Ładujemy Macbooka do pełna

Od jakiegoś czasu Apple w trosce o baterie naszych urządzeń, do swoich systemów operacyjnych wprowadziło funkcję o nazwie: Zoptymalizowane ładowanie baterii. Zgodnie z jej działaniem, baterie iPhone, iPadów i Macbooków, ładowane są jedynie do poziomu 80%. Można tę funkcję oczywiście wyłączyć z poziomu Ustawień lub Preferencji. Osobiście jednak tego nie zalecam. Jej działanie rzeczywiście wydłuża żywotność baterii. Za to chciałbym Wam dziś podpowiedzieć, jak jednorazowo zmusić Macbooka do pełnego naładowania.

Widok rozwiniętego statusu baterii z fokusem VoiceOver na opcji: Ładuj całkowicie teraz

Wychodząc z domu z jakimkolwiek urządzeniem elektronicznym, szczególnie przed jakąś dłuższą podróżą, chcemy mieć pewność, że zabierzemy ze sobą również w pełni naładowane baterie. Pewnie właśnie dlatego otrzymałem kilka zapytań od osób, które niedawno weszły w posiadanie komputera Apple. Pytania brzmiały tak samo: Jak zmusić Macbooka do pełnego naładowania? A że kwestia jest banalna, poniżej odpowiadam.

Wymuszanie pełnego naładowania Macbooka

 1. Korzystając z VoiceOver, wchodzimy w dodatkowe Manu naciskając VO + dwukrotnie klawisz m.
 2. Ustawiamy fokus VO na ikonie statusu baterii, i rozwijamy go klikając raz, tj. naciskamy VO + Spacja.
 3. Trzymając klawisz VO, strzałką w dół schodzimy na przycisk: Ładuj całkowicie teraz, i aktywujemy go, ponownie naciskając VO + Spacja.

I to by było na tyle. 😉 Jak informuje Apple: „Funkcja Zoptymalizowane ładowanie baterii jest domyślnie włączona podczas konfigurowania komputera Mac lub po uaktualnieniu do systemu macOS Big Sur lub nowszym”, dlatego warto wiedzieć, jak przynajmniej od czasu do czasu ją zdezaktywować.

A jeśli mielibyście jakieś pytania lub propozycje na kolejne wpisy tego typu, dajcie proszę znać w komentarzach lub na mojego maila.

Twój Pierwszy Kęs

Więcej informacji na temat komputerów Apple, ich dostępności i podpowiedzi jak sobie z nimi radzić na starcie, znajdziecie w zakładce:
Twój Pierwszy Kęs

8 komentarzy na temat “Ładujemy Macbooka do pełna

 1. Ciekawy artykół jak zawsze. Ciekawa jestem Piotrze czy jak masz możliwość to czy masz ciągle podpiętego macbooka do prądu, czy z chwilą gdy się naładuje go odpinasz? Wiem, że zdania są na ten temat podzielone, ale chciałam znać wiedzieć jakie są twoje zwyczaje jako tego bardzo doświadczonego już użytkownika.
  Pozdrawiam

 2. Dzięki za artykuł. Myślę że całkiem przydatny i potrzebny.

  To teraz może ładowanie do pełna urządzeń mobilnych? Słuchawki AirPods, zegarek Apple Watch, iPhone i iPad? Taki wpis również byłby niegłupi.:)

 3. Piotrze, a jak będę miała podpiętego pod ładowanie MacBooka cały czas to czy to nie uszkodzi mi baterii? Bo zastanawiam się co lepiej zrobić, czy mieć go podpiętego podładowanie cały czas, czy raczej go odłączyć, kiedy jest taka możliwość.

 4. Opinie są podzielone z naciskiem na to, żeby nie trzymać kompa cały czas w ładowaniu. Ja jednak dość często utrzymuję połączenie online dla kilku osób przez kilka godzin i nie mogę sobie pozwolić na blackout. Ale to jedyny powód.

 5. A ja polecam aplikację ALDnete. Koszt mniejwięcej 100 złotych, a mozna osbei ustawić fajnie limity ładowania i inne rzeczy. Kiedyś może nagram o niej jakiś podcast

Możliwość komentowania jest wyłączona