Jakiś czas temu zostałem poproszony, abym nieco przybliżył sposób w jaki korzystam z osobistej asystentki Alexa. A ponieważ właśnie stuknęło jej okrągłe 10 lat, to nadarzyła się idealna okazja ku temu.
Sam nie jestem jakimś super użytkownikiem asystentów głosowych, ale Alexa towarzyszy mi od lat – dosłownie każdego dnia. Uważam ją także za najlepiej działające tego typu rozwiązanie na rynku. W sieci można znaleźć dosłownie tysiące jej niszowych zastosowań, o których nie mam bladego pojęcia, i z których nigdy nie skorzystam. Sam używam Alexy do konkretnych, potrzebnych mi rzeczy, więc tylko o nich dziś napisze.
Wprowadzenie
Alexa jest asystentem głosowym, stworzonym przez firmę Amazon. Działa na bardzo wielu urządzeniach. Od najmniejszych głośników Echo Pop za 100 zł, przez cały wachlarz modeli serii Amazon Echo, przez głośniki firmy Sonos, aż po aplikacje działające na smartfonach, tabletach i telewizorach. Z asystentki korzysta się głównie głosowo, choć można ją także obsługiwać przez ekrany dotykowe obecne na niektórych głośnikach, a także poprzez dedykowaną aplikację mobilną. Do dyspozycji mamy kilka języków, wśród których jednak nie znajdziemy polskiego. Pewnie dlatego nadal nie jest ona zbyt popularna w naszym kraju. Ja z asystentką komunikuję się w języku angielskim i niemieckim. Na szczęście Alexa umożliwia ustawienie dwóch języków do jej obsługi.
Ponieważ pytany byłem o najczęściej wykorzystywane polecenia, to poniżej postaram się przedstawić te, których regularnie używam codziennie.
1. Rutyna na dzień dobry
Zwykle, gdy rutynowo rozpoczynam dzień, przygotowuję sobie kawę, to w międzyczasie odzywam się do mojej asystentki mówiąc:
Alexa, Start my day (ang. rozpocznij mój dzień). W ten sposób uruchamiam tzw. rutynę.
Rutyny przypominają nieco Skróty w systemach Apple. Z jednej strony możemy za ich pomocą samodzielnie zaprogramować pewne działania i ich sekwencje. W podanym powyżej przykładzie połączonych mamy kilka następujących po sobie akcji:
- Która godzina?
- Jaki mamy dziś dzień?
- Czy mam jakieś zaplanowane na dziś wydarzenia?
- Podaj prognozę pogody.
Z drugiej strony możemy z poziomu aplikacji mobilnej dodać wiele dostępnych tam Rutyn, które są zestawem predefiniowanych akcji. Na przykład Rutyny, która rozpoznaje określony dźwięk i informuje nas o tym powiadomieniem. Dzięki temu możemy używać Alexy jako elektronicznej niani, zdalnie odezwać się przez głośnik do naszego psa, aby uspokoić jego głośne szczekanie, czy dowiedzieć się, że pralka wydała komunikat dźwiękowy oznaczający koniec prania. A takich rutyn są setki, więc możliwości zastosowań Alexy rosną wykładniczo.
2. Alarmy
Choć cały czas na ręku noszę zegarek, to regularnie wykorzystuję Alexę do ustawiania różnego typu alarmów i timerów. Ustawiam alarmy jednokrotne, powtarzające się codziennie albo takie, które odezwą się o konkretnej porze dnia, lub za określony czas.
Na podobnej zasadzie używamy timerów. I piszę w liczbie mnogiej, ponieważ to Alicja najczęściej korzysta z nich w kuchni. Ustawia albo jeden timer odliczający upływ czasu na przykład pieczenia, albo kilka jednocześnie, aby otrzymać informacje o gotowości różnych produktów. W tej drugiej sytuacji wystarczy powiedzieć na przykład:
Alexa, start timer eggs for 3 minute’s (ang. ustaw timer jajka na 3 minuty). Gdy użyjemy kilku podobnych komend, to na bieżąco będziemy informowani, gdy będą kończyły się czasy dla poszczególnych akcji. Oczywiście w każdej chwili możemy zapytać asystentkę, na jakim etapie odliczania jest nasz timer.
3. Przypomnienia i kalendarze
Obsługa przypomnień jest chyba najczęściej wykorzystywaną przeze mnie funkcją asystentki. Generalnie mam tak, że jak czegoś nie zapiszę, to o tym prędzej czy później zapomnę. Dlatego możliwość rzucenia w przestrzeń komendy:
Alexa, remind me about… (ang. przypomnij mi o…), oszczędza mi na co dzień wiele kłopotów. Przy czym używam Alexy do przypominania bieżących, prywatnych kwestii. O zrobieniu czegoś, zadzwonieniu do kogoś, obejrzeniu programu w TV itp. Do Przypomnień związanych z pracą używam Siri, która od razu synchronizuje się z kalendarzem.
W podobny sposób tworzę listę zakupową. Wystarczy, że powiem:
Alexa, add food for a dog to the shopping list (ang. dodaj karmę dla psa do listy zakupów), aby kolejna pozycja zakupowa mi nie umknęła. A gdy przychodzi czas robienia sprawunków mówię tylko:
Alexa, read me the shopping list (ang. przeczytaj mi listę zakupów).
Podobnie korzystam z kalendarza. Głosowo dodaję do niego prywatne wydarzenia. Przykładowo mówię:
Alexa, add to my calendar the hairdresser for tomorrow at 1 pm (ang. dodaj do mojego kalendarza wizytę u fryzjera na jutro na pierwszą popołudniu). A później, co już mogliście usłyszeć w powyższej Rutynie, głosowo sprawdzam co mam zaplanowane na dany dzień. Oczywiście mogę to sprawdzić także w każdej innej chwili, albo poprosić asystentkę, aby odpowiednio wcześniej przypomniała mi o danym wydarzeniu.
4. Języki obce
Bardzo często korzystam również z doraźnych tłumaczeń. Gdy trafiam na jakieś słowo, którego nie znam i nie rozumiem, wystarczy, że wypowiem coś w rodzaju:
Alexa, how is in Polish brush cutter? (ang. jak jest po polsku wykaszarka?) albo
Alexa, How do you say in Polish brush cutter? (ang. jak po polsku powiesz wykaszarka?).
Zdarza mi się również prosić asystentkę o przeliterowanie jakiegoś słowa, którego pisowni nie znam. I tak na przykład mogę powiedzieć:
Alexa, spell pronunciation (ang. przeliteruj pronunciation).
5. Pogoda
Wiecie już, że codzienna Rutyna anonsuje mi prognozę pogody. Jednak w ciągu dnia także regularnie sprawdzam aktualne warunki pogodowe. Pytam na przykład o takie rzeczy jak:
- Jaka jest obecnie siła wiatru?
- Czy wieczorem będzie padać?
- Jakie są szanse na deszcz?
- Jaka jutro będzie pogoda?
- Jaka jest wilgotność powietrza?
- Jaka jest obecnie temperatura na zewnątrz?
- Jaka jest obecnie temperatura w mieszkaniu?
Tak, większość nowszych głośników Alexy posiada wbudowane termometry. Dlatego bez problemu głosowo mogę sprawdzić jaką mam temperaturę w kuchni, salonie czy pokoju do pracy. Oczywiście w każdym z tych pomieszczeń musi znajdować się przynajmniej jeden głośnik z takim czujnikiem.
Warunki atmosferyczne możemy sprawdzać także w innych interesujących nas lokalizacjach. W miejscach do których się wybieramy, czy w których mieszka nasza rodzina i znajomi. W ten sam sposób sprawdzam aktualną strefę czasową, aby nie zadzwonić do kogoś zbyt późno lub za wcześnie.
Co ciekawe, Alexa może nam nawet powiedzieć, jak aktualnie przedstawia się sytuacja na drodze w naszej okolicy. Domyślnie musimy ustawić w aplikacji jakieś miejsce docelowe, aby asystentka wiedziała na jakim obszarze sprawdzać ruch uliczny. Można wskazać na przykład miejsce pracy lub najbliższy dworzec komunikacji publicznej, aby dowiedzieć się czy warto wyjść wcześniej z domu.
6. Multimedia
Obok przypomnień, słuchanie radia jest najczęstszym powodem mojego odzywania się do asystentki. Wystarczy abym powiedział jej na przykład:
Alexa, play radio 357 on TuneIn (ang. graj radio 357 w TuneiN), albo
Alexa, Spiel Radio Katowice auf TuneIn (niem. odtwórz radio Katowice w TuneIn). I to jest główny powód korzystania przeze mnie z dwóch języków do obsługi asystentki. Po prostu część polskich nazw, w szczególności miast, jest lepiej rozumiana po niemiecku.
Jak pewnie zwróciliście uwagę, słuchając radia korzystam z serwisu TuneIn, który mam sparowany z aplikacją Alexa. W ten sam sposób możemy sparować Spotify i Apple Music. Wtedy dysponując większymi głośnikami, możemy bardzo przyjemnie i wygodnie słuchać nie tylko muzyki, ale także radia i podcastów.
Oczywiście głosowo możemy sterować głośnością i odtwarzaniem. Wybierać kolejny i wcześniejszy utwór, włączać playlisty czy funkcję losowego odtwarzania. A gdybyśmy nie chcieli podłączać na przykład Apple Music do konta Amazon, to możemy komendą Alexa, connect (ang. połącz) lub Alexa, disconnect (ang. rozłącz) połączyć lub rozłączyć głośniki z naszym sparowanym telefonem, komputerem czy tabletem. I wtedy możemy słuchać takiej muzyki, jaką włączymy sobie na którymś z tych urządzeń.
Najfajniejszą wg mnie funkcją związaną ze słuchaniem radia jest możliwość odsłuchania najświeższych wiadomości. W polskiej lokalizacji są to ostatnie fakty radia RMF.fm. Nawet nie sprawdzałem czy możemy ustawić sobie tutaj jakąś inną stacje radiową. Wystarczy powiedzieć:
Alexa, flash briefing (ang. najświeższe wiadomości), aby asystentka odtworzyła ostatnie fakty radia RMF fm.
Inną bardzo często używaną przeze mnie opcją Alexy jest możliwość odtwarzania przez nią różnych dźwięków tła. Moim ulubionym odgłosem jest dźwięk ognia płonącego w kominku. Wystarczy, że powiem:
Alexa, fireplace (ang. kominek), aby z głośnika dobiegł mnie bardzo przyjemny odgłos płomieni i trzaskających w ogniu drewnianych polan. Są to nie tylko bardzo nastrojowe dźwięki, ale także odgłosy przy których niezwykle przyjemnie się pracuje.
7. Umiejętności
Alexa posiada także różnego rodzaju Umiejętności. I nie chodzi tu tylko o jej możliwości, ale o tzw. Skils (ang. Umiejętności). Są to niewielkie programy, które instalujemy naszej asystentce z poziomu aplikacji mobilnej. Są ich dosłownie tysiące. Możemy przeglądać je w podziale na kategorie, albo wyszukiwać po słowach kluczowych. Duża część jest bezpłatna, ale za niektóre trzeba płacić. Nieco przypominają aplikacje mobilne, ale o bardzo wąskim profilu działania.
Jedną z pierwszych umiejętności w jaką wyposażyłem moją asystentkę była Find My Phones (ang. Znajdź mój telefon). Wystarczy abym teraz powiedział: Alexa, where is my phone? (ang. gdzie jest mój telefon?), aby asystentka korzystając z lokalnej sieci Wi-Fi nawiązała połączenie z moim telefonem i zaczęła odtwarzać na nim dźwięki przychodzącego połączenia. Obecnie z poziomu zegarka mogę pingować iPhone, ale nadal odruchowo zwykle proszę asystentkę o pomoc, gdy szukam niefortunnie odłożonego telefonu.
Obecnie najczęściej używaną przeze mnie umiejętnością jest Chat GPT. Gdy wypowiem: Alexa, open chat GPT (ang. otwórz chat GPT), to od razu mogę zacząć rozmawiać z chat botem od OpenAI. Ostatnio chat bot otrzymał nawet możliwość zmiany odzywającego się do nas głosu. Aktualnie w trakcie rozmowy wystarczy powiedzieć New voice (ang. nowy głos), aby zmienił się głos. Do wyboru mamy ich na prawdę sporo. Męskie i żeńskie. Dziecięce, dorosłych i seniorów. Sam jeszcze wszystkich nie przetestowałem. Co ciekawe, gdy poprosimy aby chat bot komunikował się z nami po polsku, to on zacznie to robić. Jednak zmianie nie ulegnie, ani synteza mowy w obcym języku, ani powiązany z językiem urządzenia system rozpoznawania naszej mowy. Dlatego z głośnika usłyszymy tylko polski tekst wypowiadany na przykład angielską syntezą mowy, a wypowiedziane przez nas frazy w języku polskim nie zostaną zrozumiane.
Na przestrzeni lat systematycznie dorzucałem kolejne umiejętności. Sterowanie odkurzaczem automatycznym, tuner do strojenia gitary, odnajdowanie lokalizatorów itd. Przy kupnie jakiegokolwiek urządzenia elektronicznego zaraz sprawdzam, czy znajdę na niego jakieś Skilsy. A ponieważ tych dostępnych umiejętności są tysiące, nie będę ich opisywał. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Bez względu na to, czy interesują go hinduskie horoskopy, odgłosy lasu deszczowego kołyszące do snu, sprawdzanie wyników meczu, czy aktualne wyzwanie na Tik-Toku.
8. Gry
Osobiście z automatu unikam różnego rodzaju gier. Zbyt łatwo daję im się porwać. Ale w kontekście Alexy nie sposób ominąć tego tematu. Bardzo dużą część wspomnianych Umiejętności stanowią proste gry. Najczęściej mają one formę quizów. Prawda czy fałsz? Jaka to melodia? I tak dalej. Można w nie grać samemu, lub w kilka osób.
Niezależnie od Umiejętności, sama asystentka posiada wiele zaimplementowanych gier. Co istotne, są to także rozbudowane, fabularne gry, z użytkownikami z całego świata, z którymi możemy wchodzić w interakcje. Jedną z takich produkcji jest Knight Manager. Osadzona w świecie średniowiecznego fantasy, pozwala nam wcielić się w postać rycerza. Opatrzona bardzo fajnymi odgłosami, w całości obsługiwana głosowo. Jest to jedna z kilku gier wchodzących w skład tzw. Pakietu Bohaterów. Przypomina mi nieco bardzo popularną wśród niewidomych graczy produkcję RPG pod tytułem Blind Legend. Jak wcześniej wspomniałem sam nie gram, ale znam kilku graczy z Polski i zagranicy. Grają od wielu lat, więc zakładam, że zabawa jest na prawdę fajna.
9. Komunikacja
Wszystkie urządzenia, na których działa Alexa, posiadają mikrofony. Sprawia to, że za pomocą asystentki możemy również wysyłać wiadomości głosowe, używać jej jako interkomu a nawet nawiązywać połączenia telefoniczne.
Za granicą połączenia telefoniczne nasza asystentka realizuje za pośrednictwem lokalnych sieci telefonicznych typu T-Mobile czy Verizon. W Polsce Alexa nie umożliwia bezpośredniego nawiązywania rozmów telefonicznych, więc ja mam do konta Amazon podpięte konto Skype. Pamiętacie jeszcze taki komunikator? Kiedyś bardzo popularny, dziś niszowy. Jednak nadal umożliwia on wykonywanie połączeń, które finansowane są z przedpłaconego konta. Tak więc wystarczy abym w dowolnym miejscu mieszkania poprosił Alexę aby zadzwoniła do wskazanej osoby z moich kontaktów, żeby już po chwili z najbliższego głośnika usłyszeć głos mojego rozmówcy. Takie połączenie oczywiście mogę także zakończyć głosowo.
Funkcja interkomu także się przydaje, nawet w mieszkaniu. Jeśli ja jestem w zamkniętym pokoju do pracy, Alicja w salonie a w przedpokoju hałasuje odkurzacz automatyczny, to zamiast wołać przez całe mieszkanie i przekrzykiwać odkurzacz wystarczy, że powiem:
Alexa, intercom salon, aby między moim pokojem a salonem nawiązane zostało połączenie. Gdy skończymy rozmawiać, wystarczy głosowo zakończyć połączenie. Co więcej, z tej samej funkcji korzystam we wspomnianej już powyżej sytuacji, tj. kiedy będąc poza domem chcę sprawdzić czy mój pies zachowuje się cicho w mieszkaniu. Wystarczy wtedy abym z poziomu aplikacji mobilnej po kolei połączył się z głośnikami znajdującymi się w poszczególnych pomieszczeniach i przekonał się, czy w domu panuje cisza. Akurat mój Zako jest bardzo cichutki, ale gdyby ktoś z Was posiadał psa, który źle znosi samotność, to można się w ten sposób odezwać z głośnika do zwierzaka, aby go nieco uspokoić.
Istnieje także możliwość włączenia interkomu odrazu na wszystkich głośnikach. Na przykład, gdy chcemy domowników zawołać na obiad, a nie wiemy w jakich pomieszczeniach aktualnie się znajdują. U mnie wystarczy w takiej sytuacji powiedzieć: Alexa, intercom everywhere (ang. interkom wszędzie), gdzie „everywhere” oznacza nazwę utworzonej przeze mnie grupy, do której przypisałem głośniki z całego domu.. Na tej samej zasadzie możemy stworzyć grupę dla na przykład kilku głośników znajdujących się w salonie. Wtedy jedną komendą uruchomimy odtwarzanie muzyki na wszystkich urządzeniach jednocześnie.
Z kolei wiadomości głosowe możemy przesłać jedynie do osób, które również posiadają Alexę. Sam korzystam z tego bardzo rzadko. Jednak od czasu do czasu zdarza się, że ktoś mi prześle wiadomość, więc jeśli nie chcę aby wszystkie głośniki psychodeliczne migotały światełkami jak bożonarodzeniowa choinka na haju, to muszę odsłuchać tych wiadomości, a potem najczęściej jeszcze na nie odpowiedzieć.
10. Informacje okolicznościowe
A skoro już wspomniałem o Bożym Narodzeniu, które świętować będziemy za niecały miesiąc, to koniecznie muszę dodać jeszcze dwa słowa o różnych poleceniach okolicznościowych. Okazuje się bowiem, że Alexa posiada wiele atrakcji połączonych z różnymi świętami. Ale, żeby nie psuć Wam zabawy, proponuję samemu sprawdzić w grudniu następujące przykładowe pytania i polecenia:
- Wesołych świąt!
- Czy chcesz zbudować bałwana?
- Otwórz kalendarz adwentowy
- Zaśpiewaj kolędę
- Jakie jest prawdziwe znaczenie Świąt Bożego Narodzenia?
- Kto jest twoim ulubionym reniferem?
- Czy Święty Mikołaj istnieje naprawdę?
- Gdzie mieszka Święty Mikołaj?
Podsumowanie
Nie tylko w święta – Alexę zapytać można zawsze i o wszystko. O przepisy kulinarne, o wynik meczu, o definicję z Wikipedii, a nawet o to z kim aktualnie rozmawia. Asystentka po głosie rozpoznaje domowników. A odkąd możliwe stało się głosowe uruchamianie na niej Chata GPT, to zakres dostępnych informacji powiększył się w niewyobrażalny sposób. Jeśli posiadamy odpowiednie urządzenia, to za jej pomocą możemy obsługiwać przeróżne funkcje inteligentnego domu: gasić i zapalać światła, regulować ogrzewanie, sterować podlewaniem ogrodu i wieloma innymi elementami, które podłączymy do naszego smart domu. Możemy oglądać TV, słuchać radia, podcastów i audiobooków. Możemy głosowo tworzyć i edytować listy zakupowe, a nawet dokonywać samych zakupów na Amazonię, jeśli ta opcja funkcjonuje w naszym kraju.
Część funkcji wspierana jest tylko na konkretnych urządzeniach, na których działa Alexa. Można tu wymienić głosowe regulowanie korektora audio, sprawdzanie temperatury czy ustawianie trybu nocnego. Przykładowo na telewizorach Alexa posiada cały zestaw komend związanych z odtwarzaniem multimediów, czy uruchamianiem programów typu Netflix. Niektóre Skilsy do działania wymagają ekranu lub kamery, więc uruchomimy je tylko na urządzeniach posiadających dodatkowe podzespoły. Dobrym przykładem jest test daltonizmu, który do działania bezwzględnie wymaga ekranu.
Jak wspomniałem na początku tego wpisu, sam nie jestem jakimś super aktywnym użytkownikiem Alexy. Korzystam z niej codziennie i zupełnie odruchowo. Jest to urządzenie, które po prostu zawsze działa i zawsze jest w pobliżu. Nie muszę rozglądać się za zegarkiem, telefonem czy tabletem. Rzucam w przestrzeń komendę i Alexa reaguje.
Jak pewnie większość użytkowników tego rozwiązania, swoją przygodę z asystentką zacząłem od głośnika Amazon, modelu Echo Dot – Jego wcześniejsze modele przypominały kształtem krążek hokejowy na sterydach. Najnowsza, piąta generacja ma kształt niedużej kuli. Można ją kupić w różnych kolorach, a nawet w wersji dla dzieci, gdzie kula posiada dodatkowe elementy sprawiające, że głośnik wygląda na przykład jak siedząca sowa. 😉
Do niedawna model Echo Dot był najmniejszym głośnikiem firmy Amazon. Jednak w roku 2023 na rynku pojawił się jego mniejszy brat – Echo Pop. Swoim wyglądem przypomina on samą tylko półkulę i także występuje w kilku, nawet bardzo odważnych kolorach. Jednak z uwagi na swój rozmiar posiada on odpowiednio słabszy dźwięk, a także nie może pochwalić się obecnością termometru na pokładzie.
W tym kontekście zwracam waszą uwagę, że przed zakupem warto zapoznać się z parametrami poszczególnych głośników. Pewnie na początek Echo Pop będzie wystarczający. Jednak gdybyście chcieli korzystać z Alexy do obsługi inteligentnego domu, to powinniście wtedy zainwestować w klasyczny, odpowiednio większy model Echo, który tę funkcję posiada.
Ceny oryginalnych głośników Amazon wahają się w zależności od sklepu. Jednak wg mnie najbardziej opłaca się kupić jakiś z nich w trakcie Amazon Primę, czyli regularnych promocji organizowanych przez Amazon. Można wtedy głośnik Echo Dot kupić w cenie nieco powyżej 100 zł, czyli tyle, ile na codzień kosztuje mniejszy model Echo Pop. Albo model Echo, który kosztuje wtedy tyle, co zwykły Dot – Można także skorzystać z odbywającego się właśnie Black Friday lub obchodzonego w najbliższy poniedziałek – Cyber Monday i spróbować upolować odpowiednią okazję.
Jednak może okazać się i tak, że posiadany przez Was głośnik firmy Sonos, Alexa już obsługuje. Wystarczy wtedy aplikację mobilną Alexa podłączyć do konta Sonos i można zacząć korzystać ze wsparcia własnej asystentki osobistej.
A jak wyglądają wasze relacje z Alexą? Macie jakieś swoje ulubione komendy, Umiejętności lub Rutyny?
Coś mi się wydaje, że Sonosy z Alexą to moje następne głośniki. Obecnie używam HomePoda i pomimo doskonałego dźwięku, uruchomienie tam polskiej stacji radiowej przypomina zdobycie ośmiotysięcznika. Najpierw trzeba zalogować głośnik na Apple id z regionu zgodnego z Siri, potem wyłączyć rozpoznawanie głosu żeby system automatycznie nie korzystał z polskiego konta domownika, a mimo to uruchomienie 357 udaje się raz na kilkanaście prób. Ostatecznie niemal zrezygnowałem ze słuchania na głośniku czegokolwiek innego, bo potem nie chce mi się walczyć pół godziny z tym dziadowskim asystentem.
To teraz masz super okazję. Sonos ma promki po kilkadziesiąt procent. 🙂
Też polecam głośniki Sonos. Nie dość, że bardzo ładnie grają to teraz można je kupić sporo taniej. Ja właśnie zakupiłem soundbar do telewizora, który gra rewelacyjnie. Obsługuje Alexę a aplikacja do obsługi jest bardzo dobrze dostępna. Konfigurację sprzętu da się przeprowadzić bezwzrokowo od początku do końca. Alexy na razie nie uruchamiałem, bo średnio mi się chce z nią gadać po angielsku.