Jak pakować pliki i foldery w systemie macOS? – Twój Pierwszy Kęs

Pytanie to wraca do mnie jak bumerang. Odpowiedź na nie jest tak banalna, że dawno temu postanowiłem sobie w ogóle nie pisać na ten temat. Sądząc jednak po kolejnych zapytaniach, problem gdzieś jest, a ja nie bardzo wiem gdzie.

Jedynym wnioskiem do jakiego doszedłem to ten, że nowi użytkownicy środowiska macOS początkowo demonizują ten system, i wywołaniu każdej, nawet najprostszej operacji, przypisują jakieś strasznie skomplikowane działania. Tymczasem, że tak się kolokwialnie wyrażę, macOS stoi frontem do klienta… 😉 Jak więc wygląda to całe pakowanie?

Kompresja / Pakowanie / Archiwizowanie plików i folderów

  1. W Finder ustawiamy fokus VoiceOver na wybranym pliku lub katalogu.
  2. Naciskamy skrót klawiszowy VO+Shift+m i na wyświetlonej liście opcji, ustawiamy fokus VoiceOver na pozycji Kompresuj „nazwa pliku lub folderu”.
  3. Naciskamy Enter i voila.

W bieżącym katalogu pojawił nam się nowy, spakowany plik z rozszerzeniem zip. Proste, prawda? W systemie macOS zaimplementowany jest paker z którego możecie korzystać natychmiast, jak tylko po raz pierwszy uruchomicie system macOS. Nie musicie niczego specjalnie doinstalowywać. A uprzedzając pytania o rozpakowywanie, dodam że wystarczy otworzyć taki skompresowany plik, np. poprzez skrót Command+o, aby system macOS automatycznie go rozpakował.

Oczywiście gdybyście chcieli pakować pliki i foldery w innych standardach niż domyślny zip, to już sami musicie się zatroszczyć o jakąś aplikację do kompresji w formatach RAR czy 7z. Na szczęście w MacAppstore znajdziecie ich całkiem sporo. A jeśli mielibyście jakieś pytania lub propozycje na kolejne wpisy tego typu, dajcie proszę znać w komentarzach lub na mojego maila.

3 komentarzy na temat “Jak pakować pliki i foldery w systemie macOS? – Twój Pierwszy Kęs

Możliwość komentowania jest wyłączona