Jak z VoiceOver obliczyć napiwek na Apple Watch

Jakiś czas temu na Facebooku odbyłem niezwykle interesującą dyskusję, z której pozostał mi jeden wniosek – Polacy nie są fanami dodawania napiwków, do rachunków płaconych w restauracjach. Powodów takiego stanu rzeczy przytoczono kilka, ale ponieważ sam zazwyczaj napiwki zostawiam, postanowiłem w Mojej Szufladzie opisać nową funkcję Apple Watch, ułatwiającą obliczanie wysokości tego małego dodatku za obsługę.

Zrzut ekranu z Apple Watch - Okno Kalkulatora z wpisaną liczbą 256 i podświetlonym przyciskiem Napiwek.


I tak jak zwykle, gdy sami płacimy rachunek, nie mamy problemu z określeniem wysokości wspomnianego napiwku – zwyczajowo jest to 10 do 15%, to jednak problem pojawia się w momencie, gdy jakąś kwotę dzielimy na większą ilość osób biesiadujących przy jednym stole. Wtedy z pomocą może nam przyjść nowa aplikacja Kalkulator, która pojawiła się w szóstej wersji systemu watchOS.

Gdy uruchomimy Kalkulator, z wyglądu przypomina on wiele innych, podobnych aplikacji. Jednak przy pierwszym użyciu Kalkulatora, obliczanie wysokości napiwku, nie zawsze od razu jest dostępna. Ale po kolei.

  • Zaczynamy od wpisania z klawiatury numerycznej kwotę otrzymanego rachunku.
  • Teraz stukamy w przycisk zlokalizowany nad cyfrą 9.
    Jeśli VoiceOver anonsuje go jako „%”, to należy wykonać gest Force Touch (Nacisnąć i przytrzymać ekran), aby wywołać Menu, i tam stuknąć w przycisk Napiwek. Od tej pory przycisk nad cyfrą 9, VoiceOver anonsował będzie jako „%zł” – czyli Napiwek. Jeśli VO oznajmia go już poprawnie, to możecie w niego śmiało stuknąć.
  • Po tej operacji na ekranie pojawi się okno z kwotą naszego rachunku, suwak z ilością procentów napiwku, suwak ze zmianą ilości osób, oraz łączna kwota rachunku z doliczonym napiwkiem.
    Domyślnie suwak wysokości napiwku ustawiony jest na 10% a suwak osób na 1. VoiceOver automatycznie odczytuje również wysokość samego napiwku.
    Wartość suwaków zwiększamy przeciągając palcem w górę, a zmniejszamy przeciągając w dół.
  • Tak więc jeśli razem z trójką znajomych wybiorę się do knajpy i pod koniec wieczoru dostaniemy rachunek na np. 256 PLN, to nie zmieniając wysokości napiwku, zwiększę jedynie ilość osób na suwaku do 4, a to z kolei sprawi że na ekranie zegarka wyświetli się informacja, że napiwek wynosi 25,60 PLN, a każdy z nas ma do zapłaty 70,40 PLN.

Zrzut ekranu z Apple Watch - Okno wyliczenia napiwku z podświetloną kwotą za jedną osobę.

Do powyższego opisu koniecznie muszę dodać jednak dwie uwagi. Po pierwsze, wyliczenia napiwków z Apple Watch sprawdzą się tylko wtedy, gdy ze znajomymi zrzucamy się po równo na cały rachunek. Jeśli będziemy rozliczać się co do grosza, kto co zjadł, i co wypił, to nadal musicie obliczać wysokość napiwków indywidualnie.
Druga uwaga dotyczy VoiceOver, który w aktualnej wersji watchOS nie odczytuje zmian, jakich dokonujemy na suwakach. Ja to obchodzę stukając w przycisk Anuluj, a następnie ponownie w „%zł”. Aplikacja zapamiętuje wprowadzone wartości, a VoiceOver już je odczytuje prawidłowo.

Oczywiście w tym miejscu nikogo nie będę przekonywał do tego aby płacić napiwki, ale już nie raz i nie dwa byłem w sytuacji, gdy w ruch szły telefony, kalkulatory i dokonywano karkołomnych wyliczeń. Teraz, jeśli tylko dysponujemy Apple Watch na nadgarstku, wyliczenie wysokości napiwku i podzielenie się kwotą rachunku jest dziecinnie proste. Jak zwykle zachęcam do testowania oraz do dzielenia się wrażeniami i opiniami.