą. Trzymamy się uchwytu w komunikacji miejskiej, niesiemy zakupy, czy w przypadku osób niewidomych, trzymamy w drugiej ręce białą laskę lub pałąk od uprzęży psa przewodnika. W takich okolicznościach, jeśli to tylko możliwe, najczęściej mimo wszystko próbujemy użyć zajętej dłoni do rozłączenia połączenia albo kciukiem dłoni trzymającej iPhone staramy się stuknąć w przycisk Zakończ Połączenie.

Ustawienia VoiceOver na iPhone - Podświetlona opcja Autom. głośnik dla rozmów


Niestety, takie podejście ma kilka istotnych wad. W przypadku osób niemających problemów ze wzrokiem, stuknięcie w przycisk kończący połączenie kciukiem dłoni trzymającej telefon jest stosunkowo proste i łatwe. Jednak, gdy do okoła panuje hałas, osoba niewidoma nie zawsze ma pewność który przycisk aktywuje. Komunikaty VoiceOver mogą być skutecznie zagłuszane przez odgłosy otoczenia.

Z krótkiej sondy jaką przeprowadziłem w gronie znajomych osób niewidomych wynika, że właśnie z uwagi na brak pewności w co stukają na ekranie, w podobnej sytuacji zawsze korzystają z domyślnego gestu służącego do rozłączania połączeń, czyli podwójnego stuknięcia w ekran dwoma palcami. Oznacza to, że za każdym razem muszą wykorzystać do tego drugą dłoń, którą wcześniej muszą uwolnić od trzymanych uchwytów, białych lasek i innych przedmiotów.

Oczywiście istnieje rozwiązanie umożliwiające rozłączenie rozmowy telefonicznej na iPhone jedną ręką. I to tą samą, która trzyma telefon. Pisałem już o tym 3 lata temu we wpisie:
IPHONE I ROZŁĄCZANIE POŁĄCZEŃ PRZYCISKIEM ZASILANIA. Niestety, wpis o którym mowa pochodzi z roku 2019 i dotyczył iOS13. Nie wiem kiedy i co się zmieniło, ale opisany we wspomnianym wpisie sposób przestał działać na niektórych nowszych iPhone wyposażonych w Face ID. Na szczęście Apple nie zasypia gruszek w popiele i zaproponował nowy sposób kończenia połączeń. Co ciekawe, w modelach iPhone X oraz XS działają teraz oba sposoby.

Rozłączanie połączeń jedną ręką

Aby rozłączanie połączeń jedną ręką w ogóle działało, konieczne jest wyłączenie funkcji automatycznego przełączania się iPhone na głośnik, po odsunięciu go od ucha. Znajdziecie ją w lokalizacji Ustawienia, Dostępność, VoiceOver i Dźwięk. Należy tam wyłączyć opcję Autom. głośnik dla rozmów.

Od tej pory, gdy chcemy szybko rozłączyć rozmowę jedną ręką, wystarczy odsunąć iPhone od ucha i jednocześnie nacisnąć przycisk ciszej oraz przycisk zasilania.

Mam nadzieję, że podpowiedź Wam się przyda, co najmniej tak jak mnie. Możecie też napisać w komentarzach, na jakich modelach iPhone działa Wam pierwszy sposób, a na jakich drugi.