Loadstone GPS

W ostatnich latach dość głośno zrobiło się o nawigacji GPS. Coraz więcej kierowców, na razie głównie taksówkarzy i dostawców używa nawigacji satelitarnej. Coraz częściej ludzie sięgają po GPS i wykorzystują go przy turystyce pieszej. Chciałbym tu napisać o nawigacji, która zdążyła się już zakraść do naszych telefonów komórkowych i która ogromnie pomaga osobom niewidomym i słabo widzącym. Jeśli posiadasz udźwiękowioną komórkę programem Mobile Speak lub Talks to poniższy tekst powinien cię zainteresować.


Skąd wziąć odbiornik GPS?

Na rynku są już modele telefonów z wbudowanymi odbiornikami GPS, np. Nokia N95. W tym telefonie całe oprogramowanie zostało odpowiednio zmodyfikowane i przystosowane tak aby użytkownik bez kłopotu mógł korzystać z różnych rozwiązań programowych czy to do nawigacji pieszej czy samochodowej. Niestety, zarówno ten model telefonu jak i oprogramowanie dla niego np. TomTom Mobile, WayFinder czy oryginalne oprogramowanie noki są dość drogie. Najprostszym i najtańszym sposobem posiadania pieszej nawigacji GPS jest nabycie odpowiedniego telefonu z systemem operacyjnym Symbian, odbiornika GPS łączącego się z telefonem przez bluetooth i zainstalowanie darmowego programu loadstone. kupując wszystko na wolnym rynku możemy się zmieścić nawet w 700 zł. Jeśli nasz operator w formie promocji zaoferuje nam odpowiedni telefon za kilka złotych to koszty ograniczą się do nabycia samego odbiornika GPS a ich ceny zaczynają się od 200 zł. Jeśli telefon posiada osoba niewidoma lub słabo widząca z jednym z programów udźwiękawiających, bardzo dobrą inwestycją jest nabycie bezprzewodowego zestawu słuchawkowego. Taka bezprzewodowa słuchawka zapewnia bezproblemowy odbiór komunikatów z telefonu nawet w dużym zgiełku ulicznym. Koszt takich zestawów zaczyna się od 100 zł.

Mamy telefon, mamy odbiornik, zainstalowaną najnowszą wersję Loadstone. Co dalej?

Cechą charakterystyczną Loadstone jest to, że ten program nie posiada żadnych własnych map. Każdy użytkownik tworzy sobie swoje trasy, sieć punktów, które będą jego punktami odniesienia i będą stanowiły jego mapę. Innymi słowy, muszę co najmniej raz znaleźć się w danym miejscu, by je zaznaczyć w Loadstone i aby później z każdego miejsca na świecie móc trafić w ten konkretny punkt. Oczywiście jest na świecie i w polsce bardzo wielu użytkowników Loadstone, którzy postanowili dzielić się swoimi punktami. W ten sposób, wybierając się np. z wizytą do Ustronia Morskiego mogę sobie pobrać z internetu odpowiedni zestaw punktów znajdujących się na terenie tego miasta. Każdy zaznaczony punkt można opisać, tzn. nadać mu nazwę opisową, która będzie dla nas i ewentualnie innych użytkowników Loadstone zawierała odpowiednią ilość informacji, np. „Dworzec PKP Katowice, wejście od pl. Andrzeja”. Punktów dla polski można szukać na polskiej stronie Loadstone.

Jak to wygląda w praktyce?Jadąc autobusem, na każdym przystanku zaznaczam sobie jeden punkt i opisuję go. Jadąc tamtędy następnym razem jestem informowany przez mój telefon do jakiego przystanku się zbliżam i wiem gdzie mam wysiąść. Po krótkim czasie, mam już w ten sposób opisane większość przystanków w mieście. Wybierając się z kimś do knajpy, sklepu lub jakiegoś urzędu, przed wejściem do niego zaznaczam punkt. Następnym razem już nie muszę nikogo fatygować ze sobą, trafię tam sam. Idąc z psem do lasu stawiam punkty na skrzyżowaniach leśnych duktów. Teraz wyprawa do lasu przestaje być wyprawą a jest tylko poobiednim spacerem.

Dlaczego o tym piszę?

Wiele osób z wadami wzroku słyszało o urządzeniu o nazwie Nawigator. Robi ono dokładnie to samo co komórka z Loadstone. Po co więc takie cudowanie? Głównie dlatego, że ktoś kto już posiada udźwiękowiony telefon nie musi wydawać kilku tysięcy złotych na nawigatora a może sobie sprawić zwykły odbiornik GPS za złotych kilkaset i mieć porównywalne technologicznie urządzenie. Nie rozstrzygam w tym miejscu które z tych rozwiązań jest lepsze. Zarówno jedno jak i drugie ma swoich zwolenników jak i przeciwników. W internecie istnieje lista dyskusyjna użytkowników Loadstone gdzie można się dopytać o różne szczegóły i detale jak np. jaki odbiornik kupić, z jakimi telefonami współpracuje loadstone, jak go zainstalować czy jak dokładnie obsługiwać ten program.

Odpowiednie odnośniki do witryn Loadstone i Loadstone Polska, na której m.in. znajdziesz informacje o liście dyskusyjnej Loadstone umieściłem po prawej stronie. Jeśli chcesz się dowiedzieć czym jest GPS, czyli Global Positioning System, jak działa, z jaką dokładnością i zechcesz poznać inne szczegóły techniczne polecam Google.

W chwili gdy piszę te słowa, używam nawigacji Gps już pół roku. Wykorzystuję ją do nawigacji pieszej i w komunikacji miejskiej. W tej chwili nie martwię się tym na którym przystanku mam wysiąść, w którą bramę wejść czy jak znaleźć ten pub w którym byłem ostatnio ze znajomymi. Wszystko dzięki odbiornikowi GPS i darmowemu programowi Loadstone. Jeśli masz jakieś pytania dot. Loadstone zapraszam na listę dyskusyjną.