Podobno Polacy to jeden z najchętniej sprawdzających prognozy pogody narodów na świecie. I chyba coś w tym jest, bo w okół mnie nie ma nikogo, kto nie wiedziałby jaką pogodę zapowiadają na jutro. Jednak w kontekście osób niewidomych, lub bardzo słabo widzących, niemogących mimochodem rzucić okiem za okno, aplikacje podające nie tyle prognozy, co aktualne warunki meteorologiczne, są niezwykle przydatne. A najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem tego typu, z jakim się dotychczas spotkałem, są komplikacje pogodowe na Apple Watch.
Ponieważ coraz więcej osób posiada Apple Watch, a ja coraz częściej pytany jestem jakie komplikacje powinniście sobie ustawić na tarczy zegarka, dziś polecę Wam garść tych pogodowych.
Zanim jednak opiszę kilka z nich, powinniście poznać ich ograniczenia.
Po pierwsze, występowanie poszczególnych komplikacji zależy od konkretnych tarcz. Mówiąc inaczej, nie wszystkie z opisanych komplikacji dostępne będą na każdej z tarcz. Czyli jeśli upatrzycie sobie jakąś konkretną tarczę, to może się okazać, że np. nie występuje na niej komplikacja Warunki Pogodowe, na której akurat Wam zależy.
Po drugie, informacja wyświetlana na komplikacji dotyczy tylko Waszej bieżącej lokalizacji. Więc jeśli chcecie poznać warunki pogodowe np. w Alice Springs w Australii, to będziecie musieli w tym celu sięgnąć po waszego iPhone, lub po prostu zapytać o nie Siri.
Komplikacje Pogodowe
- Pogoda – Jest to najstarsza, i najbardziej podstawowa komplikacja. Gdy umieścimy ją na tarczy, VoiceOver anonsował nam będzie aktualną temperaturę powietrza w cieniu, oraz warunki pogodowe w rodzaju: trochę chmur, mgła, zachmurzenie, słonecznie itp. itd. Przykładowo aktualnie VO oznajmia mi: Trochę chmur, 14 stopni.
- Pogoda / Temperatura – Jest to komplikacja, która pojawiła się wraz z systemem watchOS 6. Pomimo że anonsowana jest przez VoiceOver na liście komplikacji jako Pogoda, to alfabetycznie umieszczona została pod literą T, jako Temperatura. I nie bez przyczyny, ponieważ VO odczytuje prezentowane przez nią informację np. tak:
14, min. 12 stopni, max. 17 stopni, 40%.
Co generalnie oznacza, że aktualnie temperatura wynosi 14 stopni, że minimalna w ciągu dnia to 12, a maksymalna 17. Z kolei 40% to aktualny procent maksymalnej temperatury. Jak dla mnie jest to za dużo i niepotrzebnych informacji, dlatego ja nie używam akurat tej komplikacji. - Warunki Pogodowe – Jak sama nazwa wskazuje, są to osobne informacje dotyczące aktualnych warunków pogodowych, np.: słonecznie, ładnie, mgła, trochę chmur itp. itd.
- Wiatr – Tu również brak niespodzianek. Z tej komplikacji dowiemy się, z jaką prędkością, i z którego kierunku aktualnie wieje wiatr. I tak na przykład, aktualnie VoiceOver anonsuje mi: Południe, 16 km/h.
Tu jednak od razu podpowiem, że VO nie wszędzie tak samo odczytuje tę komplikację. Np. na tarczy Infograf Modułowy, VoiceOver czyta mi tę samą informację jako:
S 16 km h
To oczywiście wina słowników VO, ale jak na razie nikt tego nie poprawił, więc jeśli będziecie chcieli używać komplikacji podającej prędkość wiatru, to warto to wziąć pod uwagę. - Deszcz – Komplikacja ta podaje jedynie wartość procentową prawdopodobieństwa wystąpienia opadów deszczu w Waszej bieżącej lokalizacji. U mnie VoiceOver aktualnie anonsuje 0%, ale dotychczasowe doświadczenie pokazuje, że gdy w mojej lokalizacji komplikacja wyświetli 10%, to wiatr niesie pojedyncze krople, 20% oznacza lekką mżawkę, a od 30% deszcz pada równo, zwiększając swą intensywność wraz z ilością procentów prezentowanych na komplikacji.
- Indeks UV – Po tę komplikację sięgam jedynie w trakcie pobytu na wakacjach w ciepłych krajach, czyli tam gdzie nie jestem przyzwyczajony do prawidłowego odczuwania, a przez to poprawnej oceny oddziaływania słońca, a dokładnie to promieniowania UV. Zadaniem komplikacji jest podawanie nam indeksu UV. Im wyższy indeks, tym mocniejsze oddziaływanie promieni UV. Jest to istotne, ponieważ w Grecji czy Hiszpanii, nawet przy zachmurzonym niebie indeks UV może wynieść 1, co bywa groźne dla niezabezpieczonej skóry. Dlatego ja wychodząc na dłużej poza budynki, zawsze sprawdzam indeks UV i odpowiednio chronię skórę.
- Wsch / Zach Słońca – Jest to komplikacja luźno związana z pogodą, ale u mnie na tarczy zegarka pojawia się zamiennie z Indeksem UV. Będąc osobą zupełnie niewidomą, chcę wiedzieć kiedy danego dnia zachodzi lub wschodzi słońce. Osobiście wykorzystuję tę wiedzę głównie po to, aby wiedzieć kiedy w domu lub na klatce schodowej zapalić światło psu, czy odwiedzającym mnie gościom, albo aby otwierając komuś drzwi mieszkania, nie robić tego po ciemku, co wyglądałoby conajmniej dziwnie.
W moim korzystaniu z komplikacji pogodowych najbardziej sprawdza się zestawienie informacji z komplikacji Pogoda (wersja łącząca warunki pogodowe z temperaturą), Wiatr oraz Deszcz. Gdy korzystałem tylko z termometru pogodowego za oknem, nie raz i nie dwa wpuściłem się w maliny, bazując jedynie na temperaturze. Dopiero teraz, gdy mogę zestawić prędkość wiatru i temperaturę, doskonale wiem jak dobrać wierzchnie okrycie. Przykładowo, idąc dzisiaj z psem na spacer, termometr pokazał mi 17 stopni. Wcześniej wziąłbym jedynie jakąś bluzę i wyszedł z domu. Ale gdy zobaczyłem, że wiatr wieje z prędkością 20 km/h, to wziąłem ze sobą wiatrówkę, która znacznie lepiej odpowiadała warunkom atmosferycznym.
Generalnie ze swej strony polecam korzystanie z komplikacji pogodowych na Apple Watch. Nawet jeśli nie chcecie ich mieć na domyślnej tarczy, to warto sobie stworzyć obok inną, osobną tarczę, wyposażoną w komplet komplikacji pogodowych. Wtedy wystarczy przeciągnąć dwoma palcami w poprzek ekranu, aby domyślną tarczę przestawić na tę pogodową, i wygodnie zapoznać się z jej wszystkimi wskazaniami.