Irytujące grupowanie treści na stronach internetowych na Mac OS X – Twój pierwszy kęs

Wielu świeżo upieczonych użytkowników VoiceOver na Mac OS X, narzeka przy korzystaniu z Szybkiej Nawigacji na bardzo irytujące grupowanie różnych elementów na stronach internetowych. Tak więc dziś w ramach cyklu Twój Pierwszy Kęs rozprawimy się z tym problemem. Zacznijmy jednak od wyjaśnienia samego zjawiska.

Mówiąc obrazowo, grupowanie wspomnianych elementów wygląda tak, że aby w trybie Szybkiej Nawigacji móc skorzystać z części np. linków czy przycisków należy najpierw wejść w interakcję z daną grupą, która je gromadzi. W praktyce taką grupą jest najczęściej jakiś odrębny blok treści na stronie. Przykładowo na witrynie www.tyflopodcast.net, VoiceOver w odrębnych grupach zamknął wszystkie odnośniki służące do pobierania podcastów, wraz z informacją o liczbie samych pobrań. Teraz gdy użytkownik VoiceOver chce pobrać podcast musi najpierw wejść w interakcję z konkretną grupą i dopiero jak gdyby z jej wnętrza może skorzystać z odnośnika do pobrania audycji.

Oczywiście tak robi tylko nieświadomy użytkownik VoiceOver. 😉 Świadomy, lub ten który właśnie przesiadł się z Windows ,korzysta z poniższej instrukcji i wyłącza irytujące grupowanie elementów na stronach internetowych.

Wyłączanie grupowania elementów

  1. Otwieramy Narzędzie VoiceOver z poziomu Findera lub po prostu naciskając skrót klawiszowy FN+Ctrl+Option+F8.
  2. Z pośród kategorii ustawień wybieramy Nawigację a w niej aktywujemy zakładkę o nazwie „Rzecz Odbierająca Polecenia z Klawiatury”.
  3. Tabulatorem przechodzimy na pierwszą opcję Nawigacja Po Grupach i domyślne ustawienie „Standardowe” zamieniamy na „Ignoruj grupy”.

Od tej pory VoiceOver w trybie Szybkiej Nawigacji będzie nam oznajmiał różne elementy na stronach internetowych w takiej samej kolejności jak NVDA czy JAWS w środowisku Windows.

Szczególnie na początku naszej przygody ze środowiskiem Mac OS X warto jest wyłączyć sobie grupowanie elementów. Powód takiego zabiegu jest bardzo prosty. Zanim przyzwyczaimy się do korzystania ze wszystkich dobrodziejstw VoiceOver i zanim zrozumiemy zupełnie odmienną filozofię działania tego czytnika ekranu, będziemy często i długo szukać różnych informacji na stronach internetowych, które po prostu będą przed nami schowane w grupach.

Nieco później warto jest ustawić sobie włączanie i wyłączanie grupowania jako jednej z czynności o czym pisałem m.in. we wpisie Konfigurowanie Czynności w VoiceOver na Mac OS X. Korzystanie z grupowania elementów na pewno docenią miłośnicy forów internetowych. Ale o tym to już najlepiej przekonać się osobiście.

Jeśli mielibyście jakieś pytania lub propozycje na kolejne wpisy tego typu, dajcie proszę znać w komentarzach lub na mojego maila.